Pýtali sme sa, ako je to s prípravou daňového priznania alebo zúčtovania dane za rok 2024.

Termín podávania daňového priznania sa blíži a mnohí nevedia, ako na to, alebo sa dopúšťajú rôznych chýb. SZČO a právnické osoby podávajú daňové priznanie elektronicky. Existuje ale výnimka a daňovníci môžu odovzdať priznanie aj papierovou formou.

Stiahnite si PDF tlačivá:

Napríklad zamestnanci, ktorí nepožiadali o vykonanie ročného zúčtovania, prípadne nemohli požiadať o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľa, teda poberali aj iné príjmy ako príjmy zo zamestnania.

Odpovede ohľadne problematiky daňových priznaní poskytla Michaela Belanová zo spoločnosti Barta.sk. Spoločnosť spracováva účtovníctvo a mzdy, na základe podkladov z účtovníctva spracovávame klientom aj daňové priznania.

Koho sa týka daňové priznanie?

Daň si musí vysporiadať každý daňovník, ktorý v predchádzajúcom roku poberal zdaniteľné príjmy. Fyzická osoba podáva daňové priznanie k dani z príjmov vždy za kalendárny rok, a to v termíne do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí príslušného roka.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2024 je fyzická osoba povinná podať v prípade, ak jej celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2024 presiahnu sumu 2 823,24 eur. Do tejto sumy sa započítavajú všetky príjmy, teda aj príjmy dosiahnuté v zahraničí.

Rôzne typy príjmov

  • Príjmy zo zamestnania
  • Príjmy z podnikania
  • Príjmy z prenájmu
  • Výhry
  • Príjmy z kapitálového majetku

Zamestnanci, ktorí poberali príjmy len od zamestnávateľa na Slovensku, môžu požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane a tým majú svoje daňové povinnosti vysporiadané. Zamestnanec môže najneskôr do 17. februára 2025 písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania (RZD) – na predpísanom tlačive,  z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, ktoréhokoľvek zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane.

K žiadosti je zamestnanec povinný priložiť všetky prílohy. Napríklad pri uplatňovaní daňového bonusu na dieťa. Vtedy musí predložiť rodný list dieťaťa. Podľa najnovšej legislatívnej zmeny si daňový bonus už nemôžu rodičia deliť.

Daňový bonus za všetky deti si môže uplatniť len jeden z rodičov, týka sa to aj detí, ktoré nie sú biologickými deťmi jedného z rodičov. Taktiež musí predložiť potvrdenia o príjme od všetkých zamestnávateľov, potvrdenie o evidencii na úrade práce v prípade, ak bol časť roka nezamestnaný.

Zamestnanec si môže požiadať o daňový bonus na zaplatené úroky na hypotéku, samozrejme, ak spĺňa kritériá. Ak má zamestnanec 3. pilier dôchodkového poistenia a obdržal od dôchodkovej spoločnosti potvrdenie o príspevkoch, vie si uplatniť nezdaniteľnú časť.

Sú nejaké výnimky, kedy netreba daňové priznanie podávať?

Výnimky existujú, napríklad príjmy z predaja nehnuteľnosti, ak bolo vlastníctvo viac ako 5 rokov, alebo ste nehnuteľnosť získali dedením, tiež po 5 rokoch od nadobudnutia. Taktiež prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu sumu 350 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy presahujúce ustanovenú sumu. Podstatou je, že daňové priznanie podávame, ak príjem je vyšší, ako výdavok, za ktorý sme danú vec nadobudli.

Týka sa daňové priznanie dôchodcov?

Pokiaľ má dôchodca príjem, má povinnosť podať daňové priznanie. Dôchodca už nemá nárok na nezdaniteľnú časť dane, nakoľko jeho dôchodok už nepodlieha zdaneniu. Tu je potrebné získať sumu vyplatených dôchodkov v danom zdaňovacom období a odpočítať ju z nezdaniteľnej časti dane. Ak je suma dôchodku vyššia, nemá nárok na žiadnu nezdaniteľnú časť dane, ak je nižšia, tak rozdiel si môže uplatniť ako nezdaniteľnú časť.

Ak však dosiahol príjem zo závislej činnosti neprevyšujúci sumu 2 823,24 eura, nevzniká mu povinnosť podať daňové priznanie za rok 2024 tak, ako sme uviedli vyššie. Za predpokladu, že mu zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je pre neho výhodné podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typu A, aj keď jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 2 823,24 eura. V tomto prípade vznikne dôchodcovi preplatok na dani z príjmu a v podanom daňovom priznaní požiada daňový úrad o vrátenie tohto preplatku.

Aké chyby pri DP robíme najčastejšie?

Najmä je to pochopený rozdiel medzi daňovým priznaním a ročným zúčtovaním dane. Pokiaľ ste zamestnaní a nemáte žiadne iné príjmy, žiadate zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Ak podnikáte, predali ste nehnuteľnosť, prenajímate nehnuteľnosť, podávate daňové priznanie. Toto si ľudia vo veľa prípadoch mýlia.

Môžeme DP podať neskôr?

Nepodanie daňového priznania v lehote je sankcionované. Daňovník má možnosť v lehote na podanie daňového priznania oznámiť finančnej správe predĺženie lehoty na podanie daňového priznania o 3 resp. 6 mesiacov pre príjmy zo zahraničia.

V tomto oznámení sa uvádza presný dátum, do ktorého si lehotu predlžujete. To dáva dostatok času na správne vyplnenie a podanie daňového priznania.

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.