O gamingu a počítačových hrách sa väčšinou píše v súvislosti s negatívami, no málo sa hovorí o tom, že ide o profesnú oblasť, ktorá zamestnáva stále viac a viac mladých ľudí a generuje obrovské zisky. Gaming je predovšetkým biznis postavený na technológiách. Počítačové hry dnes dokonca prenikajú do škôl, kde pomáhajú rozvíjať mnohé zručnosti a kompetencie detí. Organizátori technologického festivalu IXPO sa preto zamerali na to pozitívne a v rámci najväčšej hernej zóny na Slovensku chcú ukázať, že hry sa týkajú každého.

„Na gaming či počítačové hry sa nesprávne nazerá ako na zábavu. Keď sme pripravovali Game zónu pre IXPO, neuvažovali sme iba o zábavke pre hráčov, ale o platforme, ktorá osloví všetkých, lebo sa týka všetkých. Či už priamo alebo nepriamo ako súčasť kreatívneho priemyslu, ktorému však nehráči nerozumejú. A to chceme zmeniť,“ hovorí Matej Drlička, organizátor IXPO.

Zábava alebo kariérna príležitosť?

O tom, ako to teda funguje v tomto svete, budú hovoriť viacerí odborníci ako Kate Edwards z Geogrify, ktorej misiou je práve osveta a priblíženie herného priemyslu bežným ľuďom. Kate sa podieľala na tvorbe množstva herných projektov pre globálne spoločnosti ako BioWare, Google, Amazon či Facebook a časopis Fortune ju označil za jednu z 10 najvplyvnejších žien v hernom priemysle.

Pohľad za oponu slovenského herného vývoja a jeho budúcnosť prinesie Peter Nagy z Games Farm a o vzostupoch a pádoch mobilného herného startupu bude hovoriť Petr Vodák z About Fun, nezávislého pražského herného štúdia. Prirodzene, chýbať nesmie ani slovenský Podnikateľ roka 2018 – Šimon Šicko z Pixel Federation, ktorý spolu s Luciou Šicko porozprávajú o tom, ako sa dá z vývoja hier vybudovať profesionálna kariéra.

Únik z reality

Medzi vystavovateľmi zasa nechýbajú najväčšie značky vo svete gamingu ako Playstation, Xbox, Samsung, HP – Omen, Lenovo – Legion, Trust ale aj lokálni herní vývojári v zóne Arcade Watch. Na svoje si tak určite prídu aj samotní gameri a milovníci adrenalínu či už v reálnom alebo virtuálnom svete.

Prekvapenie si pre nich pripravila spoločnosť Sony, ktorá na IXPO predstaví dlho očakávaný postapokalyptický hit Days Gone. S výzvou prichádza aj Red Bull, ktorý otestuje myseľ človeka a jeho schopnosť uvažovať pod stresom v špeciálnej Escape Room. Vezmite však aj kamošov, aby ste zvládli 20 úloh za 20 minút. Váš dôvtip, kreativita aj strategické a vizuálne myslenie dostanú poriadne zabrať.

Ešte stále máte šancu zabojovať o Fortnite Cup

Ak ste fanúšikom Esports a tejto najpopulárnejšej a najhranejšej online Battle Royale z dielne Epic Games, ktorá má už takmer 130 miliónov hráčov, zbystrite pozornosť. Aj keď o prvej osmičke finalistov je už rozhodnuté, stále máte šancu zapojiť sa do kvalifikačného turnaja cez portál Playzone a zabojovať o ďalších osem miesteniek do finále. To sa odohrá offline priamo na NAY stage, ktorý ohúri návštevníkov svojou 28m LED obrazovkou.

Prvý ročník IXPO plánuje byť podujatím, aké Slovensko ešte nezažilo, s cieľom priniesť silný a emotívny zážitok z technológií pre všetkých návštevníkov bez rozdielu veku, pohlavia, profesie alebo technologických znalostí. Tyršovo nábrežie v Bratislave sa tak premení na jeden veľký technologický stan, ktorý návštevníkom ponúkne to najnovšie a najdiskutovanejšie z hi-tech sveta. V termíne od 26. do 28. apríla 2019 tak budete môcť vstúpiť do budúcnosti a všetko to, o čom doteraz iba čítali, si aj prakticky vyskúšať.

Viac informácií nájdete na: http://ixpo.sk/

Značky: