Mimoriadne obľúbené VPN služby budú blokované.
Deje sa tak vo Francúzsku na nátlak držiteľov autorských práv. Tieto organizácie čoraz viac broja proti internetovým stránkam, na ktoré sa používatelia pripájajú práve cez VPN služby. Blokovanie internetových stránok je bežná činnosť, no dá sa obísť vlastným nastavením DNS servera a nie je na to potrebné ani VPN.
To mnohí používatelia nerobia a využívajú predvolený DNS server svojho poskytovateľa internetu. Ten im môže na základe vládnych nastavení zablokovať prístup ku konkrétnym stránkam. Praktiky tohto typu sú bežne používané v Rusku a krajinách s obmedzeným režimom demokracie.
Používatelia využívajú VPN, aby sa dostali na stránky, ktoré sú bežne blokované. Keďže dostupnosť týchto služieb vo svete narastá a sú cenovo dostupné v rozsahu desiatok dolárov či eur ročne, držitelia autorských práv chcú prinútiť aj služby VPN na takéto blokovanie. Celý spor sleduje a používanie VPN obhajuje aj organizácia VPN Trust Initiative.
Aké služby sú pod tlakom?
Zatiaľ nie sú bližšie detaily, no ukazuje sa, že ochrancovia autorských práv tlačia na firmy ako sú Cyberghost, ExpressVPN, NordVPN, ProtonVPN alebo napríklad Surfshark. Ide o známych poskytovateľov, na ktorých tlačia držitelia športových práv obsahu vysielaného napríklad na Canal+. Pripomenúť možno aj to, že spoločnosť Cisco ukončila poskytovanie služby OpenDNS vo Francúzsku práve na základe zasahovania do integrity princípov služby.
Je zrejmé, že poskytovatelia pripojenia sa budú brániť, pretože podľa ich domnienky v tomto nehrajú žiadnu rolu. Svoje služby poskytujú s legitímnym účelom ochrany súkromia a bezpečnosti používateľov. Na to sú primárne navrhnuté a ich cieľom nie je obhajovať pirátstvo akéhokoľvek charakteru.
Nateraz ešte neboli žiadosti o podobné blokovanie schválené. Je pravdepodobné, že vláda sa rozhodne pre drastickejšie kroky a spoločnosti pôsobiace vo Francúzsku sa budú musieť prispôsobiť. To však môže zapríčiniť ich odchod, pričom dopad na používateľov to bude mať nasledovný. Firmy nebudú pôsobiť priamo vo Francúzsku a teda nebudú mať ani servery na území tohto štátu.

Územie VPN serverov
Nevýhodou pre používateľov bude, že sa budú musieť pripojiť do inej krajiny. Ak teda budú chcieť pozerať Netflix a nebudú fyzicky na území Francúzska, môžu mať problém. Službu na sledovanie obsahu majú legálne predplatenú a budú chcieť využiť možnosti svojho francúzskeho predplatného aj z inej krajiny, napríklad počas dovolenky, ale to by po novom nebolo možné.
Napriek tomu, že poskytovatelia VPN zvažujú odchod z konkrétnych trhov, je to stále lepšie riešenie, ako by mali ísť režimu a vládam na ruku. Možno to obmedzí lokality, kde majú zastúpenie serverov a možnosti pripojenia, no zachovajú si dôveryhodnosť v očiach používateľov.
Blokované stránky
Čoraz častejšie sa však stretávame s tým, že samotné pripojenie cez VPN býva blokované poskytovateľom webového obsahu. Je to vidieť pri sledovaní Netflixu, pričom sa načíta úvodná stránka, no prehrávanie filmov nefunguje. Už niekoľko rokov stránky blokujú prístup cez VPN, a to aj napriek tomu, že pristupujete na slovenskú stránku prostredníctvom slovenskej VPN IP adresy.
Takýchto stránok v posledných mesiacoch a rokoch pribúda čoraz viac a je možné, že na niektoré stránky sa cez VPN pripojenie nebude dať pripojiť. Už teraz majú reštrikcie pri využívaní tejto služby nielen Rusko, ale aj Čína, Irán alebo napríklad Mjanmarsko.
Zdroj: TorrentFreak
Prečítajte si aj: