ESET Smart Security Premium 10

1

Novinka v podobe prémiovej verzie prináša podstatné rozšírenie.

Užitočné nástroje ako je správca hesiel a šifrovanie flash diskov dostanete priamo v jednom balíku. Aj naďalej platí, že používatelia budú mať prechod na novú verziu pri programoch ESET NOD32 Antivirus a Smart Security úplne zadarmo. Na verziu Premium sa prechádza s doplatkom, je to najvybavenejšia verzia a nemá obdobu v starších verziách.

Funkcie ako antispam, firewall alebo správa pripájaných pamäťových zariadení tu spomínať nebudeme. Sú dlho súčasťou edície Smart Security, rovnako aj automatický beh programu. Prakticky sme nepotrebovali v programe nič meniť.

Jediné, čo treba urobiť manuálne, je aktivovanie doplnkových funkcií ako napríklad vytvorenie šifrovaných kontajnerov alebo správca hesiel. Do nastavení sme v podstate išli len zo zvedavosti, nie z nutnosti meniť nastavenia od výrobcu.

No a takisto je k dispozícii funkcia Anti-Theft slúžiaca na vyhľadanie alebo prístup k webovej kamere notebooku na prípadné fotenie človeka, ktorý za ním sedí.

ESET Smart Security Premium 10

Nové funkcie

Zapínanie a vypínanie ochranných modulov podľa potreby

Nové funkcie pridal výrobca v oblasti doplnkových nástrojov, ktoré sme naznačili v úvode. Poďme však postupne a predstavíme novinky a vylepšenia od začiatku. Stále platí, že ESET je veľmi úsporný antivírus z hľadiska systémových zdrojov.

ESET však ešte viac zapracoval na optimalizácii a celkovej náročnosti na systémové zdroje. Odporúčame tento program aj pre slabšie počítače. Vylepšených funkcií sa obávať nemusíte, zo Smart Security sa nestal žrút procesorového času ani diskového výkonu. Inštalácia je behom chvíle dokončená, nie je potrebný reštart systému.

Ste chránení hneď po prvotnom zavedení aplikácie.

Zobrazenie zablokovaného prístupu na webovú stránku

Novou funkciou je zlepšená ochrana proti JavaScriptom a PowerShellovým skriptom. Vzhľadom na to, že v súčasnosti je rozmach škodlivého typu ransomvéru na vydieranie používateľa, zameriava sa výrobca aj na túto hrozbu. Antivírus sleduje procesy a porovnáva ich medzi známymi súbormi na základe ich reputácie. Podľa toho program určuje, či ide o rizikový kód alebo nie. V prípade nejasností zobrazí výzvu na potvrdenie používateľom.

Ten na základe zobrazených informácií môže určiť, či ide o rizikový program či proces alebo o jemu známu aplikáciu. Surfovanie na internete je zase o triedu bezpečnejšie a platí to pre všetky najpoužívanejšie prehliadače – Firefox, Chrome, Internet Explorer a Edge.

Ochrana domácej siete

Modul na ochranu siete zobrazuje zariadenia, ktoré boli alebo sú vo vašej sieti pripojené

Toto je veľmi dobrá funkcia pre bežného aj pokročilého používateľa. Bežne totiž nemáte takýto dosah na sieťové zariadenia vo vašom okolí. Smart Security zobrazí zariadenia, ktoré boli k sieti pripojené v aktuálnom mesiaci alebo nedávno. Získate prehľad o tom, čo vlastne v sieti máte a aké zariadenia sa na vašu sieť pripájajú.

Funkcionalita tohto typu je zabudovaná v niektorých routeroch. Ak tam aj je, používatelia k nej možno nemajú prístup, najmä pri firemnom routeri. Prípadne takúto funkciu nemajú a zobrazenie sieťových zariadení vo Windows nedáva kompletný obraz. Keďže ide o funkciu s názvom Ochrana domácej siete, je tu možnosť domácu sieť reálne chrániť. Ideálne je skúšanie funkcie na domácom routeri, keďže táto ochrana ho testuje cez servery výrobcu zvonku.

Router a zabezpečenie firemnej siete by takúto kontrolu mohlo vnímať ako pokus o narušenie zvonka. Kontrola pozostáva z detekcie nastavení ako aj základnej informácie o tom, či nie je váš router zraniteľný podľa verzie firmvéru. V tejto funkcii sa dozviete, ktoré zariadenia mali blokovanú alebo inak obmedzovanú prevádzku. Celkovo sú zobrazené detaily o zariadeniach ako ich názov, kedy boli naposledy videné v sieti ako aj MAC adresa. Zariadenia sa tu dajú odblokovať.

To znamená, že budúca komunikácia bude v budúcnosti pri danom type sieťovej prevádzky povolená. V prípade problémov môžete obnoviť správnu funkčnosť zariadenia. Ochrana tohto typu je vítaná, nakoľko blokuje potenciálne nebezpečné alebo inak rizikové pakety, no zároveň umožňuje jednoduché deaktivovanie blokovania na konkrétnom zariadení.

Počas testovania sme nezistili žiadne špecifické ťažkosti. Napríklad ale rozpozná, či váš router nemá pôvodné heslo od výroby alebo veľmi slabé heslo či štandardné prihlasovacie meno admin, admin.

Automatické rozpoznanie pripojeného telefónu do našej Wi-Fi siete

Ochrana webovej kamery

Ochrana webovej kamery zobrazuje pokusy iných aplikácií pripojiť sa k nej

Bojíte sa o svoje súkromie s možnosťou zachytávania obrazu cez vašu webovú kameru? Odteraz už nemusíte používať nálepky, pretože každý prístup ku webovej kamere bude rozpoznaný. Smart Security zachytí informáciu o tom, že sa nejaký program snaží použiť jej rozhranie a výzva na povolenie sa zobrazí v samostatnom okne.

Je na vás, či udalosť povolíte len raz alebo pre danú aplikáciu natrvalo. Je to veľmi dobre použiteľné pri telefonovaní cez Skype. Pri pokuse o videohovor môžete kameru povoliť len raz. Pri ďalšom hovore už bude potrebné opätovné povolenie. Nie vždy sa zobrazí informácia o tom, ktorá aplikácia chce prístup povoliť, no to poznáte aj podľa vašej aktivity. Ak ste nič nezapli, bude to podozrivé. Keď sa chystáte telefonovať s videom, bude jasné, že išlo o Skype hoci sa v okne upozornenia žiadny názov programu nezobrazuje.

Secure Data

Jednou z najužitočnejších funkcií je bez pochýb šifrovanie dát. ESET totiž pridal šifrovanie flash diskov. Toto zatiaľ iné aplikácie tohto typu nemajú. V základe teda rozdeľujeme funkciu na dve časti. Prvou je vytvorenie tzv. kontajnera. Teda súboru, ktorý bude šifrovaný alebo sa bude tváriť ako bežný disk. Budete do neho umiestňovať vaše súbory a tie budú chránené.

Pre používateľov napríklad Windows 10 Home je to rapídne zlepšenie bezpečnosti dát. Táto verzia Windows nemá natívnu podporu NTFS šifrovania a všetky dáta sú odhalené, pretože sa do nich dá dostať obyčajným skopírovaním z odobratého pevného disku v počítači. No a podľa nás tou najpodstatnejšou a unikátnou funkciu je práve šifrovanie flash diskov.

Toto je vynikajúca vec, pretože všetky dáta máte inak exponované a aj zo zabezpečeného počítača sa stávate zraniteľnými na zneužitie vašich citlivých dát. Áno nemali by opúšťať počítač, no takto si môžete vytvoriť zálohu.

Password Manager

Modul Password Manager, ktorí získavate v prémiovej verzii Smart Security

Správca hesiel je perličkou a jeho zaradenie považujeme za zvýšenia komplexnosti riešenia vašej bezpečnosti. Dáta uložené napr. v prehliadači Chrome sú voľne dostupné a sú v nezašifrovanej podobe. Google to nijak netají, ba naopak, otvorene na to upozorňuje.

Vďaka tomuto modulu budete mať heslá uložené v bezpečnej forme, chránené hlavným – master – heslom. Pointa v tomto doplnku pre webové prehliadače je v tom, že si nemusíte recyklovať heslá a jemne ich modifikovať, ale používať naozaj silnejšie heslá. Takisto sa naučíte nemať to isté heslo do emailu aj do ostatných služieb.

To je najvyššie riziko, pretože pri obnove hesla iných služieb útočník pomení heslá a do schránky a služieb sa viac nemusíte dostať. Iba ak náročným procesom diaľkovej verifikácie u firiem poskytujúcich dané služby.

Aplikácia podporuje viacero identít, čo príde vhod pri vyplňovaní rôznych formulárov. Ukladanie hesiel funguje nielen na webe, ale aj v aplikáciách.

Namiesto WWW adresy zadáte aplikáciu. Niektoré sú zobrazené automaticky, napríklad v prípade aplikácie Microsoft Outlook. Je tu generátor hesiel, ktorý vytvorí dostatočne silné heslo proti tvrdému útoku alebo náhodnému hádaniu.

Funkcia synchronizuje dáta s vašim cloudovým účtom u výrobcu. Pripravuje sa aj aplikácia pre mobilné platformy Android a iOS.

Nastavenia aplikácie, je ich tu poriadne veľa. Meniť ich však nemusíte, aplikácia je nakonfigurovaná na optimálny beh priamo od výroby

Súčasti ochrany Smart Security Premium

 • Antivírus a antispyware
 • Ochrana proti skriptovým útokom
 • Anti-Phishing
 • Personálny firewall
 • Anti-Theft
 • Antispam
 • Ochrana online platieb
 • Rodičovská kontrola
 • Blokovanie malvéru typu exploit
 • Pokročilá kontrola pamäte
 • Ochrana pred sieťovými útokmi a botnetmi
 • Ochrana webovej kamery a domácej siete
 • ESET Secure Data
 • ESET Password Manager

Hodnotenie:

+ zanedbateľné systémové nároky, ochrana proti webovým skriptom, zachytávanie ransomvéru, plná antivírusová výbava, modul Secure Data
– chýba zobrazenie názvu aplikácie pristupujúcej ku kamere

Cena: 64,99 EUR za verziu Premium

Tento článok vyšiel aj v tlačenom novembrovom vydaní TOUCHIT č. 9/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

9.0 Ochrana roku 2017

ESET Smart Security Premium 10 je bezpečnostný softvér, ktorý ide vlastnou cestou a prináša používateľovi užitočné nástroje. Najvyššia verzia neznamená zvýšenie systémových nárokov. Znamená však zvýšenie bezpečnosti a počtu funkcií a modulov v celkovej výbave.
Aplikácia pracuje úplne automaticky, vždy sa dá plne prispôsobiť a upraviť si nastavenia podľa vlastných požiadaviek. Inštaláciou neprestanú fungovať známe programy a sieťové protokoly. V prípade komplikácií sa dajú protokoly povoliť pre vybrané zariadenia. Použitie programu je nadmieru jednoduché. Program nie je otravný a pokročilí používatelia môžu vypnúť dodatočné hlásenia. Príjemnou vlastnosťou je, že ani potenciálne podozrivé aplikácie nie sú skenované príliš dlho. Jej spúšťanie sa netvári ako zatuhnutie systému.

 • Výbava a funkcie 10
 • Rýchlosť skenovania 8
 • Systémové zaťaženie 9
 • Používateľské hodnotenie (4 hlasov) 6.6

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Jeden komentár

 1. Z užívateľskej skúsenosti úprimne odporúčam na PC produkt ESET-u.Na mobilné zariadenie odporúčam antivírus iného výrobcu. ESET má čo zlepšovať v zákazníckej podpore pre individuálnych používateľov a taktiež by si už mohol aj trochu vylepšiť svoje webové stránky.V podpore sa zrejme naplno venuje len veľkým zákazníkom, ktorí mu prinášajú patričný zisk.Za inými výrobcami antivírov v tejto oblasti značne zaostáva – stačí sa pozrieť na stránky konkurencie. Napr. také stránky Dr.Webpriam žijú.

Pridaj komentár