Na Slovensku sa príchodom letných prázdnin začína dovolenková sezóna a mnohí dovolenkári si so sebou vezmú mobilné zariadenia nie len na telefonovanie, ale aj surfovanie. Napríklad v susednom Česku z prieskumu bezpečnostnej spoločnosti ESET a portálu Seznam.cz vyplynulo, že 85 percent obyvateľov Českej republiky si nevie predstaviť dovolenku bez internetu.

Zariadením, ktoré najčastejšie využívajú k pripojeniu na internet, je mobilný telefón – 70 percent respondentov. Asi tretina dovolenkárov si na cesty berie aj laptop a 22 percent opýtaných sa pripája na internet prostredníctvom tabletu. Bezpečnostní experti spoločnosti ESET preto pre dovolenkárov pripravili zoznam rád, ktorý im aj počas oddychu na cestách pomôže ochrániť ich digitálne životy a zariadenia.

  1. Pred cestou sa ubezpečte, že váš laptop a mobilné zariadenia používajú najaktuálnejší operačný systém, programy a spoľahlivé bezpečnostné riešenie.
  2. Zazálohujte údaje uložené na zariadeniach, ktoré si beriete na dovolenku. Budete sa k nim vedieť dostať aj v prípade, že vám laptop niekto ukradne alebo mobil nechtiac „okúpete“ v mori. Tie najcitlivejšie údaje radšej zo zariadenia presuňte do zašifrovaného externého úložiska.
  3. Na verejných priestranstvách nikdy nenechávajte svoj mobil alebo laptop bez dozoru. S použitím Anti-Theft funkcionality niektorých programov však budete vedieť ukradnuté zariadenie znova lokalizovať, prípadne z neho na diaľku zmazať údaje.
  4. Na všetkých svojich zariadeniach si aktivujte automatické uzamknutie po krátkej nečinnosti, ktoré je zároveň chránené heslom.
  5. Ak je to možné, používajte len spoľahlivé internetové pripojenie. Hotela sa spýtajte, aký je názov ich oficiálnej WiFi siete a nenechajte sa oklamať podvodom, pri ktorom útočníci vytvárajú Wi-Fi siete s podobným názvom a takým nastavením, pri ktorom budú vedieť odchytiť všetky údaje, ktoré cez túto sieť posielate.
  6. Ak vám hotelový internet tvrdí, že na jeho používanie si musíte aktualizovať softvér, okamžite sa zo siete odpojte a informujte o tom personál hotela.
  7. Nepoužívajte Wi-Fi siete, ktoré nie sú zašifrované s WPA2. Čokoľvek používajúce nižšie štandardy nie je dostatočne bezpečné. Pri nepoužívaní Wi-Fi siete sa od nej odpojte.
  8. Ak vám na pripojenie do firemnej siete musí poslúžiť verejná Wi-Fi, vždy používajte Virtuálnu privátnu sieť (VPN).
  9. Ak to nie je naozaj nutné, nepoužívajte verejnú WiFi na online nákupy a internet banking. V tomto prípade je najideálnejšie použiť roaming.
  10. Ak nepoužívate bezpečnostné riešenie a máte podozrenie, že váš laptop je infikovaný, preskenujte si ho napríklad ESET Online Scannerom. Je bezplatný, nevyžaduje inštaláciu a škodlivý kód nie len nájde ale aj vyčistí.

Značky: