Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Toyota predstavila na autosalóne Auto Shanghai 2019 dva nové elektrické modely. Nová Toyota C-HR a s ňou spríbuznený model  IZOA sú prvými elektromobilmi Toyoty  na batérie, ktoré debutujú v Číne. Do autosalónov sa dostanú na budúci rok.

Elektrickú Toyotu C-HR budú vyrábať v továrni  GAC-Toyota a model  IZOA v závode FAW-Toyota. Nový model má pozmenenú prednú masku so zmenšenou mriežkou chladiča, čisto elektrický motor si totiž vyžaduje menej chladenia.  Toyota zatiaľ o nových vozidlách neposkytla žiadne technické  informácie. Isté je, že na čínsky trh sa dostanú v prvej polovici roka 2020.

Toyota v Šanghaji predstavila aj mnoho ďalších elektrifikovaných automobilov – hybridné verzie RAV4, ktoré debutujú na tomto trhu, modely  Alphard a Vellfire,  Corolla a Levin vo verziách  plug-in hybrid dostupných v Číne od marca tohto roku.

Atrakciou stánku Toyoty je aj koncepčný model RHOMBUS – elektromobil, vyvinutý v  Toyota Motor Engineering & Manufacturing China, v centre výskumu a vývoja Toyoty v Číne.

Viceprezident spoločnosti  Toyota Moritaka Yoshida tiež prezradil: „Od roku 2017 robí Toyota v Číne testy vodíkového modelu Mirai. Uvažujeme aj o zavedení ďalších modelov na palivové články na čínsky trh, vrátane autobusu FC Coaster”.

Značka plánuje zintenzívniť elektrifikáciu svojho modelového radu tak, aby  do roku 2030 predávala  5,5 milióna elektrifikovaných áut ročne –  tento počet v súčasnosti predstavuje polovicu predaja Toyoty vo svete.  Aktuálne predáva v strednej a západnej Európe 50 % hybridov z celkového objemu predaja. Do februára 2019 predstavoval celosvetový predaj elektrifikovaných automobilov japonského výrobcu takmer 13 miliónov áut, počnúc prvou generáciou  Priusu v roku 1997. Tieto vozidlá umožnili znížiť emisie CO2 o viac ako 103 miliónov ton.

V novembri  2018 na veľtrhu China International Import Expo v Šanghaji predstavila  Toyota novú koncepciu mobility, založenú na elektrifikácii, informatizácii a umelej inteligencii. Príkladom jej implementácie do života je systém e-Pallete založený na elektrických a autonómnych vozidlách pre univerzálne použitie. Blížiace sa Letné olympijské hry a Letné paralympijské hry 2020 v Tokiu   budú príležitosťou na predstavenie tohto konceptu v praxi. Získané skúsenosti využijú aj počas Zimných olympijských hier 2022 v Pekingu.

Značky: