Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Chystáte sa na letný festival autom? A bude vám slúžiť aj na prenocovanie či odkladanie cenných vecí? Pozor, v prípade poistnej udalosti vám nepostačí ani havarijné poistenie.

Letné festivaly, ale aj dovolenky, na ktoré sa ide autom, majú vždy svoje čaro – minimálne vo voľnosti v mobilite. Často však práve vo vozidle nechávame cenné veci, aby boli pred zlodejmi chránené. Ako upozorňujú odborníci, práve to je zásadná chyba v prípade poistných udalostí. Ani to najlepšie havarijné poistenie vám nepomôže, ak vozidlo nie je zabezpečené vhodným zabezpečovacím zariadením voči krádeži a už vôbec nie, ak ste v ňom nechali cenné veci na viditeľnom mieste.

Pokiaľ ide o zabezpečovacie zariadenia, poisťovne v prípade krádeže dokonca neakceptujú ani tie, ktoré je pomerne ľahko prekonať, ako napríklad páku na volant. Obdobne havarijné poistenie nekryje prípady, ak došlo k odcudzeniu cenných vecí z vozidla, ktoré s ním neboli pevne spojené,“ upozorňuje  Vladimír Guštafik, Team Manager Operations Services Business Lease Slovakia. Spoločnosť je poskytovateľom komplexnej mobility a operatívneho lízingu. Ako teda čo najlepšie zabezpečiť vozidlo?

  1. Páka na volant

Mechanické zabezpečenie riadiacej páky síce zlodeja pribrzdí, keďže na jeho prekonanie je potrebný čas, no ak sa zlodej dostane do vozidla a nie je ničím rušený, má dostatok času poradiť si s takouto prekážkou. Poisťovne preto ani neakceptujú páku na volant pre jej ľahké prekonanie.

  1. Tajný vypínač

Obdobne poisťovne neakceptujú v prípade krádeže ani zabezpečenie pomocou tajného vypínača. „Dôvodom je, že skúsený zlodej si dokáže zistiť jeho umiestnenie podľa pohybov vodiča pri štartovaní alebo opúšťaní vozidla,“ konštatuje Vladimír Guštafik. Obdobne nie je veľa miest, kde by sa vypínač dal umiestniť tak, aby skúsený zlodej neodhalil jeho polohu v priebehu niekoľkých minút.

  1. Alarm

Alarm núti zlodeja konať rýchlo, a, ako sa hovorí, v rýchlosti sa robia chyby. „Trh dnes ponúka viacero druhov alarmov. Ten najjednoduchší je alarm s vnútornými senzormi pohybu. Aktivuje sa, ak sa vo vozidle zaznamená pohyb a alarm pred tým vodič nedeaktivoval. Zložitejšie alarmy sú vybavené senzormi náklonu alebo pohybu,“ vysvetľuje odborník. Ako dodáva, práve z dôvodu hluku patrí k jedným z najlepších dodatočných zabezpečení z hľadiska pomeru ceny a stupňa ochrany.

  1. Imobilizér

Imobilizér je v prípade nových vozidiel dodávaných sériovo už štandardným zabezpečením auta. Zároveň je u väčšiny poisťovní postačujúce do priemeru limitu hodnoty nového vozidla, teda okolo 20 000 eur. Limit sa, samozrejme, môže u jednotlivých poisťovní líšiť. Pre drahšie vozidlá poisťovne zvyčajne vyžadujú dodatočné zabezpečenie vozidla voči krádeži. Na výber má klient najčastejšie z troch možností – alarm s plávajúcim kódom alebo mechanické zabezpečenie riadiacej páky pevne spojené s karosériou vozidla, prípadne vyhľadávací systém na báze GPS. „Firmy sa aj v rámci operatívneho lízingu sami rozhodujú, či a aký druh dodatočného zabezpečenia si vyberú,“ podotýka Guštafik.

  1. Vyhľadávacie systémy

Vyhľadávacie systémy na báze GPS sú tiež pomerne účinné. Pre páchateľa je totiž často zložité zistiť, či sa vo vozidle nachádzajú, nie to ešte ich eliminovať. Nevýhodou je vyššia vstupná investícia a mesačné poplatky za „stráženie“. Možnou a lacnejšou alternatívou je nezávislé GPS zariadenie s vlastným zdrojom schované niekde v interiéri vozidla, ktoré zašle informácie o svojej polohe hneď, akonáhle príjme povel zaslaný majiteľom vozidla napr. v prípade jeho krádeže.

  1. Pieskovanie

Pieskovanie či iné označovanie skiel (leptanie) môže do určitej miery odradiť zlodejov. Ak by totiž chceli vozidlo následne legalizovať, označené sklá im zvyšujú náklady. „Ak však zoberieme do úvahy fakt, že väčšina vozidiel sa kradne na náhradné diely, tento spôsob ochrany je relatívne slabý,“ upozorňuje odborník.

  1. Interiér

Nikdy nenechávajte vozidlo na opustených miestach a zlodeja nelákajte interiérom, teda ponechaním akýchkoľvek hodnotných vecí vo vozidle. Výrazne to zvyšuje pravdepodobnosť vykradnutia a poškodenia vozidla. „Na odcudzenie takýchto vecí, ktoré nie sú pevne spojené s vozidlom či odložené v batožinovom priestore, sa pritom nevzťahuje ani poistné plnenie z havarijného poistenia,“ upozorňuje Vladimír Guštafik.

Postup po krádeži auta

Ak vám napriek zabezpečeniu ukradli vozidlo, bez ohľadu na to, či ide o súkromné, firemné, alebo na operatívny lízing, okamžite treba volať políciu. Ďalší postup je nasledovný:

V prípade, že je vozidlo v majetku, je potrebné následne čo najskôr kontaktovať poisťovňu a začať proces riešenia poistnej udalosti. Ten zahŕňa množstvo administratívnych úkonov, od písomného hlásenia poistnej udalosti, cez vyplnenie dotazníka o krádeži, odovzdanie kľúčov a všetkých ovládačov zabezpečovacích zariadení poisťovni, až po odhlásenie vozidla z evidencie a prípadné iné kroky požadované poisťovňou.

V prípade, že vozidlo je na operatívny lízing, je potrebné čo najskôr kontaktovať lízingovú spoločnosť. Tá už všetku administratívu dorieši za klienta.

Zdroj: Business Lease Slovakia