Otvorené slúchadlá naberajú na popularite. Nahradia ale takzvané kostné slúchadlá?
Na webe The Verge sa objavila recenzia nových slúchadiel Shokz OpenFit 2 za 180 USD. Pred niekoľkými rokmi sme mali v redakcii kostné slúchadá, ktoré cielili na špecifickú skupinu.
Išlo predovšetkým o športovcov, ktorí chcú počúvať hudbu aj počas behu, no zároveň potrebovali vedieť, čo sa okolo nich deje. Shokz OpenFit 2 vydali iným smerom a zaraďujú sa do kategórie otvorených slúchadiel, podobne ako napríklad pri modeloch Xiaomi OpenWear Stereo alebo napríklad Bose Ultra Open Earbuds.
Výhodou otvorených slúchadiel je, že ich nie je potrebné zatláčať do ucha a na šírenie zvuku využívajú takzvaný vzduchový reproduktor. Princípom je šírenie zvuku na krátku vzdialenosť tak, aby ste mali pocit, akoby sa zvuk šíril z reproduktorov okolo vás.
Dôležité je, aby bola zachovaná pointa slúchadla a teda by ste vašou reprodukciou nerušili okolie. Pri vyššej hlasitosti však bude okolie počuť zvuk z vašich slúchadiel. Tomu sa zabrániť úplne nedá.
Nie je to lacný špás
Je mnoho z vás, ktorí nechcete používať in-ear slúchadlá, pretože je potrebné ich zatláčať do zvukovodu. Pre vás sú určené alternatívy uvedené vyššie v tomto článku a výrobcovia sú pripravení na posilnenie novej kategórie.
Konkrétne model od značky Shokz je vhodný aj na športovanie, pretože sú zachytené oblúkom vedeným poza ucho. Batéria na týchto slúchadlách vydrží až 11 hodín a na šírenie zvuku používa výrobca dva reproduktory. Jeden na šírenie nízkych tónov a druhý na reprodukciu stredných a vysokých tónov.
Ako je to s kvalitou zvuku?
Dva reproduktory či lepšie povedané budiace jednotky sú doménou aj drahších slúchadiel tipu in-ear, napríklad Galaxy Buds 3 Pro. Kvalita zvuku je v takomto prípade o niekoľko úrovní vyššia ako pri použití jedného reproduktora. Otvorené slúchadlá môžu narážať na niekoľko nedostatkov, napríklad model od Shokz má skreslené basy a nepresnosti sa prejavujú aj pri vyšších tónoch.
Aké slúchadlá si vybrať?
Zatiaľ sa nedá jednoznačne povedať, že otvorené slúchadla prinesú lepší zvuk. To prakticky nebolo dôvodom pre ich vývoj. Výrobcovia sa uberajú týmto smerom kvôli tomu, aby vyhoveli používateľom pri športe alebo napríklad s potrebou celodenného nosenia.
Kvalita zvuku je porovnateľná a rozhodne sa nedá povedať, že by tento typ slúchadiel neuspokojil náročnejšie ucho. Sú však určené pre tých, ktorí chcú počúvať hudbu, absolvovať videokonferencie a môcť nosiť úplne bezdrôtové slúchadlá celý deň na ušiach bez toho, aby boli nejakým spôsobom limitovaní.
Zdroj: The Verge
Prečítajte si aj: