Takmer tretina majiteľov smartfónov sa v poslednom roku stretla s bezpečnostným incidentom a takmer rovnaký počet používateľov si neuzamyká svoje mobilné zariadenie.

Vyplýva to zo štúdie bezpečnostnej spoločnosti ESET, ktorá skúmala správanie používateľov mobilných zariadení z hľadiska bezpečnosti. Prieskumu sa vo februári 2015 zúčastnilo 500 respondentov.

Bezpečnosť netreba podceňovať

Údaje z prieskumu ukazujú, že 9,7 percenta používateľov prišlo o svoje zariadenie následkom straty alebo krádeže. 32,4 percenta opýtaných nechráni svoj smartfón alebo tablet žiadnym bezpečnostným riešením. Raphael Labaca Castro, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET, upozorňuje, že počet hrozieb pre Android neustále stúpa. Objavujú sa aj hrozby, ktoré na infikovanom smartfóne zašifrujú dáta a za odšifrovanie pýtajú výkupné. Používatelia by preto nemali zabezpečenie mobilných zariadení podceňovať.

Podľa Castra je jedným z ďalších účinných opatrení pravidelné zálohovanie dát uložených na smartfóne alebo tablete. Pravidelné zálohovanie totiž dokáže údaje účinne chrániť pred poškodením alebo kompletným odcudzením. Len 35,7 percenta opýtaných pritom prezradilo, že svoje dáta zálohujú (19,9 percenta denne, 14,7 percenta týždenne, 10 percent mesačne). Takmer 20 percent opýtaných údaje na svojich mobilných zariadeniach nezálohuje vôbec.

Zamykajte si obrazovku

Jedným z najlepších spôsobov ako ochrániť svoje dáta pred fyzickým narušením bezpečnosti, je používať automatické uzamknutie obrazovky smartfónu alebo tabletu po istom čase nečinnosti. Napriek tomu túto užitočnú vychytávku nepoužíva 29,3 percenta opýtaných. Je však otázne, koľko opýtaných používateľov tak robí na základe vlastného uváženia.

Ak o tejto funkcii neviete, nájdete ju v Nastaveniach – Zabezpečenie – Uzamknutie obrazovky. V tejto sekcii si nastavíte aj interval automatického uzamknutia po prechode zariadenia do režimu spánku. Dobu, po ktorej sa prístroj „uspí„, si môžete upraviť v Nastaveniach – Zobrazenie – Režim spánku.

Pri používaní firemného mobilu môže totiž uzamknutie vyžadovať zamestnávateľ, ktorý sa tak snaží ochrániť citlivé dáta uložené na mobilnom zariadení, ktoré by nemali skončiť v rukách zlodeja alebo náhodného nálezcu. Ide napríklad o firemné e-maily alebo dokumenty uložené na mobilnom zariadení.

Zdroj: ESET

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit