Panasonic predstavuje nový Full-Frame systémový fotoaparát LUMIX S1R. Zo všetkých súčasných Full-Frame bezzrkadloviek ponúka vôbec najvyššie rozlíšenie 47,3 megapixelov, čo znamená výbornú obrazovú kvalitu s vynikajúcou kresbou detailov, tonálnymi prechodmi aj farebným podaním.

O špičkové spracovanie obrazových dát sa stará nový procesor Venus Engine. Medzi ďalšie veľké prednosti modelu LUMIX S1R patrí bleskurýchle a precízne automatické zaostrovanie, vďaka ktorému prístroj príde vhod profesionálnym fotografom v akejkoľvek situácii. Aby bola scéna dobre vidieť, vybavili výrobcovia fotoaparát elektronickým hľadáčikom typu OLED s najvyšším rozlíšením na súčasnom trhu – 5,76 MPix.

Za pozornosť stojí aj aliančný bajonet L s veľkým priemerom. LUMIX S1R tak ponúka všetko, čo súčasný profesionál potrebuje – špičkovú obrazovú kvalitu, najvyššie dosiaľ známe rozlíšenie, vynikajúci systém ovládania, skvelý stabilizátor aj vyspelé funkcie pre milovníkov videa.

Špičková kresba detailov

Full-Frame snímač MOS s fyzickými rozmermi 36 × 24 mm s rozlíšením 47,3 megapixelov je zárukou špičkovej kresby detailov, k čomu prispieva aj absencia antialiasingového (low pass) filtra.

  • Nový typ mikrošošoviek – kvalitnejšie zachytenie obrazového signálu
  • Vysoký odstup signálu od šumu aj pri vysokej citlivosti
  • Režim Super vysokého rozlíšenia (High resolution mode) – snímky so 187 megapixelmi

Jednotlivé pixely na snímači prekrývajú nové asférické mikrošošovky. Tie vylepšujú zachytenie obrazového signálu, čo spôsobuje nízku hladinu šumu aj pri vysokej citlivosti. LUMIX S1R ponúka rozsah citlivosti až po ISO 25 600 a hodí sa tak pre fotografovanie aj v nízkych svetelných podmienkach.

Ak chce fotograf využiť čo najvyššie rozlíšenie, môže prepnúť do režimu Super vysokého rozlíšenia (High Resolution Mode), v ktorom je možné vytvárať snímky s ohromujúcou kvalitou 187 megapixelov. V takom prípade sa výsledná fotografia skladá z ôsmich zdrojových záberov nasnímaných v rýchlej sekvencii, medzi ktorými sa snímač vždy nepatrne posunie. Výsledkom je RAW snímka veľkosti 16 736×11 168 pixelov. V režime Super vysokého rozlíšenia možno dokonca aj potlačiť pohybové rozostrenie v prípade, že je potrebné zachytiť pohybujúce sa objekty.

Výkonný stabilizátor obrazu

Päťosový optický stabilizátor v tele nového fotoaparátu účinne kompenzuje chvenie prístroja a umožňuje fotografovať z ruky s časom o 5,5 EV dlhším ako bez stabilizácie * 1. V kombinácii s dvojosovým optickým stabilizátorom v objektívoch radu LUMIX S vytvára duálny systém Dual I.S. 2 s účinnosťou až 6 EV *2 ako pri fotografovaní, tak aj pri natáčaní videozáznamov * 3. Stabilizátor využíva sofistikované technológie – o meranie a vyhodnotenie vibrácií sa nestará len gyroskopický senzor, ale aj samotný snímač a akcelerometer.

Ak fotografi chcú odhaliť a odstrániť zdroj či príčinu chvenia, môžu využiť špeciálny režim I.S. Status Scope, v ktorom sa na displeji zobrazí miera chvenia v grafickej podobe, čo umožní lepšie odhaliť jeho pôvod.

*1 Podľa štandardu CIPA [pohyb vertikálne a do strán, ostriaca vzdialenosť f=50 mm, pri použití objektívu S-X50.
*2 Podľa štandardu CIPA [pohyb  vertikálne a do strán, ostriaca vzdialenosť f=200 mm, pri použití objektívu S-R70200.
*3 Systém Dual I.S.2 je možné využiť s objektívmi S-R24105 a S-R70200 (k 1. februáru 2019).

Rýchle a presné ostrenie

Keď sa spojí osvedčená metóda porovnávania kontrastu, jedinečná technológia DFD a blesková práca obrazového procesora, vznikne mimoriadne rýchly a precízny ostriaci systém. Aby sa na neho užívatelia mohli spoľahnúť v akejkoľvek situácii, komunikujú spolu obrazový procesor Venus Engine, snímač MOS a nové objektívy LUMIX S rýchlosťou až 480 sn/s a systém tak reaguje iba za 0,08 s* 1. Ostriaca technológia funguje aj pri slabom svetle až do -6 EV* 2 alebo v scénach s nízkym kontrastom.

  • Výkon ostriaceho systému vylepšuje umelá inteligencia
  • K systému rozpoznávania tvárí pribudlo ostrenie na oči, zreničky a rozpoznávanie zvierat
  • Sériové snímanie rýchlostí 9 snímok za sekundu v plnom rozlíšení

Ostrenie tiež vylepšuje chytrá prediktívna technológia Advanced Artificial Intelligence Technology, schopná rozpoznať ľudí, mačky, psy a vtáky. Vďaka identifikácii objektu dokáže systém lepšie predvídať jeho pohyby a tomu prispôsobiť ostrenie. K lepšiemu zaostreniu portrétov zasa napomáha systém rozpoznávania tváre, očí a zreničiek.

Pri fotografovaní objektov v rýchlom pohybe zvláda LUMIX S1R sériové snímanie s frekvenciou až 9 snímok za sekundu pri jednorázovom zaostrení, prípadne 6 sn/s s kontinuálnym ostrením. V režime 6K Foto potom možno ako jednotlivé snímky v JPG použiť okienka videozáznamu nasnímaného rýchlosťou 30 sn/ s v rozlíšení 18 megapixelov, v režime 4K Foto potom až 60 obr/s v rozlíšenií 8 megapixelov.* 3 To všetko dokonca o 1 sekundu skôr, než užívateľ stihne stlačiť spúšť.

*1 11 EV, na širokouhlom ohnisku s objektívmi S-R24105 (CIPA) pri nastavení hľadáčika na 120 obr/s.

*2 F1.4, ISO100, AFS.

*3 V režimoch 4K/6K PHOTO vzniká súbor MP4 umožňujúci ukladať jednotlivá okienka s pomerom strán 4:3 alebo 3:2 v rozlíšení cca 18 MPix (6K) alebo 8 MPix (4K).

Hľadáčik s najvyšším rozlíšením a špičkový displej

Nový LUMIX S1R je vybavený hľadáčikom typu OLED s najvyšším rozlíšením na svete*1 – 5,76 megapixelov. Obraz v hľadáčiku má obnovovaciu frekvenciu až 120 obr/s a prakticky nulové oneskorenie zobrazenia (len 0,005 sekundy), čo umožňuje realistické prekreslenie pohybu. Vďaka vysokému rozlíšeniu s pomerom kontrastu 10000:1 je obraz verný a plný detailov. Pomer zobrazenia je možné nastaviť na 0,78x, 0,74x alebo 0,7x.

Dotykový displej s uhlopriečkou 8,2 cm má rozlíšenie 2,1 MPix. Je upevnený na trojosovom kĺbe, takže ho možno vyklápať a vykláňať pri fotografovaní alebo natáčaní na šírku i na výšku. Pri fotografovaní alebo natáčaní v šere či v tme príde vhod špeciálny „červený“ Nočný režim, zosvetlený obraz na displeji pre fotenie napr. nočnej oblohy (Live View Boost) a podsvietené tlačidlá pre ľahšiu orientáciu v tme. Na hornej strane sa nachádza podsvietený stavový displej, najväčší vo svojej triede * 1. Na ňom sa zobrazia základné fotografické parametre a informácie. Informácie o stave batérie a pamäťových kartách sa zobrazuje trvale aj pri vypnutom prístroji.

*1 Platí pre plnoformátové bezzrkadlovky k 1. februáru 2019.

Špičkové natáčanie videa

LUMIX S1R je predovšetkým profesionálny fotoaparát, napriek tomu výborne zvláda aj natáčanie videozáznamov v rozlíšení 4K s rýchlosťou až 60/50p* 1. Funkcia High Speed Video umožňuje 2x spomalený pohyb pri 60 sn/s vo 4K, prípadne až 6x spomalenie vo Full-HD s frekvenciou až 180 sn/s.

Záznam je možné ukladať priamo vo fotoaparáte na kartu SD alebo XQD*2, prípadne externe pomocou plnohodnotného portu HDMI A. K dispozícii je aj linkový vstup pre 3,5 mm mikrofón a takisto 3,5 mm výstup pre slúchadlá. V prípade potreby je možné vylepšiť zvuk pomocou mikrofónového adaptéra DMW-XLR1 v pätici pre externý blesk. Do neho možno pripojiť profesionálne mikrofóny a ďalšie zdroje s konektorom XLR.

Plnohodnotný HDMI konektor možno bezpečne prichytiť k telu S1 cez priložený adaptér a zabrániť tak nechcenému vytrhnutiu kábla, či poškodeniu konektora.

*1 50p len v oblasti PAL. Maximálna dĺžka záznamu vo 4K/60p je 15 minút, vo Full-HD nie je dĺžka nijako obmedzená. Pri prehriatí sa kamera môže z bezpečnostných dôvodov zastaviť. V takom prípade počkajte, kým nevychladne.
* 2 XQD je registrovaná ochranná známka Sony Corporation.

Splní požiadavky profesionálov

Panasonic LUMIX S1R je určený profesionálom, z čoho vyplýva aj pevná konštrukcia s predným a zadným šasi z horčíkovej zliatiny, prípadne ochranné prvky na všetkých kĺboch a ovládacích prvkoch. Prístroj je odolný voči prachu a vlhkosti, funguje aj v mraze do -10 ° C * 1.

Závierka je stavaná tak, aby vydržala 400 000 cyklov. Umožňuje nastaviť expozičný čas až 1/8000 s, čo bohato stačí aj na veľmi rýchly pohyb. Veľkou prednosťou je aj mimoriadne krátky synchronizačný čas blesku 1/320 s * 2.

Rozloženie ovládacích prvkov vychádza z ergonomickej štúdie – je riešené tak, aby sa používateľ mohol sústrediť výhradne na fotografovanie alebo natáčanie. Prácu urýchľuje a uľahčuje aj osemsmerný joystick a vylepšené užívateľské rozhranie. Aretačná páčka bráni nechceným akciám (užívateľ môže určiť, aké funkcie sa majú pri jej použití zamknúť).

Fotografi môžu chrániť svoje autorské práva okrem iného aj tým, že sa do metadát každej snímky (Exif) budú automaticky vkladať informácie o autorovi a copyrighte. K dispozícii sú dva sloty na pamäťové karty SD (UHS-II) a XQD*3, v blízkej budúcnosti sa počíta aj s kompatibilitou s formátom CFexpress.

*1 Odolnosť proti prachu a vlhkosti neznamená záruku proti poškodeniu v prípade, že sa prístroj dostane do priameho kontaktu s prachom či vodou.

*2 K 1. februáru 2019.

*3 XQD je registrovaná ochranná známka Sony Corporation.

Možnosti pre kreatívnych používateľov

Fotoaparát ponúka celý rad možností, ako ovplyvniť vzhľad snímok. K dispozícii je bohatá ponuka obrazových profilov, to ale nie je všetko – ďalšie profily si užívateľ môže sám vytvárať a ukladať. A ak vás baví skôr úprava v počítači, možno využiť štýl Flat s plochou krivkou, nízkym kontrastom a farebnou sýtosťou, ideálne na postprodukciu.

Medzi nové fotografické štýly patria režimy HLG Photo (Hybrid Log Gamma)*1 s posilneným dynamickým rozsahom. Snímky zhotovené v týchto režimoch sa dajú zobraziť napríklad na obrazovkách nových televízorov Panasonic s rozlíšením 4K a podporou HLG (pri pripojení cez HDMI kábel) alebo na iných kompatibilných zariadeniach. Fotografie zhotovené v režime HLG možno uložiť v rozlíšení 8K vo formáte HSP, ale aj v konvenčnom formáte JPG či ako RAW súbor.

Pri fotografovaní portrétov príde vhod nový prednastavený variant vyváženia bielej AWBw s ľahko červenkastým nádychom. Nový režim Highlight Weighted Light zachováva detaily v najjasnejších oblastiach snímky a bráni prepalom.

Kreatívne možnosti rozširujú aj nové panoramatické pomery strán 65:24 (Film  Panorama) a 2:1.

*1 “HLG (Hybrid Log Gamma)” je medzinárodný štandard HDR (ITU-R BT.2100)

Konektivita a diaľkové ovládanie

LUMIX S1R podporuje softvérový systém LUMIX Tether, ktorý umožňuje fotoaparát ovládať diaľkovo z počítača cez USB. Okrem toho je k dispozícii živý streaming a prenos fotografií do PC priamo pri fotografovaní.

K dispozícii je tiež nová aplikácia LUMIX Sync pre mobilné zariadenia s operačné systémy iOS alebo Android*. Vďaka nej je možné fotoaparát ovládať priamo z telefónu alebo tabletu a tiež fotografie ihneď kopírovať z fotoaparátu do pripojeného zariadenia.

Vďaka podpore Bluetooth 4.2 je možné pripojiť fotoaparát k mobilnému zariadeniu trvalo s minimálnou spotrebou energie. Cez Bluetooth možno tiež prenášať aktuálne nastavenie fotografických parametrov z jedného modelu LUMIX S1R do iného. Medzi ďalšie prednosti patrí Wi-Fi v štandarde 5 GHz (IEEE802.11ac) aj 2,4 GHz (IEEE802.11b / g / n) – vďaka nemu je spojenie s mobilnými zariadeniami ešte rýchlejšie a bezpečnejšie.

*1 Android a Google Play sú ochranné známky spoločnosti Google Inc. IOS je ochrannou známkou alebo registrovanou ochrannou známkou spoločnosti Cisco v USA  a iných krajinách, využitie je možné na základe licencie.

*2 Wi-Fi 5 GHz je k dispozícii iba v niektorých krajinách.

Bohatá ponuka príslušenstva

LUMIX S1R je kompatibilný s celým radom najrôznejšieho príslušenstva. Medzi neho patrí napríklad diaľková spúšť DMW-RS2, očnice DMW-EC6, batériový grip DMW-BGS1 alebo nabíjačka DMW-BTC14. Nabíjačka podporuje systém nabíjania cez USB, batériu so 7,4 V a kapacitou 3050 mAh dobije cca za 2 hodiny. Pri dobíjaní je možné fotoaparát bežne používať. Rovnako možno využiť externé blesky DMW-FL580L / FL360L / FL200L.