Rekordných 25-tisíc ton elektroodpadu vyzbierala a zrecyklovala v roku 2024 počtom klientov najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) na Slovensku – spoločnosť SEWA.
Úspešná bola aj pri potvrdení autorizácií na zber a recykláciu všetkých komodít, ktoré od ministerstva životného prostredia získala na ďalších päť rokov. SEWA je tak pripravená na ďalší rast v roku 2025, a to aj pokiaľ ide o nových členov aj o objemy. Zároveň je jej cieľom naďalej zabezpečovať nákladovo efektívne služby kolektívneho plnenia v oblasti elektrozariadení pre svojich aktuálnych temer 1 000 klientov. Výzvou pre celý trh recyklácie elektroodpadu bude adaptácia na opatrenia tzv. konsolidačného balíčka a hľadanie technologického riešenia pre bezpečný zber a recykláciu lítiových batérií.
Rekordný rok 2024
Spoločnosť SEWA zabezpečila v roku 2024 zber a recykláciu rekordných temer 25-tisíc ton elektroodpadu – teda viac ako tretiny všetkého elektroodpadu vyprodukovaného na Slovensku v roku 2024. Súčasťou tohto elektroopadu bolo aj 157 ton prenosných batérií a 4,4 tony fotovoltických panelov. SEWA sa tak šiesty rok po sebe zaradila medzi lídrov v zbere a recyklácii elektroodpadu.
„Spolu s rekordnými množstvami sa nám darilo aj v získavaní nových členov. Koncom roka 2024 atakoval počet našich klientov hranicu 1 000. Keďže logistika materiálového toku sa s rastúcim počtom klientov prakticky nemení, dokážeme dosahovať úspory z rozsahu. Ak sa nám povinnosti podarí splniť efektívnejšie, pristupujeme k zníženiu alebo aspoň nenavýšeniu recyklačného poplatku. Dôležitým míľnikom minulého roka bolo tiež úspešné obhájenie autorizácií na všetky komodity na ďalších päť rokov. To nám umožňuje naďalej poskytovať prvotriedne a komplexné služby pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení nielen na Slovensku, ale v 30 európskych krajinách,“ povedal Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA, a.s.
Ako upozornil, rekordné množstvo vyzbieraného elektroodpadu znamenalo aj potrebu vysporiadať sa s výzvou zrealizovať všetky odvozy načas. „Uspeli sme vďaka spolupráci so stabilnými zvozovými a recyklačnými partnermi, ako napr. so spoločnosťami Arguss, Bomat, Elektro recykling, H+Eko, Zedko alebo ŽOS-EKO,“ doplnil. J. Kozák.
Rok v znamení osláv, ale aj viacerých výziev
SEWA, a. s., bola založená v roku 2005 výrobcami združenými v IT asociácii Slovenska (ITAS) a v Asociácii dovozcov audiovizuálnych technológií (ADAT). V tomto roku bude teda oslavovať 20. výročie svojho založenia.
„Od nášho založenia je jedným z našich kľúčových cieľov zabezpečovať služby kolektívneho plnenia v oblasti elektrozariadení a elektro odpadu nákladovo efektívne. Tým, že združujeme výrobcov a sme riadení ich zástupcami, staráme sa o finančné prostriedky vynakladané na zber a recykláciu hospodárne. Aj v roku 2024 sme nevyčerpanú časť prostriedkov vrátili klientom formou dobropisu,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA, a.s.
V roku 2025 je SEWA pripravená na ďalší rast, a to aj vďaka zavádzaniu inovácií. „Nový rok prinesie aj nové výzvy. V segmente batérií a akumulátorov zrejme dôjde k nárastu množstva lítiových batérií. Tie sú síce trvácnejšie a efektívnejšie pri nabíjaní, zároveň sú však náročné na recykláciu pre niektoré ich špecifické vlastnosti – napr. pre vznetivosť. Zároveň musíme počítať s možným negatívnym dopadom vládnych opatrení na trh – napríklad v podobe poklesu predaja nových elektrozariadení. A pripravujeme sa aj na implementáciu nových zberových infraštruktúr pre prenosné batérie a ďalšie zlepšenie svojich služieb, vrátane diverzifikácie spracovania chladiacich zariadení,“ doplnil J. Kozák
Pomôž odpadom ľuďom v núdzi a vzdelávacie aktivity
SEWA sa už temer 20 rokov venuje aj aktivitám v oblasti vzdelávania a sociálnej zodpovednosti. V roku 2024 iniciovala projekt zberu elektroodpadu z domácností v Bratislave a jej blízkeho okolia pod názvom Pomôž odpadom ľuďom v núdzi.
„Cieľom tohto projektu je trojnásobná pomoc. Jednak pomáhame obyvateľom Bratislavy zbaviť sa nepotrebných elektrospotrebičov, zároveň chránime prírodu od neregulovaných skládok elektroodpadu a zároveň umožňujeme ľuďom bez domova, ktorí sú do zberu oficiálne zapojení v rámci pracovnej terapie, znovu získať pracovné návyky a vrátiť sa späť do spoločnosti. V priebehu minulého roku sme v spolupráci s Domovom Sv. Jána z Boha realizovali 15 zberových dní a z 500 domácností sme vyzbierali viac ako 21 ton elektroodpadu,“ zdôraznil J. Kozák. Podľa jeho slov by radi rozšírili projekt aj do ďalších väčších miest Slovenska, ak by o spoluprácu, resp. know how, mali záujem organizácie, ktoré v nich ľuďom bez domova pomáhajú.
SEWA sa venovala aj vzdelávacím projektom pre školy. „Do projektu Vymeň elektroodpad za lopty, ktorý je založený na zapojení žiakov a zbieraní elektroodpadu výmenou za športové pomôcky, sa zapojilo neuveriteľných 400 základných a stredných škôl z celého Slovenska. Hrdí sme aj na ostatné vzdelávacie projekty, ktoré v spolupráci s OZ DAPHNE a CEEV Živica úspešne prinášame do materských, základných i stredných škôl,“ uzavrel Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA, a.s.