Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Až pol miliardy eur by na výkupnom mohli stratiť nemocnice, ambulancie či zdravotné poisťovne v prípade úspešného veľkého kybernetického útoku, varujú analytici kybernetických hrozieb. Dobrou správou je, že zdravotníkom pomáhajú brániť sa špičkoví experti. 

Počet počítačových pirátstiev aj na Slovensku rastie, podľa Národného centra kybernetickej bezpečnosti ich bolo vlani v zdravotníctve zaznamenaných 131. Nemocniciam, ktoré museli zaplatiť výkupné, spôsobili vážne finančné straty. 

V zdravotníctve preteká cez informačné systémy obrovské množstvo veľmi citlivých osobných údajov, ktoré sú pre hekerov lákavým cieľom. Zároveň vyradenie IT systémov by v zdravotníctve znamenalo ohrozenie životov mnohých pacientov, o čom hekeri vedia a počítajú preto s ochotným a rýchlym vyplatením výkupného,“ vysvetľuje expert na kybernetickú bezpečnosť Roman Varga zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

V takmer 90 % všetkých prípadov neopatrným konaním otvárajú hekerom dvere do IT systémov zamestnanci. A to vtedy, keď zamestnávateľ nemá svoje systémy dostatočne chránené a zamestnanci nie sú pravidelne školení proti hrozbám.

Práve najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa patrí v zdravotníctve k najlepšie obrneným spoločnostiam proti kybernetickým útokom. Nielen, že neustále analyzuje možné hrozby a vylepšuje svoje obranné a ochranné systémy, ale svojich zamestnancov „trénuje“ neohlásenými simulovanými phishingovými útokmi. Zároveň ochotne pomáha poskytovateľom zdravotnej starostlivosti posilňovať ich ochranu.

Obracajú sa na nás sami s prosbou o pomoc. Zdieľame s nimi naše skúsenosti a pomáhame im predchádzať kybernetickým útokom.  Najbežnejším typom je e-mailový phishing. Jedno neopatrné kliknutie a už to ide,“ vysvetľuje Roman Varga. Do počítača prenikne škodlivý kód a následne infikuje celý systém. Útok sa môže prejaviť hneď alebo až po dlhej dobe, keď si útočník vyhodnotí dáta. A potom udrie. Zašifruje systém a požaduje výkupné.

Do budúcnosti plánujeme vytvoriť slobodný diskusný priestor, určený pre riešenie reálnych problémov a najdôležitejších tém týkajúcich informačnej a kybernetickej bezpečnosti organizácií v sektore zdravotníctva. Berme to ako fakt, že žijeme v kybernetickej vojne a budujme obranu,“ uzatvára expert na bezpečnosť informačných systémov. Dôvera je v zdravotníctve lídrom v elektronizácii a IT bezpečnosti. eRecept, ktorý dnes používajú všetci lekári a pacienti, vymyslela a spustila práve táto zdravotná poisťovňa. Svoje elektronické služby medzitým rozšírila aj o elektronické predpisovanie zdravotníckych pomôcok a kúpeľov

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.