ADATA SE730 ako najkrajší externý SSD disk na svete? Podľa nás áno.

Nielen, že má špeciálne vyhotovenie, ešte je aj odolný. Spĺňa štandard MIL-STD-810G 516.6, vďaka čomu ho môžete ponoriť na hodinu do vody s hĺbkou 1,5 metra a odolá zvýšeným nárazom. Kapacita disku je 250 GB a malé hliníkové telo má v prednej časti USB-C konektor typu USB 3.1 Gen 2. K počítaču sa pripája pomocou USB-A konektora bežnej veľkosti. Disk je kompatibilný aj s tabletmi a telefónmi. Redukcia na iné konektory však nie je súčasťou balenia. Na zapojenie obojstranného USB konektora do flash disku je potrebné odklopiť kryt. Ten je značne pevný, nakoľko je to hlavná prekážka medzi vnútrajškom disku a vodou či prachovými nečistotami. Dodáva sa zatiaľ v uvedenej kapacite a dvoch farebných variantoch, zlatej a červenej. Šasi slúži zároveň ako pasívne chladenie hoci ani pri vyššom zaťažení sa disk nijak výrazne nezahrieval.

Výrobca na svojich internetových stránkach ponúka k disku svoj špecializovaný softvér. Ten umožňuje zálohovanie, migrácie partícií HDD, vytvorenie bootovateľnej jednotky, no ani jeden zo softvérov neumožňuje zašifrovanie disku. V praxi sme namerali priemerné rýchlosti pri kopírovaní niekoľko desiatok MB súborov 270 MB/s pri zápise a 350 MB/s pri čítaní.

Cena: 129 €
Zapožičal: ADATA

Tento článok vyšiel aj v tlačenom novembrovom vydaní TOUCHIT č. 9/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.