Smartfón či fotoaparát?

Dnešné smartfóny umožňujú fotografovať v dobre kvalite. Na rad teda prichádza otázka, či nastane podobná situácia ako pri hudobných prehrávačoch. Mať výkonný smartfón na fotografovanie dovoleniek a rodinných osláv, ale použiť osvedčený kompakt alebo zrkadlovku? Aj toto je prípad, kedy sa naše pohľady diametrálne rozchádzajú.

Názor Michala Reitera

Mnohí pamätníci vedia, ako to bolo s fotením prvých telefónov s fotoaparátom. Všetci boli nadšení. Jednak to bola novinka a nikto od fotoaparátu v mobile nič neočakával. Správne. Avšak doba a technológie idú dopredu a používatelia sa naučili využívať kvalitnejšie fotoaparáty čoraz viac. Pomohol im príchod sociálnych sietí a zdieľanie obrázkov priamo z mobilného telefónu, neskôr smartfónu.

Fotoaparát v mobile sa dá použiť na základné veci. Na všetko ostatné, teda 90% potrieb, je tu zrkadlovka alebo kompakt. Len s nimi totiž vytvoríte ostré fotky, ktoré nebudú zašumené. O šume sa veľa diskutuje najmä v smere zmenšovania plochy snímačov. Výrobcovia naháňajú megapixely. Tie ostatne aj predávajú a svetelnosť objektívu nie je práve parameter, ktorý by jednoznačne identifikoval kvalitu fotky.

S fotoaparátom si môžete vybrať viac režimov manuálneho zaostrovania aj manuálny výber scény. Čoraz viac kompaktov umožňuje výber vlastného objektívu. To nie je síce pre mnohých až tak podstatná vec, no je to niečo, čo v telefónoch zatiaľ z logického dôvodu chýba.

Okrem toho fotoaparát má optický zoom, zatiaľ čo mobil iba digitálny. Je teda prakticky zbytočné ho použiť, fotku ľahko orežete v počítači. S fotoaparátom sa dá teda fotiť aj „z druhého radu“ a objekt si ľahko priblížite. Navyše drvivá väčšina telefónov má ako „optiku“ použité plastové šošovky. A je to poznať, keďže fotoaparáty ich majú zo skla. Nastávajú v zásade dve situácie. Pri fotoaparáte vyzerá fotka horšie na displeji a veľmi dobre v skutočnosti, teda keď si ju pozriete na veľkom displeji monitora alebo notebooku.

V mobile je to presne naopak. Kým si pozeráte výtvor na displeji smartfónu, fotka je krásna. Pozor, nezoomovať prstami. Na monitore zistíte, že je zašumená, farby sa ťahajú do žltej alebo modrej a na niektorých, najmä tmavých objektoch je vidno citeľný šum a hlavne silná kompresia výsledného JPEG formátu.

Navyše s dobrým fotoaparátom (objektívom) odfotíte objekt aj z blízka. To s mobilom len veľmi ťažko. Výhodou je potom zoom, nehovoriac o ultra-zoomoch. Špecialitou je fotenie portrétov, ktoré je o niekoľko úrovní ďalej ako pri smartfónoch. Navyše lepším fotoaparátom nechýba GPS alebo podpora Wi-Fi. A ešte stále je tu možnosť kúpiť si Wi-Fi SD pamäťovú kartu.

Verdikt

Seriózne fotenie s mobilom? Preboha len to nie. Akumulátor sa rýchlo vybije, fotoaparát má dlhú odozvu pri naštartovaní, zaostrovaní a v konečnom dôsledku aj pri zaznamenaní scény. A len málokedy sa všetky objekty zastavia, aby počkali až si ich odfotíte.

Na fotenie bločkov, posedenie v krčme alebo jednoduché outdoorové momentky áno. Na všetko ostatné si zoberte do vrecka malý kompakt a nebudete ľutovať.

MisoARoman-2

Dnešné smartfóny majú čoraz lepšie fotoaparáty, ale kvalitu lepších kompaktov resp. zrkadloviek nedosahujú

Názor Romana Kadleca

Musím uznať, že Mišove argumenty sú neoblomné a veľmi dobre postavené. Smartfóny nedosahujú kvalitu fotoaparátov, avšak väčšine ľudí to nevadí. Niektorým je to jedno z toho dôvodu, že nevedia fotiť (v pravom slova zmysle). Stačí im, že telefón namieria na scénu s objektom a vytvoria si pamiatku. Nezaujíma ich osvetlenie (za predpokladu, že je dôležitý objekt aspoň trochu viditeľný) a nevadí im, že fotka vyzerá na displeji telefónu lepšie ako na obrazovke monitora (naozaj to tak je).

Podstatnou vlastnosťou pre nich je, že telefón (a teda aj fotoaparát) majú neustále so sebou. Nedostanú sa tak do situácie, že si nemôžu zhotoviť pamiatku, pretože si fotoaparát zabudli nabaliť do tašky. Na smartfón väčšina používateľov nezabudne. Je to ich najdôležitejšie zariadenie, s ktorým každý deň pracujú.

Ak sa pozrieme na smartfón – fotoaparát z praktického hľadiska, dajú sa s ním robiť esteticky krásne fotky a to je najdôležitejšie. Bežní používatelia nepotrebujú zhotoviť umelecké dielo, ktoré by viselo na výstavách v galériách. Im postačí, ak si spravia momentku z dovolenky, z koncertu, futbalového zápasu. Odfotia sa s kamarátkou, ktorú dlhé roky nevideli. Fotku následne upravia v aplikácií, pridajú filtre alebo efekty a výsledkom je obrázok, na ktorý je radosť sa dívať. Šup s ním na sociálne siete alebo do mejlu.

Smartfóny takéto využitie zvládajú na jednotku. Hoci sú fotky v horších podmienkach zašumené, v mnohých prípadoch to nie je až taký veľký problém. Dôležité je, že podstatný objekt je dobre viditeľný. Nemusí byť perfektne odfotený, hlavne, aby bol pekný. Samozrejme, so zrkadlovkou dokážete vytvoriť nádherné momentky. Avšak ich používanie sa výrazne odlišuje od jednoduchého „namieriť a cvaknúť“ fotenia s telefónmi.

Samozrejme, ľudia, ktorí chcú (a vedia) fotiť so zrkadlovkami pravdepodobne nepovažujú smartfóny za alternatívu. Z pohľadu bežného používateľa sa tak bavíme skôr na úrovni smartfóny vs. kompakty. Hoci uznávam, že drahšie kompaktné fotoaparáty ponúkajú lepšie možnosti ako telefón, nechce sa mi so sebou nosiť ďalšie zariadenie. A nie som sám.

Vlajkové lode fotia čoraz kvalitnejšie a táto evolúcia sa prejavuje aj v strednej triede. A netreba zabúdať ani na cenu. Osobne si myslím, že máloktorý nenáročný používateľ si kúpi telefón za 400 EUR a k tomu kompaktný fotoaparát za približne rovnakú sumu (kompakty za 100 EUR nemajú zmysel). Peniaze radšej investuje do jedného kvalitnejšieho produktu.

Scenár môže byť samozrejme aj taký, že používateľ si kúpi telefón za 100 EUR a kompaktný fotoaparát za 300. Ale v takom prípade nemá zmysel premýšľať o tom, či chcem fotiť s telefónom alebo nie.

Verdikt

Seriózne fotenie s mobilom? To nechcem. Mne stačia jednoduché outdoorové momentky a rovnaké očakávania má 90% používateľov. Pre nich je podstatné to, že zariadenie na fotenie majú neustále so sebou. A ak vlastníte model strednej triedy s kvalitnejšou šošovkou alebo vlajkovú loď, potom sa telefón vyrovná aj niektorým kompaktným fotoaparátom.

So zrkadlovkou nejdem smartfóny porovnávať, to je úplne iný svet a iné požiadavky používateľov. Tie moje sú základné a aj preto mi smartfón – fotoaparát vyhovuje. Mám ho neustále so sebou.

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.