Miliardy ľudí nemajú prístup k internetu. Facebook to chce zmeniť.

Facebook plánuje investovať miliardy dolárov, aby vymyslel spôsob, ako poskytnúť spoľahlivé pripojenie do internetu pre celý svet. Spoločnosť v tejto súvislosti dávnejšie oznámila projekt Aquila. Ten využíva veľké drony, ktoré sú napájané solárnou energiou a fungujú ako lietajúce internetové hotspoty.

Projekt postupne prechádza do štádia realizácie. Facebook minulý rok kúpil spoločnosť Ascenta, ktorá vyrába bezpilotné lietadlá. Zároveň vytvoril tím expertov, ktorý navrhujú zariadenia, schopné vznášať sa 3 mesiace vo vzduchu, vo výške 18 až 27,5 km. Každý „megadron“ má rozpätie krídel ako Boeing 767 (47,5 m), avšak výrazne nižšiu hmotnosť. Lietadlo je ľahšie ako automobil.

Facebook predpokladá, že bude potrebovať približne 1000 takýchto bezpilotných lietadiel, aby pokryl celú Zem vysokorýchlostným pripojením do internetu. Spoločnosť má zároveň pripravený aj záložný plán – ak internetový dron nedokáže pokryť niektoré regióny, Facebook chce použiť satelity. Zuckerberg je však presvedčený, že lietadlá pokryjú aj 10% populácie, ktorá nemá k dispozícii vybudovanú internetovú infraštruktúru.

Prvý testovací let internetového dronu sa už uskutočnil v UK. Ďalšie sú naplánované na leto. Potrvá však niekoľko rokov, dokedy sa budeme do internetu pripájať s ich pomocou. Na podobnom projekte pracuje aj Google. Ten chce zabezpečiť internetové pokrytie pomocou balónov.

zuckerberg_dron_nowat

Internetový dron Facebooku už lietal nad UK

 

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit