Developer Preview je dostupný pre Pixel zariadenia.
Android 15 sa začal do prvých zariadení dostávať koncom októbra, avšak Google pred približne mesiacom spustil práce na novej verzie s označením Android 16 Baklava. Pokým už aj Samsung finišuje s rozhraním One UI 7, tak Google plánuje nový Android 16 vydať už v druhom kvartáli roka 2025. Dosiahnutie stability platformy sa dokonca očakáva do marca budúceho roka.
Aby Google tento očakávaný dátum vydania Androidu 16 stihol, ani v týchto dňoch nezaháľa a vydáva druhý náhľad pre vývojárov, ktorý je dostupný pre Pixel smartfóny od modelu Pixel 6.
Pokým prvá verzia Developer Preview Androidu 16 je k dispozícii od 19. novembra 2024, tak o mesiac neskôr Google vydáva druhé pokračovanie, ktoré oproti prvému vydaniu prináša niekoľko optimalizácií a vylepšení. Google dokonca oznámil, že beta program pre Android 16 bude sprístupnený v januári 2025.
Android 16 Developer Preview 2 obsahuje niekoľko zaujímavých zmien, medzi ktoré patrí haptické API, ktoré umožňujú aplikáciám definovať amplitúdové a frekvenčné krivky haptického efektu a zároveň abstrahovať rozdiely medzi funkciami zariadenia. Hoci viaceré zmeny sú užitočné pre vývojárov, tak za zmienku stojí aj optimalizácia vykonávania úloh, lepšia podpora prístupnosti, cloudové vyhľadávanie v nástroji na výber fotografií a zvýšená bezpečnosť.
Android 16 pridáva podporu pre robustné bezpečnostné funkcie v umiestnení WiFi na podporovaných zariadeniach s WiFi 6 802.11az, čo umožňuje aplikáciám kombinovať vyššiu presnosť, väčšiu škálovateľnosť a dynamické plánovanie protokolu s vylepšeniami zabezpečenia vrátane šifrovania založeného na AES-256 a ochrany proti Útokom MITM.
Google údajne plánuje spustiť hlavné vydanie sady nástrojov SDK v 2. štvrťroku 2025, ktorá umožňuje vývojárom vytvárať Android aplikácie so zameraním na zmeny správania a menšie vydanie v 4. štvrťroku, ktoré odstráni všetky zostávajúce chyby.
Majte na pamäti, že Developer Preview verzie operačných systémov, ako je Android 16, sú primárne určené pre vývojárov aplikácií.
Zdroj: AndroidDeveloperBlog (cez GSMArena)
Prečítajte si aj: