Názor Michala Reitera

Apple je značka, ktorá vždy urobí na trhu rozruch. Robí pekné veci a nielen smartfóny, ale aj tablety, notebooky a hodinky. Z môjho pohľadu dnes táto značka nepredstavuje nič vyslovene prevratné. V oblasti dizajnu sa tentoraz rozštiepila a ukázala iPhone 8 a iPhone X, pričom osmička je taká klasika s vylepšenými parametrami. Ja Apple vnímam ako značku, ktorá si ide svojou cestou a aktívne si buduje a udržiava základňu svojich priaznivcov. Tiež otvorene hovorím, že Apple produkty nemám len preto, lebo sú pre mňa drahé. Ak mám dať 800 eur za smartfón, to radšej na vkladnú knižku 😊. Nie je to o tom, či je človek ovca alebo nie. Tu podľa mňa mnohé ostatné značky narážajú na veľkú roztrieštenosť produktov. Pýtate sa, preboha na čo majú výrobcovia tak strašne veľa produktových radov smartfónov? Potom nestíhajú aktualizovať na nový Android atď. Pýtam sa aj ja. Apple síce tiež teraz akosi nabaľuje počet aktuálne predávaných zariadení, no zbavil sa iPodov (teda model touch ešte stále ponúka).

Dobre, späť k nadpisu, našej hlavnej otázke. Apple možno posledné roky nepredstavil nič, čo by nám vyrážalo dych, ale vždy zaujme (3D Touch). Dôvod, prečo som sem zatiahol ostatných výrobcov resp. platformu Android je aj to, že Apple robí kvalitné veci. Dáva si na nich záležať. Vyzerajú dobre a najmä z môjho pohľadu aj naozaj fungujú. Či už sa bavíme o hardvéri alebo softvéri. Je jasné, že rozpoznávanie tváre tu už bolo, napríklad v Kinecte od Microsoftu. No Apple tieto super technológie napchal do pár milimetrov kubických špeciálnych snímačov a čipov. Keď vyjde nová verzia iOS, dostávajú ju všetci, nielen vlajkové lode alebo pár smartfónov konkrétneho výrobcu a zvyšok snáď raz. Ale to skôr kúpite nový Android telefón, kým na starý dostanete aktualizáciu.

Takže ja Apple vnímam ako firmu, ktorá vie robiť kvalitné veci. Keď už niečo spravia, tak to funguje. O svoju flotilu produktov sa dlhodobo starajú a toto je to, čo majú fanúšikovia tejto značky radi. Vedia spojiť hardvér a softvér do dobre fungujúceho systému a dávajú jednotlivým funkciám nový rozmer. Iní výrobcovia sú neraz prví, napríklad pri smartfónoch s bezdrôtovým nabíjaním alebo pri použití OLED displeja. Vždy, keď sa kritizuje Apple, dbá sa neraz až na prílišnú dokonalosť. To od povedzme Android zariadení mnohí ani nečakajú.

Verdikt MR

Apple dnes už nie je vysloveným lídrom a najmä Samsung tu ukazuje, ako sa dajú robiť smartfóny a inteligentné hodinky. Vždy napäto očakávame, čo táto značka prinesie a ako budú vyzerať nové produkty. Stále je však meradlom kvality iných smartfónov, ktoré sa k Applu priblížia. Supertenké notebooky zo špeciálnych sérií sa porovnávajú s MacBookmi. Hoci ostatní tu s mnohými technologickými vychytávkami boli už skôr, len Apple dokáže okolo nich narobiť akýsi nevídaný rozruch.

Názor Romana Kadleca

Apple bol v minulosti technologickým lídrom, ktorý dokázal stanoviť nové smery trhu. Spopularizoval smartfóny, ukázal používateľom a vývojárom čaro aplikácií a spôsobil boom tabletov. Dokonca zmenil aj spôsob, akým konzumujeme hudbu, ale to už zachádzame príliš do minulosti. Je zábavné, že tablety ako také medzičasom stratili svoje čaro a dnes ich prakticky nikto nevyrába s výnimkou pár firiem, ktoré dokážu zarobiť aj na cenovo dostupných modeloch a Samsungu, ktorý si môže dovoliť vyrábať aj prémiové Android tablety. Apple však s iOS 11 vdýchol iPadom úplne nový život a tieto zariadenia sa reálne dajú používať aj na prácu. Nie masovo, ale áno, majú ten potenciál. A to sa o Android tabletoch aktuálne povedať nedá a situáciu nemení ani fakt, že Wonder Woman, keď práve nezachraňuje svet, používa Android tablet na prácu. To je podľa mňa tiež superschopnosť.

V segmente smartfónov však nemám pocit, že by bol Apple aktuálne v takej pozícii, ako pred pár rokmi. iPhone 8 a 8 Plus neprinášajú nič nové a všetky kľúčové novinky sú len funkcie, ktoré konkurencia ponúka už niekoľko rokov. A čo sa dizajnu týka… aj Sony spravilo so svojimi Xperiami väčšie zmeny za posledné 4 roky ako Apple s iPhonmi. Samozrejme, máme tu iPhone X a ten prináša dlho očakávanú zmenu dizajnu, ale aj v tomto prípade môžeme hovoriť iba o dobiehaní konkurencie.

Áno, iPhone X chce zaujať odomykaním pomocou rozpoznávania tváre a áno, takto prepracovaná technológia tu ešte nebola, ale faktom je, že Apple nemal inú možnosť. Neobávam sa, že by funkcia Face ID nefungovala spoľahlivo – určite bude, možno nie na 100 %, ale na 99 % určite a v tomto smere ide o technologickú inováciu. Skôr ma však zaujíma, s čím príde Apple o rok, keď už budú existovať riešenia pre zabudovanie snímača odtlačkov prstov priamo do displeja. Ak ju ponúkne, budúcoročný iPhone určite nebude prvý smartfón s touto funkciou. Otázkou ostáva, či ju ponúkne alebo sa bude držať iba funkcie Face ID, ktorú bude prezentovať ako biometrickú identifikáciu používateľa novej generácie. Treba však priznať, že Apple sa aktuálne nachádza v situácii, keď sa nemusí za každú cenu snažiť prichádzať s inováciami. Ľudia si budú iPhony kupovať aj naďalej.

Verdikt RK

Apple už dnes nie je ten dominantný technologický líder, ako tomu bolo kedysi. Situácia firmy sa mierne zmenila, avšak jej vplyv na trh je stále obrovský. Dnes je to však skôr o tom, že Apple si môže dovoliť počkať s uvedením nejakej technológie na správny čas a keď sa tak stane, oslavovať budú aj konkurenční výrobcovia, ktorí túto funkciu predstavili možno o rok či dva skôr. Ideálnym príkladom je bezdrôtové nabíjanie. Kto iný môže túto funkciu spopularizovať a prinútiť výrobcov príslušenstva, aby do nej investovali, ak nie Apple?

Značky: