Vyrážate na cesty do cudzieho štátu či mesta? Nezabudnite si do svojho smartfónu či tabletu prichystať GPS navigáciu. Hodí sa nielen na navigovanie pri ceste autom, ale aj ako verný sprievodca pri peších potulkách cudzím mestom. Neviete, akú zvoliť? Poradíme vám.

Jednou z najužitočnejších funkcií smartfónov i tabletov, ktoré môžeme nosiť všade stále so sebou, je integrácia GPS modulov. Vďaka nim a kvalitným mapovým podkladom, na ktorých môžeme neustále vidieť svoju polohu, sa výraz „stratiť sa v cudzom meste“ stal zabudnutým artefaktom 20. storočia. V rámci on-line máp je dlhoročným etalónom spoločnosť Google, ktorá svoje mapy obohatila výborným rozšírením Street View, pribúdajúcim na celom svete. V rámci off-line sprievodcu sa však aj napriek možnosti uloženia niekoľko kilometrov veľkého výseku príliš nehodí. Bez internetu nás totiž do najbližšej reštaurácie nezavedie a ani nám neporadí najkratšiu cestu do nášho cieľa. To všetko a ešte omnoho viac naopak poskytnú off-line GPS navigácie s vlastným mapovým podkladom, ktoré vás v núdzi rozhodne neopustia, nech už ste kdekoľvek. Vybrali sme pre vás štyri výborné a veľmi populárne aplikácie, na ktoré sa na cestách do neznámych končín môžete spoľahnúť. Za väčšinu z nich pritom nemusíte utratiť ani cent.

Nokia Here

Here_3_nowat

Hľadáte kvalitnú navigáciu, za ktorú nemusíte nič platiť? Vaše hľadanie možno už skončilo s aplikáciou Here od Nokie. Za vznikom systému stojí pôvodne americká spoločnosť Navteq, ktorá sa geografickými informačnými systémami zaoberala v rokoch 1985 až 2007, kedy bola kompletne odkúpená fínskou spoločnosťou Nokia. Tá navigačný systém založený na dátach Navtequ poskytovala najprv pod menom Ovi Map (2007-2011), následne Nokia Maps (2011-2012) aby sa napokon od roku 2012 názov ustálil na súčasnom Here. Poskytuje mapy pre takmer 200 štátov a naviguje v 94 jazykoch. Má dokonca aj vnútorné mapy viac ako 49 000 budov a v on-line stave poskytuje aj aktuálne dopravné informácie v 33 štátoch vrátane Slovenska. Aplikácia má v základe len 33 MB a po jej nainštalovaní môžete prejsť do nastavenia a otvoriť sekciu nazvanú Sťahovanie máp. Mapy sa sťahujú tak ako v iných obdobných aplikáciách, teda po jednotlivých štátoch, pričom podľa veľkosti a cestnej siete má jeden štát niekoľko stoviek MB, prípadne aj viac ako GB (pri veľkým štátoch je však možné sťahovať aj po menších častiach). Po stiahnutí želaných máp stačí zaškrtnúť políčko „Použiť aplikáciu off-line“, a ste pripravení. Akúkoľvek stiahnutú mapu je samozrejme kedykoľvek možné vymazať jedným dotykom, prípadne používať aplikáciu pre celý svet v on-line stave bez toho, aby ste mapy museli sťahovať celé. Pred prvým off-line použitím si nezabudnite okrem máp takisto v nastavení otvoriť sekciu Možnosti hlasu a klepnutím na tlačidlo Spravovať hlasy, si stiahnuť slovenský ženský hlas navigátorky – pokiaľ to neurobíte, v základe je v aplikácii len ženský anglický hlas. V nastavení je možné takisto zameniť úložisko z internej pamäte na pamäťovú kartu, ktorá sa použije na ukladanie stiahnutých máp a ďalších dát.

Program má prívetivé a veľmi prehľadné rozhranie, s ktorým sa zžijete po pár minútach používania. Stačí prst dlhšie podržať na žiadanej lokalite a okamžite môžete vyhľadať trasu z vašej aktuálnej polohy, pričom sa zobrazí vzdialenosť a čas pri ceste autom aj pešo. Stačí teda jednu z možností vybrať a môžete vyraziť. Alternatívou je klasické textové zadanie cieľa alebo plánovanie cesty zadaním „odkiaľ – kam“. Na mape sa zobrazuje niekoľko možných ciest a jednoducho medzi nimi vyberiete prstom. Zobrazuje sa pritom nielen vzdialenosť a čas cesty, ale aj to, koľko bude hodín v dobe príchodu. Rýchlym vstupom do nastavení môžete aj v prostredí už vyhľadaných ciest vyradiť diaľnice alebo iné platené úseky, vrátane samostatného ignorovania trajektov, tunelov či nespevnených ciest. Pokiaľ ste v on-line stave, získajú sa informácie o premávke. Vyhľadávací riadok môžete použiť aj na rýchle vyhľadanie blízkych obchodov, reštaurácií či pamiatok, pričom v prípade veľkých obchodných centier program veľmi často obsahuje aj jeho vnútornú mapu a zoznam jednotlivých obchodov. To všetko bez internetového pripojenia. Pri podržaní prstu na danej lokalite sa miesto označí a opätovným klepnutím naň si ho môžete uložiť do obľúbených položiek, rozdelených na niekoľko sekcií. To umožní rýchlu navigáciu na tieto miesta v budúcnosti. V základe program obsahuje aj automatické prepínanie medzi denným a nočným nastavením (dá sa zakázať), pričom pri nočnom režime je pozadie máp čierne, aby vás zbytočne neoslepovalo.

Cena: Zadarmo
Platforma: Android, iOS
Hodnotenie: 5/5

Sygic

sygic_tip_nowat

Nielen antivírusy dokazujú, že aj slovenské spoločnosti môžu vo svete softvéru niečo znamenať a patriť k svetovej špičke. Slovenská softvérová navigácia Sygic patrí k najsťahovanejším produktom tohto typu na svete a používa ju viac ako 70 miliónov používateľov. Aplikácia používa dobre spracované a podrobné mapy Tele Atlas od spoločnosti TomTom a pomerne nedávno prešla kompletnou zmenou dizajnu, ktorá bola podľa nás zmenou k lepšiemu. Aplikácia dnes vyzerá omnoho sviežejšie a modernejšie, podľa aktuálnych trendov. Na rozdiel od Nokia Here však už ide o softvér, ktorý je platený. Plná cena za celosvetové mapy je 100 eur, verzia len pre Európu za 50 eur. V súčasnosti však prebieha akcia a navigáciu si môžete kúpiť za polovičnú cenu. Ak sa vám Sygic teda bude pozdávať, je na nákup (s doživotnou aktualizáciou máp) ten pravý čas.

Po stiahnutí máp štátov, ktoré požadujete, aplikácia bez problémov funguje kompletne off-line. Zaujímavosťou je, že v režime navigácie aj mimo nej sa okamžite zobrazujú významné prvky v okolí ako hotely, reštaurácie a rôzne druhy obchodov, úradov či pamiatok. Všetko pritom s prehľadnými ikonami. Obzvlášť vhodné je zobrazenie benzínových púmp a parkovísk, takže vo veľkom meste mrknutím jedným očkom zbadáte, že niekde za najbližším rohom je parkovisko. Veľmi pozitívnym prvkom je, že Sygic v komplikovanejších úsekoch a viacprúdových cestách zobrazí na obrazovke pomocný prvok, ktorý obsahuje detail cesty a vyznačí vám, v ktorom pruhu sa máte držať. Je to vhodné najmä pre vodičov, ktorý sú zvyknutí skôr na cesty „v hornej dolnej“ a pri ceste do Viedne či iného veľkého mesta im vstávajú vlasy dupkom. Navigácia neprestajne ukazuje povolenú rýchlosť v danom úseku a zvukovo upozorní pri jej výraznejšom prekročení (o 10 km/h).

Pokiaľ vyberiete svoj cieľ, na mape sa zobrazí celková cesta, pričom je možné vybrať z niekoľkých variantov a ak je len jeden, prstom môžete vybrať bod prechodu. Pozitívom je, že okamžite pri výbere cesty sa zobrazí panel, na ktorom je možné zrušiť platené úseky. Preklepnutím medzi ikonou auta a panáčika sa môžete prepínať medzi cestnou a pešou navigáciou, pri ktorej sa ukazuje aj vzdialenosť od cieľa vzdušnou čiarou. Slabinou Sygic navigácie je, že vám nedovolí zadať cieľ prstom kdekoľvek na mape ako u Nokia Here. Pokiaľ nejde o budovu s vlastnou ikonou (napríklad hotel, reštaurácia či lekáreň), je možné klepnutím na cestu vybrať za cieľ len celú ulicu. Ak je veľmi dlhá, môže to vyvolať nepresnosti v navigovaní. Bonusovou funkciou, za ktorú si ale priplatíte, je HUD. Telefón alebo tablet stačí v noci položiť na palubnú dosku a jas displeja je dostatočný na to, aby základné navigačné dáta premietol na predné sklo. Treba pravdaže popremýšľať nad tým, či je zjednodušenie informácií a zrkadlové otočenie obrazu niečo, za čo sa oplatí dať 10 eur navyše. Nemusíte si samozrejme kupovať zajaca vo vreci. Sygic je totiž po stiahnutí možné skúšať v plnej verzii po dobu jedného týždňa celkom zdarma.

Aktuálna cena: 24,90 EUR (Európa), 49,99 EUR (svet)
Platforma: Android, iOS
Hodnotenie: 5/5

Navmii GPS World

Navmii_3_nowat

Britská navigácia Navmii GPS World, ktorá je mnohým známa pod starším názvom Navfree, je podobne ako Nokia Here celkom zdarma. V odbore nie je žiadnym nováčikom a používa ju viac ako desať miliónov ľudí. Hneď po svojej inštalácii vás, podobne ako Sygic, sama vyzve k stiahnutiu svojich off-line máp, pričom sa používajú mapové podklady z projektu OpenStreetMap. Tie na pohľad vyzerajú trochu menej vzhľadne, ako úhľadné mapy z Here alebo Sygicu. Nejde síce o žiadnu katastrofu, ale každopádne ide v priamom porovnaní o slabinu. Mapy je možné ukladať do vstavanej pamäte zariadenia alebo na pamäťovú kartu, pričom je možné ich medzi úložiskami presúvať aj dodatočne. Po stiahnutí máp prejdite k stiahnutiu hlasu pre navigáciu, čo je nutnosť v prípade, že chcete navigáciu používať nielen pre pešie potulky mestom, ale aj v aute. Slovenčinu medzi navigátormi, žiaľ, nenájdete, je ale dostupný český ženský hlas, s čím našinec nebude mať problém a pred anglickým ho pravdepodobne uprednostní. Aplikácia je v základe zadarmo, zobrazuje však reklamy. Je pritom nutné povedať, že sú pomerne vtieravé, pretože značne blikajú a zobrazujú sa nielen v rámci tenkých banerov pod poľom vyhľadávania (vďaka čomu na ne klepnete na menších displejoch aj omylom), ale aj vo väčšej veľkosti pri sťahovaní máp a dokonca aj pri vyhľadávaní trasy. V režime navigácie sú našťastie skryté. Reklama sa každopádne dá odstrániť za 1,5 eurový poplatok a pokiaľ sa vám navigácia páči, rozhodne sa to oplatí.

Samotné navigovanie je celkom intuitívne. Stačí sa dotknúť nejakého miesta na mape a navigáciu spustiť stlačením ikony autíčka alebo stôp, v prípade prepnutia na peší režim. Vyhľadanie trasy trvá trochu dlhšie ako u už spomenutej konkurencie. Ihneď sa však zobrazí informácia o tom, že cesta obsahuje platený úsek a opýta sa, či ho chcete povoliť alebo vyradiť. Samotné grafické rozhranie programu pôsobí mierne zastarano a šípky, smerovky či vlajočky v rámci navigácie po mape majú trochu zvláštny komiksový nádych. Ovládanie programu je rozdelené do dvoch menu na ľavej a pravej strane. Kým menu vpravo obsahuje nástroje na plánovanie a ovládanie aktuálnej trasy, to vľavo ponúka základné nastavenia programu. Je tu možné nájsť ovládanie automatického prepínania režimu mapy medzi dňom a nocou, ktoré sa dá vypnúť a režim nastaviť napevno. Takisto sa tu prepína medzi režimom chôdze a cestou autom. Zaujímavosťou je integrovaný hudobný prehrávač, ktorý v tomto menu nájdete takisto a priamo z neho si spustíte hudbu, ktorú v zariadení máte. Užitočnosť tejto funkcie je však diskutabilná.

