Prehlásil to generálny riaditeľ spoločnosti Google DeepMind, Demis Hassabis a zároveň tvrdí, že napriek humbugu okolo tejto umelej inteligencie nejde o žiadny skutočne nový vedecký pokrok.

Čínska spoločnosť DeepSeek tvrdí, že jej model umelej inteligencie bol vycvičený len za zlomok nákladov popredných hráčov v oblasti umelej inteligencie a to na menej výkonných čipoch Nvidia.

Minulý mesiac čínska spoločnosť DeepSeek zverejnila výskumnú správu, ktorá vtedy rozbúrila svetové trhy. Zverejnila totiž svoj odhad nákladov na vývoj a bolo jasné, že svetové AI firmy kdesi poriadne preplácajú. Oznámenie DeepSeek ihneď vyvolalo agresívny výpredaj akcií IT firiem a podnietilo rozsiahlu diskusiu o tom, či veľké technologické firmy vynakladajú adekvátne prostriedky na infraštruktúru AI. Hassabis pochválil model spoločnosti DeepSeek ako pôsobivý kus práce.

„Myslím si, že je to pravdepodobne najlepšia práca, akú som videl z Číny,“ prehlásil Hassabis na podujatí organizovanom spoločnosťou Google v Paríži pred samitom AI Action Summit. Generálny riaditeľ spoločnosti DeepMind povedal, že DeepSeek dokáže robiť mimoriadne dobré inžinierstvo a že mení veci v geopolitickom meradle. Z technologického hľadiska však Hassabis konštatoval, že nejde o veľkú zmenu. Využíva len známe techniky v oblasti AI.

Tiež uviedol, že modely spoločnosti Gemini 2.0 Flash, ktoré Google tento týždeň zverejnil pre všetkých, sú efektívnejšie ako model DeepSeek. Niektorí špecialisti pritom tvrdia, že odhad nákladov DeepSeek je príliš nízky.

Vo svete umelej inteligencie sa už roky diskutuje o príchode umelej všeobecnej inteligencie (Artificial General Intelligence – AGI). AGI vo všeobecnosti označuje umelú inteligenciu, ktorá je inteligentnejšia ako človek. Hassabis uviedol, že odvetvie umelej inteligencie je dnes na ceste k AGI. Bude to systém, ktorý vykazuje všetky kognitívne schopnosti, aké má človek. Od príchodu takejto formy umelej inteligencie nás údajne delí len 5 rokov.

Spoločnosť sa však musí pripraviť na dôsledky takejto umelej inteligencie. Musíme si byť istí, že z toho budeme mať naozaj úžitok. O tom, že budeme vedieť vytvoriť AGI tak, ako sme ju tradične chápali hovoril tento rok aj generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman.

Napriek tomu mnohí v tomto odvetví upozornili aj na viaceré riziká spojené s AGI. Jednou z najväčších obáv je, že ľudia stratia kontrolu nad systémami, ktoré vytvorili. Je je názor, ktorý zdieľajú aj niektorí významní vedci v oblasti umelej inteligencie.

Zdroje: CNBC

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.