Ďalšie z multifunkčných zariadení, ktoré sme detailne otestovali v redakcii je Epson WorkForce Pro 3820DWF.

Epson WorkForce 3820DWF

Epson WorkForce 3820DWF

Veľa ľudí prešlo na prácu z domu a začínajú pociťovať nedostatok niektorých zariadení, ktoré mali v práci. Papierové dokumenty stále tvoria základ kancelárskej práce. WorkForce Pro 3820DWF je atramentová multifunkcia, ktorá dokáže farebne tlačiť, kopírovať, skenovať a dokonca aj faxovať. Jej veľkou výhodou sú nízke prevádzkové náklady a malé rozmery.

Kvalitná tlač vo formáte A4

Táto multifunkčná tlačiareň pokryje náročnejšie potreby a uplatní sa aj v menšej kancelárii povedzme do 5 zamestnancov. Ponúka obojstrannú tlač (preto je v názve zariadenia písmenko D) a tiež jednostranné skenovanie, kopírovanie a faxovanie dokumentov do veľkosti A4.

Vstupný podávač na Epson WorkForce 3820DWF

Vstupný podávač na Epson WorkForce 3820DWF

Ovláda sa pomocou farebného dotykového displeja s uhlopriečkou 68 mm a ten dobre reaguje na dotyk. Fyzické tlačidlo je len jedno a je to práve zapnutie, či vypnutie multifukcie. Podsvietené tlačidlá sú pre návrat domov a vyvolanie pomoci.

Tlačiť môžete texty, grafy, ale pokojne aj fotografie, všetko vo vysokej kvalite. Minimálna veľkosť kvapky vystreleného atramentu z tlačovej hlavy je 3,8 pl, atrament je DURABrite Ultra, čo znamená, že rýchle schne a odoláva vode. Tlačové rozlíšenie 4800 × 2400 dpi, maximálne odporúčane mesačné zaťaženie je 1000 strán.

Skenovanie

V hornej časti je umiestnený skener doplnený o automatický podávač dokumentov a do neho môžete umiestniť až 35 dokumentov vo formáte A4. Tie sa dajú naskenovať alebo skopírovať. Optické rozlíšenie pri skenovaní je 1200 dpi, na monochromatické naskenovanie strany A4 umiestnenej na ploche skenera sme čakali 5 sekúnd, pri farbe je to 11 sekúnd.

Skener na Epson WorkForce 3820DWF

Skener na Epson WorkForce 3820DWF

Vstupný podávač

Ten je umiestnený na spodnej strane zariadenia a jeho kapacita je 80 listov A4. Dajú sa sem umiestniť aj špeciálne fotografické papiere na kvalitnú tlač vašich spomienok. Maximálna gramáž tlačového média je 256 g/m2. Nad ním je umiestnený výstupný zásobník, ten je otvorený. Pri tlači tak papier opisuje písmeno ležané U.

Automatický podávač na Epson WorkForce 3820DWF

Automatický podávač na Epson WorkForce 3820DWF

Tlačiť chcem za čo najmenej

S touto multifunkciou výrazne znížite náklady na vlastníctvo, hlavne teda tlačové náklady. Náplne sú samostatne vymeniteľné a sú štyri: čierna, žltá, purpurová a azúrová (farebný model CMYK). Táto konfigurácia je pri tlači fotografií výrazne efektívnejšia, ako keby ste mali integrovanú farebnú kazetu, vymeníte len to, čo naozaj miniete. Skúsenosť hovorí, že ak tlačíte veľa fotografií, ako prvá sa spotrebuje žltá farba. Prirodzene, ak v kancelárii tlačí hlavne dokumenty, pričom sa ako prvá spotrebuje čierna farba. Všetky náplne sú k dispozícii v štandardnej alebo zväčšenej XL veľkosti. V prípade XL náplní je výdrž na 1100 strán (podľa normy ISO/IEC 24711, zhruba s pokrytím 5 %).

Náplne v Epson WorkForce 3820DWF

Náplne v Epson WorkForce 3820DWF

Balík všetkých náplní s objemom XL stojí 124,49 eur. Vytlačenie 1100 farebných strán (zhruba 5 % každej z farby) by tak stálo 11 centov. Samostatná čierna XL náplň stojí 44,99 eur, každá z farebných XL náplní je za 26,49 eur.