Cena: Zadarmo (1,5 eura za odstránenie reklám)
Platforma: Android, iOS
Hodnotenie: 3/5

MapFactor Navigator

MapFactor_3_nowat

Česká navigácia MapFactor je ďalšou z bezplatných možností. Má pri tom mnohé špecifiká, ktoré ju od konkurencie odlišujú v dobrom aj zlom. Hneď pri prvom štarte dá aplikácia na výber, či sa majú dáta ukladať do internej pamäte alebo na pamäťovú kartu. Nasleduje otázka, či chcete používať bezplatné mapy OpenStreetMap (verzia Navigator Free) alebo tie od spoločnosti TomTom, respektíve jej dcérskej spoločnosti Tele Atlas (verzia Navigator). Tie sú už platené a za celú Európu zaplatíte 20 eur. Následne sa ponúkne stiahnutie jednotlivých štátov, pričom tie väčšie je možné stiahnuť po jednotlivých regiónoch. Automaticky sa pritom stiahne slovenský hlasový sprievodca. Veľkou slabinou programu je grafické rozhranie, ktoré pôsobí mimoriadne zastaraným dojmom. Nejde pritom len o použitú mapovú vrstvu, ale hlavne o ovládacie prvky a ikony. Prvky, ktoré zobrazujú začiatok a cieľ cesty, vašu pozíciu či miesta záujmu, pôsobia na dnešnú dobu už nevkusne a vyzerajú, akoby vyskočili z nejakého programu z konca 90. rokov minulého storočia. Samozrejme, nie každého zaujíma grafická stránka vecí a dôležité sú najmä funkcie. Ich nedostatkom program rozhodne netrpí a celú cestu je možné vopred dopodrobna naplánovať. Môžete si vybrať preferované cesty, úseky a dokonca aj maximálnu rýchlosť, pričom si sami môžete zvoliť, na ktorých úsekoch a na aké prekročenie vás aplikácia upozorní. Prítomný je aj prechod z denného režimu na nočný, avšak ide len o reguláciu osvetlenia, nie farebnú zmenu mapovej vrstvy.

Ovládanie programu, žiaľ, nie je príliš intuitívne a chvíľku trvá, kým sa s aplikáciou naučíte efektívne pracovať. Rozhodne vám nie je všetko hneď jasné, ako napríklad v prípade Nokia Here. Problémom je napríklad bočný panel, ktorý obsahuje len malé ikonky bez popisov a musíte sami zistiť, k čomu vlastne slúžia. Sú pri tom také malé, že ich trafenie počas chôdze je dosť problematické. Tu si pomocou drobných vlajočiek môžete určiť štart (prvá), cieľ (tretia) a medzi body trasy (stredná vlajočka) alebo použiť textové vyhľadávanie cieľa. Pre vyhľadanie miest záujmu v okolí (napríklad reštaurácie alebo hotely) slúži ikonka lupy. Ikonou ceruzky môžete zablokovať nejakú ulicu, ktorou vás navigácia v budúcnosti nikdy nebude viesť. Aplikácia je vhodná v prípade, že máte radi množstvo podrobných nastavení a cestu si radi dopodrobna nastavujete vopred. Pokiaľ chcete rýchlu a jednoduchú aplikáciu, ktorá vyrieši všetko za vás, MapFactor pre vás nie je príliš vhodný.

Cena: Zadarmo (vo verzii s OpenStreetMap)
Platforma: Android
Hodnotenie: 3/5

Značky: