Európska komisia chce vytvoriť jednotný digitálny trh.

Ak si dnes chcete na internete (legálne) pozrieť film alebo vypočuť skladbu, daný digitálny obsah musí byť prístupný pre Slovensko. V prípade hudobných služieb je situácia pomerne dobrá – máme k dispozícii Spotify, Deezer aj Hudbu Google. Na uvedenie video služieb však stále čakáme a jedným z dôvodov sú autorské práva, ktoré musia prevádzkovatelia služieb zabezpečiť pre každú krajinu zvlášť.

Autorské práva sú zároveň dôvodom, prečo sa ponuka streamovacích služieb, resp. dostupnosť digitálneho obsahu pre jednotlivé krajiny líši. Určitý obsah si napr. pozriete na území Rakúska, ale u nás už nie. Európskej únii to začína vadiť, pretože podľa jej slov, obmedzovanie digitálneho obsahu v rámci krajín EÚ je nezmysel.

Európska komisia preto prišla s víziou jednotného „digitálneho trhu Európskej únie„. Jej koncept je zrejmý – ak je digitálny obsah dostupný pre jednu z krajín EÚ, mal by byť dostupný aj pre všetky ostatné. Zatiaľ nie je známe, akým spôsobom chce EK tento efekt docieliť – bližšie detaily, vrátane celkovej stratégie a navrhovaných zákonov, majú byť predstavené v máji.

Ak sa návrh komisie schváli, na Slovensku budeme mať k dispozícii totožnú ponuku obsahu v službách typu Netflix (keď k nám príde) ako v ostatných štátoch EÚ. Novým zákonom sa budú musieť prispôsobiť najmä majitelia autorských práv a vydavatelia, ktorí ich už nebudú poskytovať pre jednotlivé krajiny samostatne, ale pre Európsku úniu ako jeden subjekt.

Zdroj: Engadget

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit