Externý 2,5“ disk Transcend StoreJet 300 s kapacitou 2 TB je pripravený pre dve hlavné platformy. Primárne ho výrobca prezentuje ako „Mac edition“ disk, no nie je vylúčené, aby ho používali skrátka všetci. Pre prvých menovaných sú tu totiž dva hlavné znaky. Jedným je strieborné vyhotovenie šasi, druhým konektor Thunderbolt. Popri tom nechýba ani USB 3.0 konektor. Telo je vyhotovené z hliníka a celkovo je po materiálovej stránke pripravené v štýle vyššej úrovne. Presne tak, ako sú používatelia zariadení s počítačmi od Applu zvyknutí. V balení teda nájdete oba typy káblov. Ak by ste cez Thunderbolt chceli reťaziť pripojenia, tento disk nemá priechodný port, musí byť teda pripojený ako úplne posledné.

transcend-storejet-300-big1000-11421180909

To, že to výrobca s platformou OS X myslí vážne sme zistili hneď po pripojení disku k počítaču s Microsoft Windows 8.1. Úspešne sa rozbehol, no nebol vidno v systéme. Má totiž disk štandardne naformátovaný súborovým systémom HFS+. Cez správu diskov je potrebné na ňom vytvoriť kompatibilnú partíciu a priradiť písmenko. Je to krok, ktorý nepoteší práve tých používateľov očakávajúcich „hotový“ produkt. Kapacita 2 TB je už naozaj dosť aj pre náročnejších, o to viac nás potešila možnosť inštalácie softvérových nástrojov Transcend Elite na zálohovanie, synchronizáciu, alebo šifrovanie dát.

RC-SJM300_500-feature-01

Prenosové rýchlosti sú si veľmi podobné pri oboch spôsoboch pripojenia, čo je vlastne dôsledkom limitu 5400 otáčkové disku. Maximum očakávajte na hodnote 127 MB/s pri čítaní, pri zápise to je v priemere 119 MB/s. Treba však dodať, že pri zapojení cez Thunderbolt dosiahnete lepšie výsledky pri zápise veľkého počtu malých súborov do 500 kB. V každom prípade, toto je univerzálne riešenie s kvalitným vyhotovením a dvomi portami. To pri tomto type diskov nebýva štandard. Rozmery sú 125,9 × 78,2 × 17,2 mm a hmotnosť je 240 gramov.

Storejet TEST

Cena: 239 EUR

Zapožičal: Transcend

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.