Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Google aj po miliardovej pokute naďalej porušuje pravidlá na európskom trhu porovnávania cien.

Zástupcovia 43 popredných európskych porovnávačov z 15 krajín opäť vyzývajú Európsku komisiu, aby dôraznejšie presadila svoje rozhodnutie o zneužití dominancie z roku 2017 tým, že konečne ukončí pokračujúcu prax dominantného správania spoločnosti Google, ktorá uprednostňuje svoj vlastný porovnávač cien.

Výzva na ukončenie nezákonných praktík, ktoré poškodzujú konkurenciu, bola už druhýkrát zaslaná európskej komisárke pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej. Medzi signatárov listu patria okrem porovnávačov skupiny Heureka Group aj nemecké LadenZeile a Idealo, talianske Trovaprezzi alebo švédsky Prisjak či francúzsky leGuide.

Formálne sťažnosti na situáciu, keď Google vo vyhľadávaní uprednostňuje vlastnú porovnávaciu službu Google Shopping, sa začali pred trinástimi rokmi. V roku 2017 dospela Európska komisia k záveru, že Google zneužil svoje dominantné postavenie, aby zvýhodnil vlastný porovnávač cien. Americkej spoločnosti preto udelila pokutu 2,42 miliardy eur a nariadila jej, aby podnikla kroky na nápravu. Podľa signatárov však ani päť rokov od vydania rozhodnutia Google nezmenil mechanizmy vyhľadávania natoľko, aby boli dodržané princípy hospodárskej súťaže.

List nadväzuje na to, že začiatkom tohto mesiaca nadobudlo účinnosť nariadenie o digitálnych trhoch (DMA). Koalícia spoločností pôsobiacich v celom Európskom hospodárskom priestore (EHP) svojím listom Európskej komisii pripomína, že je potrebné zakázať spoločnosti Google uprednostňovanie jej služby Google Shopping v rámci všeobecných stránok s výsledkami vyhľadávania.

„Doteraz však spoločnosť Google rozhodnutie Európskej komisie z roku 2017 riadne nevykonala. Nariadenie o digitálnych trhoch teraz obsahuje rovnocenný, ešte viac výslovný zákaz pre vyhľadávače typu gatekeeper vkladali do svojich všeobecných stránok s výsledkami vyhľadávania vlastné špecializované vyhľadávacie služby ako je napríklad služba Google Shopping. Otvorený list vyzýva Komisiu, aby začala naozaj konať a urobila z presadenia takého zákazu svoju najvyššiu prioritu,“ hovorí Tomáš Braverman, CEO skupiny Heureka Group.

Google prevádzkuje najpoužívanejší internetový vyhľadávač na svete. Vo výsledkoch vyhľadávania zobrazuje na najvyššom mieste svoj vlastný porovnávač cien a poškodzuje tým konkurenciu. List európskej komisárke pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej v pôvodnom znení nájdete tu.

Značky: