Google Pixel 3 XL sme zobrali do špeciálneho redakčného testu, v ktorom sme ho postavili do ringu s iPhone XR od Apple.

Zaujímalo nás hlavne to, ako sa aktuálne najlepší telefón od Google používa v praxi, aké benefity používateľovi prináša a či má funkcie, ktorými iné Android zariadenia nedisponujú. Pre jablčné zariadenia je totiž Pixel jediným obstojným konkurentom. Prečo? Lebo jeho vývoj a výroba podlieha priamo Googlu, teda ide o hardvér a softvér od jednej spoločnosti, presne tak, ako to je v prípade Apple.

Konštrukcia a displej

Konštruktéri tohto zariadenia sa nemajú začo hanbiť. Pixel 3 XL je precízne spracovaný kus hardvéru, ktorý má hliníkový rám so špeciálnym náterom a zadnú časť zo skla. Toto sklo je vo vrchnej štvrtine hladké, zostatok je matný. Vyzerá to veľmi dobre a má to vplyv aj na úchop – telefón sa z ruky nešmýka. Zaujímavým prvkom je tlačidlo napájania v zelenej farbe, pod ktorým sú tlačidlá hlasitosti. Ľavá strana je čistá. V spodnej časti zariadenia je kombinovaný USB-C port a vedľa neho slot pre nanoSIM kartu. 3,5 mm audiokonektor, ale ani miesto pre microSD kartu tu nehľadajte.

Prednú časť pokrýva obrovský 6,3“ OLED displej (QHD+/523 ppi) s pomerom strán 18,5 : 9, ktorý ponúka jemné rozlíšenie, krásne farby bez výraznej saturácie a výbornú čitateľnosť za každých okolností. Nedá sa nevšimnúť si obrovský a doslova nevkusný výrez vo vrchnej časti, ktorý patrí k tým najhorším na trhu. Počas používania naň zabudnete, ale možno vám bude stále biť do očí výrazná asymetria. Tenké bočné rámiky, hrubší spodok a nevkusný výrez – no s týmto sa mohli v Googli viac popasovať. Po technickej stránke ide o vydarený kus s vysokým jasom a podporou HDR 10. Táto zobrazovacia plocha je skvelá na sledovanie rôzneho videoobsahu, čo umocňujú aj dva reproduktory so slušným výkonom. Jeden je v spodnej a druhý vo vrchnej časti.

Pixel 3XL ponúka perfektné materiálové vyhotovenie, ale tá asymetria prednej časti bije do očí

Hardvér, softvér a poznatky z praxe

Ešte pred pocitmi z používania spomeňme, s akými vnútornosťami Pixel 3XL disponuje. O výkon sa stará 8-jadrový procesor Snapdragon 845, ktorému sekundujú 4 GB operačnej pamäte RAM a grafika Adreno 630. Interná pamäť má kapacitu 128 GB (alebo 64) a prítomný je aj bezpečnostný modul Titan M. Tento výkon je papierovo dostačujúci, ale v reálnej prevádzke cítiť absenciu RAM pamäte, ktorú Google podcenil. Počas bežného používania to badať nie je, ale ak telefón zaťažíte alebo máte spustených veľa aplikácií, medzi ktorými prechádzate, tak to už cítiť je. To bolo trošku sklamaním. Konektivita je v plnom znení a ponúka aktuálny štandard v podobe Bluetooth 5.0, Wi-Fi (2,4 + 5 GHz), LTE, GPS/GLONASS/Galileo, NFC s Google Cast.

Od prvej chvíle nás zaujímalo ovládanie a prostredie čistého Androidu (9 Pie + plná softvérová podpora 3 roky), ktorý má zaručiť skvelý používateľský zážitok. Ovládanie systému gestami je fajn, veľmi sa podobá tomu z iOS, ale nie je také intuitívne. iOS to má lepšie spracované a ľahšie sa na to adaptuje. Okrem gest je prítomné aj ovládanie, resp. spúšťanie špecifických funkcií kombináciou tlačidiel a boky zariadenia sú citlivé na tlak – natívne použiteľné na stíšenie upozornení. Praktickým prvkom je aj snímač odtlačkov prstov s podporou gest – stiahnutie notifikačnej lišty. Ten sa nachádza v zadnej časti a jeho reakcie na prst sú okamžité. Na ovládanie si treba zvykať, ale po čase to už riešiť nebudete, teda pokiaľ nemigrujete z iOS.

Čistý Android priamo od Googlu má svoje výhody v lepšej integrácii Google Asistenta (funkčnosť v plnom rozsahu iba v angličtine), natívnej podpore aplikácie Android Auto a rozšírenej aplikácie Google Home. Platby cez Google Pay sú aj u nás samozrejmosťou, čo je aktuálne oproti iOS výhodou. Ocenili sme aj Always On displej so zobrazením notifikácií a natívnu funkciu – čas strávený v aplikáciách s možnosťou nastavenia obmedzení pre jednotlivé aplikácie. Toto je už veľká podoba s iOS nie?

Fotoaparát a batéria

Pixel 3 XL má iba jeden hlavný snímač, ale zahanbí s ním aj špičkové smartfóny, ktoré majú tri.

To najlepšie na Pixeli 3XL je fotoaparát. Hlavný snímač má 12,2 Mpx s clonou f/1.8 a disponuje softvérovou + optickou stabilizáciou, ktorá funguje ukážkovo. Video dokáže nahrávať v max. rozlíšení 4K/30 fps. Veľmi dôležitým aspektom fotoaparátu je integrácia umelej inteligencie, ktorú cítiť najmä pri tvorbe portrétov s jedným snímačom. Výsledkom sú perfektné mobilné portréty, fotografie s verným podaním farieb a kvalitné nočné snímky z ruky. V prednej časti sú dva 8 Mpx snímače, klasický (f/1.8) a širokouhlý (f/2.2), ktoré taktiež podávajú výborné výsledky. Pochváliť treba aj výborne stabilizované video a záznam zvuku, ktorý zabezpečujú 3 mikrofóny. Výhodou je aj integrácia HDR+, možnosť fotiť v duálnom formáte RAW + JPG a ukladanie videí v úspornom formáte HEVC. Nakoniec zostali gestá, ktoré sú integrované aj tu – rýchlym zatrasením sa prepínajú kamery.

Dôležitým aspektom špičkového telefónu je batéria. Je to druhá vec, ktorá nás skutočne prekvapila. Dobre optimalizovaný Android spoznáte podľa výdrže batérie – s Pixelom 3XL sme zvládli na jedno nabitie takmer dva dni! Batéria s kapacitou 3430 mAh podporuje rýchle, ako aj bezdrôtové nabíjanie a 18 W nabíjačkou z balenia ju nabijete na 50 % za 38 minút a na 100 % za necelé 2 hodiny. Chválime aj výborne optimalizovaný režim šetrenia batérie.

Na záver treba spomenúť aj obsah balenia, v ktorom nič podstatné nechýba. Základom je samotný telefón, slúchadlá s USB-C konektorom (EarBuds), 18 W USB-C adaptér, obojstranný USB-C kábel, redukcia u USB-C na USB-A a audioredukcia z USB-C na 3,5 mm audiokonektor.

Verdikt

Google Pixel 3XL je výborný smartfón, ale nie taký rýchly a optimalizovaný ako sme si predstavovali. A možno to boli iba prehnané očakávania, ktoré sa nenaplnili. Zlé zariadenie to každopádne nie je, to vôbec, ale Google podcenil kapacitu RAM pamäte, čo cítiť. Taktiež by sme prijali možnosť rozšírenia internej pamäte microSD kartou, čo je u konkurencie úplne bežné. Na druhú stranu chválime fotoaparát, ktorý podáva excelentné výsledky a môže sa porovnávať s tými najlepšími na trhu. Napokon nás prekvapila aj takmer 2-dňová výdrž batérie počas aktívneho používania.

Cena zariadenia: 847 €

Zapožičal: Alza.sk

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
Milovník outdooru, automobilov a technológií.