Štandardný objem farebných náplní vydrží na 300 strán, čierna vydrží na 350 strán. Čierna štandardná náplň je za 19,99 eur, každá z farebných náplní so štandardným objemom je za 9,99 eur. Ak tlačíte viac ako 300 strán za pol roka, viac sa vám oplatia XL náplne. Len už potom radšej neprestávať tlačiť, aby náplne nezaschli.

Rýchlosť tlače

No, je to celkom rýchlik. Epson WiorkForce Pro 3820DWF má udávanú rýchlosť tlače až 21 čiernobielych strán za minútu, my sme namerali 19 ppm, čo je stále veľmi slušne a nebudete príliš dlho čakať ani na dlhší dokument. Pre farebné strany je rýchlosť tlače 10 strán za minútu. Podstatné je, že začne tlačiť hneď po povele na tlač, nie je tu žiadne zahrievanie ako u laserových modeloch. V tomto prípade sme hovorili o jednostrannej tlači, obojstranná tlač má zhruba polovičnú rýchlosť (10 ppm mono a 7 ppm color).

Zadná časť Epson WorkForce 3820DWF

Zadná časť Epson WorkForce 3820DWF

My sme skúsili aj najnáročnejšiu tlač 4 fotiek na jednom hárku A4 v najvyššej kvalite na najlepšom fotopapieri z mobilu cez Wi-Fi. Zariadenie začalo tlačiť do 6 sekúnd od povelu na štart a celá tlač trvala 6 minút a 25 sekúnd. Kvalita tlače je veľmi vysoká.

Pripojenia

To je moderné bezdrôtové, Wi-Fi alebo Wi-Fi Direct a tlačiť môžete z notebooku, počítača ale aj zo smartfónu či tabletu. V prípade mobilných aplikácii sa využíva aplikácia Epson iPrint a táto umožňuje aj kopírovanie dokumentov tak, že si ich odfotíte mobilom. Navyše si môžete zadarmo doinštalovať aplikáciu Epson Creative Print a vytlačiť napr. obaly na DVD, pozdravy a pod.

Výhodné je nakonfigurovať si skenovanie do mailu, čo je tiež veľmi dobrý spôsob ako spracovávať papierové dokumenty. Skenovať sa dá aj do cloudu, vtedy je možné výsledky skenovania použiť v rámci celého kolektívu.

Predný USB port na Epson WorkForce 3820DWF

Predný USB port na Epson WorkForce 3820DWF

Samozrejme, aj Epson WorkForce Pro 3820WDF môžete prepojiť pomocou USB kábla a tiež je tu napojenie na Ethernet. Navyše, v prednej časti je umiestnený aj USB port na pripojenie USB kľúča a priamu tlač z neho. Na tento kľúč sa dá aj skenovať.

Káblové prepojenia na Epson WorkForce 3820DWF

Káblové prepojenia na Epson WorkForce 3820DWF

Ďalšie vlastnosti

Faxovú časť sme netestovali, v redakcii už nemáme pevnú linku. Elektrická spotreba počas tlače je 17 Wattov, zariadenie má hmotnosť 8,8 kg a pôdorys 425 × 378 mm. K celkovým nákladom na vlastníctvo treba ešte pripočítať box na údržbu zariadenia (WF-2475) v cene 24,48 eur.

Po testoch vám odporúčame vždy vyklopiť zarážku výstupného zásobníka, inak vám budú padať vytlačené strany na zem. Ak prídete na to, že to čo tlačíte ste vlastne chceli, priamo na dotykom displeji sa nachádza povel na zastavenie prebiehajúcej tlače. Po vložení nových tlačových médií do vstupného zásobníka vždy potvrďte o aké médiá ide. Podľa toho sa totiž nastavujú parametre tlače.

Ak by sme si mali priať niečo v ďalšom softvérovom update, bola by to informačná hodnota zobrazená na displeji počas tlače. Vtedy je totiž údaj na displeji, že zariadenie tlačí, čo je však evidentné pre človeka s funkčnými zmyslami stojaceho pri displeji. Chceli by sme však vedieť, čo sa tlačí, koľká strana z koľkých a hlavne, kedy bude tlač ukončená.

Verdikt

Celkovo je Epson WorkForce Pro 3820DWF veľmi dobré multifunkčné zariadenie. Ak stále pracujete s papierovými dokumentami, ponúka všetko, čo budete potrebujete. Výhodou je moderné pripojenie a jednoduchosť ovládania.

Cena: 126 eur

Zapožičal: Epson

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.