- Príchod 5G štandardu otvorí príležitosti pre vznik nových priemyselných odvetví a vertikál
- Výrazný nárast v spotrebe mobilného videa spôsobí do roku 2021 šesťnásobný rast priemernej dátovej prevádzky na smartfón v Severnej Amerike a Európe
- Európska dátová spotreba na smartfón do roku 2021 vzrastie z 2GB na 18GB mesačne
- Z pevninskej Číny sa stáva najväčší LTE trh na svete. Podiel LTE pripojení dosahuje 35 percent. Do konca tohto roka bude mať Afrika miliardu mobilných pripojení
Novembrové vydanie štúdie Ericsson Mobility Report sa podrobne venuje budúcnosti 5G sietí. Do roku 2021 vo svete narastie počet 5G pripojení na 150 miliónov, pričom počet LTE pripojení v tom istom čase bude 4,1 miliardy. Okrem toho budúci rok prvýkrát počet smartfónov predbehne počet klasických mobilných telefónov. Informovala o tom švédska spoločnosť na svojej tlačovej konferencii v Budapešti.
Ericsson očakáva, že počet 5G pripojení bude pribúdať rýchlejšie, ako to je u 4G štandardu. Komerčná prevádzka 5G by mala byť spustená v roku 2020, na niektorých trhoch to však môže byť rýchlejšie v rámci testovacej prevádzky. Prvými a najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi 5G mocnosťami by mali byť Južná Kórea, Japonsko, Čína a USA. 5G štandard nielenže prepojí nové typy zariadení, spotrebitelia a firmy sa môžu tešiť na doteraz nepoznané spôsoby využívania zariadení a aplikácií v súvislosti s rozvíjajúcim sa internetom vecí (IoT). Prechod na 5G otvorí priestor pre vznik nových odvetví a vertikál.
Ericsson Mobility Report je komplexnou aktualizáciou mobilných trendov a spotrebiteľského správania, ktorá využíva analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach. Ericsson ju vydáva dvakrát ročne.
Správa ukazuje aj na signifikantný nárast v sledovaní videa. Analytici Ericssonu odhadujú, že s videom súvisiaca mobilná prevádzka by do roku 2021 mala na priemernom smartfóne narásť šesťnásobne. Ak hovoríme o regiónoch, dátová spotreba priemerného majiteľa smartfónu v Severnej Amerike by do roku 2021 mala narásť z dnešných 3,8 GB na 22 GB mesačne. Podobným tempom bude rásť mobilná dátová prevádzka aj v západnej Európe, z dnešných 2 GB narastie na 18 GB.
Ericsson ďalej vo svojej správe uvádza, že každú sekundu pribudne 20 nových mobilných širokopásmových pripojení. Tento nárast dáva tiež do súvisu s očakávaným nárastom dátovej prevádzky vo svete. Momentálne je vo svete rovnaký počet mobilov, ako ľudí na planéte, teda asi 7, 3 miliardy. Ericsson sa domnieva, že budúci rok padne hranica 4 miliárd smartfónov.
Rima Qureshi, senior viceprezident a hlavný stratég Ericssonu hovorí: „5G je viac ako len o rýchlych mobilných službách – umožní vznik nových spôsobov využitia zariadení a aplikácií v rámci internetu vecí. Napríklad v Ericssone sme postavili prototyp zariadenia, ktoré aplikuje 5G funkcie a dátovú analytiku do verejnej dopravy. Pomôže to ušetriť zdroje, znížiť preťaženie a environmentálny dopad.“
Ďalšie závery novembrového Ericsson Mobility Report:
- Video dominuje mobilnej dátovej prevádzke: Globálna mobilná dátová prevádzka by mala do roku 2021 dosiahnuť desaťnásobok svojej dnešnej veľkosti, video by sa na nej malo podieľať 70 percentami.
- Je za tým predovšetkým YouTube, ktorý sa na prenose videa v rámci mobilných sietí podieľa 70 percentami, kým Netflix dosahuje zhruba 20 percentný podiel (na trhoch, kde je táto služba dostupná).
- Kontinentálna Čína dobieha USA, ktoré je najväčším LTE trhom: Do konca tohto roka ázijská veľmoc dosiahne 350 miliónov LTE pripojení, čo je zhruba 35 percent LTE pripojení v globálnom meradle. Podľa predpovedí Ericssonu by čínsky trh mohol dosiahnuť 1,2 miliardy LTE pripojení do roku 2021.
- Počet mobilných pripojení v Afrike rapídne narastá: Kým v roku 2010 bol ich celkový počet 500 miliónov, do konca tohto roka dosiahne jednu miliardu.