Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Boj proti falšovateľom nadobúda na intenzite spolu s rozmáhajúcim sa predajom falzifikátov na internete

Čo urobíte, keď vám milióny eur a tisíce hodín vynaložených na vytvorenie výrobku znehodnotí fakt, že sa na trhu vyskytnú falzifikáty? Pokiaľ podvodníci vyrobia nelegálne kópie vášho výrobku, samozrejme sa ihneď začnete obávať o svoj príjem. Existuje však aj potenciálne závažnejší problém, ktorý súvisí so stratou dôvery spotrebiteľov, pokiaľ sa domnievajú, že kupujú originálny výrobok a tento výrobok im potom nefunguje.

S falšovaným tovarom sa môžete stretnúť častejšie, než si možno myslíte. Podľa správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2019 predstavuje obchodovanie s falšovaným a pirátskym tovarom 3,3 % hodnoty celosvetového obchodu. Hodnota dovezeného falšovaného tovaru predstavuje celosvetovo 509 miliárd dolárov. Posledné dva roky výrazne narástol objem predajov na internete v súvislosti s pandémiou a rôznymi obmedzeniami (lockdown) a na internet sa presunuli aj podvodníci.

Online obchodovanie si žiada nové prístupy

Pre spoločnosť HP vyšetrovanie prípadov falšovania tovaru tradične spočíva v kontrole celého dodávateľského reťazca počnúc fyzickými priestormi. To umožňuje sledovať cestu z obchodov k distribútorovi a vzápätí k výrobcovi. Podobné kontroly boli zavŕšené úspechom: od novembra 2020 do októbra 2021 spoločnosť HP zabavila 3,5 milióna falšovaných produktov, ktoré sa do obehu dostali v regiónoch EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika), Ázii, Tichomorí a Severnej a Južnej Amerike.

Vzhľadom na vzrastajúcu obľubu elektronického obchodu  potrebujeme viac nástrojov. Značný podiel falšovaných produktov sa predáva na internete, a preto spolupracuje priamo s jednotlivými platformami a ďalšími externými organizáciami, aby sme pomohli odhaliť falzifikáty, odstrániť ich z predaja a nájsť ich zdroj,“ vysvetľuje Erika Lindauerová, riaditeľka HP pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko .

HP vykonáva napríklad kontroly zakúpeného tovaru u zákazníka (CDI) a audity pre ochranu partnerov (CPPA). Len v hospodárskom roku 2021 bolo vykonaných 1 191 CPPA, čo je o 11 % viac ako v hospodárskom roku 2020. Virtuálne kontroly a audity pomohli tímu pre boj proti falšovaniu (ACF) po celom svete identifikovať a stiahnuť z online ponúk viac ako 224 000 kusov kópií produktov značky HP. Medziročne zvýšila spoločnosť HP počet prípadov stiahnutia ponuky falšovaného tovaru predávaného online o 19 %.

Naďalej HP tiež používa dynamické zabezpečenie, ktoré zaisťuje neustálu aktualizáciu informácií v čipoch produktov, vďaka čomu si zákazníci môžu overiť ich pravosť.

Prečo je to dôležité

Na boj proti predaju falšovaných výrobkov je potrebná spolupráca rôznych strán, pretože najväčšie prínosy má koordinované úsilie. Keď všetky strany úspešne spolupracujú, dejú sa dobré veci. Je v záujme nás všetkých, aby sa podvodný spotrebný materiál pre tlač prestal používať. Pokiaľ totiž budú všetci používať originálne tlačové produkty, nie falšované, ich tlačiarne budú fungovať podľa najvyšších štandardov. Výhodou tiež je, že obmedzená záruka na tlačiareň pri poškodení nezanikne z dôvodu používania spotrebného materiálu, ktorý pre ňu nie je určený.

Nákup originálnych výrobkov taktiež prispieva k ochrane životného prostredia. Spoločnosť HP už vyrobila viac ako 3,9 miliardy originálnych atramentových a tonerových kaziet HP, ktoré obsahujú recyklovaný plast. Viac ako 80 % originálnych atramentových kaziet HP a 100 % originálnych tonerových kaziet HP sa dnes vyrába z recyklovaného materiálu. Prostredníctvom programu na vrátenie a recykláciu použitých produktov HP Planet Partners bolo od začiatku programu pred takmer tridsiatimi rokmi zrecyklovaných viac ako 875 miliónov kaziet a program sa rozšíril do 68 krajín sveta. Vyhľadávanie originálnych výrobkov toto úsilie podporuje a zvyšuje počet udržateľných kaziet v obehu.

Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili výrobu falšovaného tovaru priamo pri zdroji, súčasne ale informujeme spotrebiteľov ohľadom dôležitosti vyhľadávania  podvodných výrobkov. Záleží na nás všetkých, od výrobcov až po spotrebiteľov, aby sme zastavili kolobeh falšovaných výrobkov a trestnú činnosť. Prosíme všetkých zákazníkov spoločnosti HP, aby si vyhľadali holografický bezpečnostný štítok na krabici svojho produktu, naskenovali QR kód a skontrolovali, či majú v ruke originál – a v prípade, že objavia falzifikát, ho nahlásili,“ dodáva Erika Lindauerová zo spoločnosti HP.

Značky: