Nikon zaraďuje medzi svoje profesionálne mirrorless fotoaparáty radu Z výkonný model Z 8. Úplne nový fotoaparát Z 8 prináša množstvo funkcií modelu Z 9 ale v ľahkom tele.

Nikon Z8
Nikon Z8

Tvorcom hybridného obsahu kombinujúceho videosekvencie a statické snímky tak ponúka flexibilitu. Vďaka kombinácii špičkového výkonu a kompaktnej konštrukcie je Z 8 zaujímavým nasledovateľom modelu Z 9 a kreatívnym nástupcom jednookej zrkadlovky D850.

Nikon Z8
Nikon Z8

Telo fotoaparátu Z 8 váži približne 910 gramov, je o 30 % menšie ako telo modelu Z 9 a o 15 % menšie ako telo fotoaparátu D850. Predstavuje ideálny hybridný fotoaparát pre tvorcov, ktorí chcú ľahšie telo na snímanie z ruky alebo plnoformátový fotoaparát, ktorý bude dobre vyvážený v rámci rôznej videozostavy vrátane väčšiny gimbalov.

Nikon Z8
Nikon Z8 na gimbále

Ozajstná sila videosekvencií a fotografií – rozlíšenie fotografií 45,7 megapixela a natívne rozlíšenie videa 8,3K fotoaparátu Z 8 vám otvára obrovské množstvo možností. Rovnaký vrstvený snímač CMOS a procesor EXPEED 7 ako v modeli Z 9 zaisťujú vysokú obrazovú kvalitu priamo z fotoaparátu. Videosekvencie je možné nahrávať s využitím celej palety frekvencií snímania a kodekov, vrátane 12-bitového formátu RAW vo fotoaparáte pre video až do 8,3K/60p alebo 4,1K/120p.

Nikon Z8
Nikon Z8

Fotografi statických záberov môžu pracovať s množstvom veľkostí súborov a rýchlostí sériového snímania vrátane vysokej frekvencie 120 snímok za sekundu. Tvorcovia HDR obsahu majú k dispozícii možnosť snímať 10-bitové statické snímky vo formáte HEIF a 10-bitové HLG videosekvencie.

Nikon Z8
Nikon Z8

Menšie a ľahšie telo neprichádza na úkor spoľahlivosti: fotoaparát Z 8 sa môže pochváliť profesionálnym utesnením voči poveternostným vplyvom a rovnaká odolnosť voči chladu, akou disponujú vlajkové lode Nikon D6 a Z 9. Z 8 je tiež prvým mirrorless fotoaparátom Nikon, ktorý má dva porty USB-C. To umožňuje rýchly prenos súborov aj počas nabíjania.

Nikon Z8
Nikon Z8 s externým mikrofónom

Súhrn hlavných vlastností

Videosekvencie: zaznamenáva videosekvencie s rozlíšením 8K alebo 4K a ponúka množstvo funkcií, ktoré šetria priestor a čas. Snímať môžete 12-bitové zábery vo formáte RAW priamo vo fotoaparáte a pracovať so súbormi N-RAW od spoločnosti Nikon, ktoré majú polovičnú veľkosť v porovnaní so súbormi ProRes RAW HQ. Sprievodné súbory s rozlíšením Full-HD sa vytvárajú priamo vo fotoaparáte pri snímaní interného záznamu vo formáte 8,3K N-RAW alebo 4,1K ProRes RAW HQ.

Nikon Z8
Nikon Z8

Statické snímky: fotoaparát umožňuje snímať statické snímky s rozlíšením 45,7 MPx a ohromujúcim dynamickým rozsahom a môže sa pochváliť flexibilnými rýchlosťami sériového snímania až po rýchlu frekvenciu 120 snímok za sekundu s úplným automatickým zaostrovaním/meraním expozície a bez prerušenia obrazu v hľadáčiku. Špecializované funkcie na snímanie portrétov umožňujú fotografom jemne doladiť odtieň a jas, prípadne zjemniť vzhľad pleti.

Nikon Z8
Nikon Z8

Vrstvený 45,7 MPx plnoformátový CMOS snímač: Nikon navrhoval snímač tak, aby poskytoval obrazovú kvalitu s ultravysokým rozlíšením. Dosahuje najvyššiu rýchlosť odčítania dát na svete, ktorá v kombinácii s elektronickou uzávierkou prakticky eliminuje tzv. „rolling-shutter” efekt.

EXPEED 7: poháňa veľmi rýchle zaostrovanie fotoaparátu, snímanie plynulých videosekvencií a vysoké rýchlosti sériového snímania. Má na starosti komplexné výpočty automatického zaostrovania a automatickej expozície vysokou rýchlosťou a oddelene spracováva duálne streamované dáta z vrstveného obrazového snímača.

Nikon Z8
Nikon Z8

Automatické zaostrovanie s funkciou deep-learning: presná detekcia a sledovanie ľudí, psov, mačiek, vtákov, áut, motocyklov, bicyklov, vlakov a lietadiel. Detekcia objektov a automatické zaostrovanie fungujú až do -9 EV pri snímaní videosekvencií aj fotografií. Oči zostanú zaostrené, aj keď sa objekt pohybuje rýchlo a hoci aj hore nohami. Tváre budú ostré aj v prípade, že je scéna v silnom protisvetle.

Real-Live hľadáčik a zvislo vyklápateľný monitor: hľadáčik s plynulým zobrazením a bez prerušenia obrazu vďaka technológii dual-stream. Jasný dotykový monitor vyklápateľný v štyroch osiach.

Nikon Z8
Nikon Z8

Pripravený na obsah s vysokým dynamickým rozsahom (HDR): sníma 10-bitové statické snímky vo formáte HEIF a 10-bitové HLG video. Obsah si možno ihneď prezerať na obrazovkách s podporou HDR, nie sú potrebné žiadne úpravy.

Dva porty USB-C a dva sloty na karty: samostatné konektory USB na napájanie a komunikáciu umožňujú rýchly prenos počas nabíjania. Duálny slot na kartu umožňuje flexibilné snímanie a ukladanie.

Manipulácia: hlboký a pohodlný grip. Oddelené zobrazovacie rozhrania pre videosekvencie a fotografie. Pri zvislom snímaní sa ponuky otáčajú.

Ľahký a odolný: váži iba 910 gramov a pokročilé utesnenie voči poveternostným vplyvom chráni fotoaparát pred prachom, nečistotami a vlhkosťou. Rovnaká odolnosť voči chladu ako pri vlajkových fotoaparátoch Nikon D6 a Z 9 znamená, že môžete spoľahlivo snímať pri teplotách až do -10 °C.

Voliteľný vertikálny batériový grip: nový multifunkčný Battery Pack MB-N12 od Nikonu možno použiť ako grip pri vertikálnom snímaní alebo na vyváženie teleobjektívov a osvedčí sa aj pri dlhotrvajúcom celodennom snímaní.

Odporúčané ceny sú nasledovné: telo Nikon Z 8 – 4599 eur, Nikon Z 8 + NIKKOR Z 24–120 mm f/4 S – 5549 eur. Fotoaparát sa začne na Slovensku predávať 25. mája 2023.

Zdroj: Nikon

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.