Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Svetu sietí budú tento rok dominovať dve témy: WiFi 6 a kybernetická bezpečnosť. Obe sa stali stredobodom záujmu behom pandémie a tento rok bude ich silným rokom.

V oblasti kybernetickej bezpečnosti organizácie čaká neľútostný závod pri ochrane novo rozšírených sietí. Svoj potenciál naplno rozvinie technológia WiFi 6, ktorá konečne začne byť skutočným motorom rastu IT odvetvia a tej sa chceme v tomto článku venovať.

Rok 2023 bude v znamení rozmachu WiFi 6/6E

Štandard WiFi 6 svojou vysokou rýchlosťou a nízkou latenciou ponúka jednoznačnú konkurenčnú výhodu. Hotelyškolyvýrobné závody aj zdravotnícke zariadenia už dnes investujú do sietí s touto technológiou, aby umožnili prevádzku kriticky dôležitých aplikácií a dokázali poskytovať doposiaľ nedostupné služby.

Hoci bol tento štandard oficiálne predstavený už v roku 2018, až v roku 2022 dosiahol počet kompatibilných zariadení úrovne umožňujúcej naplno využívať jeho potenciál. Len za prvý štvrťrok 2022 pripadalo na prístupové body štandardu WiFi 6 celých 70 % tržieb a 59 % dodávok na trhu závislých prístupových bodov.1

Trend zavádzania štandardu WiFi 6 v roku 2023 ďalej zrýchli, a to vďaka dvom faktorom

Prvým je návrat zamestnancov na pracovisko. Pre organizácie, ktorým nedávalo zmysel upgradovať svoju infraštruktúru na prázdnom pracovisku na WiFi 6 alebo na najmodernejší štandard WiFi 6E, je návrat zamestnancov do práce pádnym argumentom, prečo k tomuto kroku konečne pristúpiť.  To tiež potvrdzujú aj výsledky prieskumov, z ktorých vyplýva, že ľudí späť do práce skôr než káva zadarmo lákajú technológie prispievajúce k vyššej efektivite.2

Návrat na pracovisko však určite neznamená koniec pre home office. A práve domáce siete sú druhým faktorom, ktorý tento rok prispeje k rozmachu WiFi 6. Na trhu sú konečne k dispozícii rôzne produkty štandardu WiFi 6 a 6E pre domácnosti, domáce kancelárie aj profesionálnych užívateľov, čím sa výrazne rozširuje okruh tých, ktorí môžu ťažiť z výhod tejto bezdrôtovej technológie. Medzi ne patrí väčšia efektivita a kapacita vďaka nižšej latencii, čo užívatelia ocenia nielen pri vzdialenej práci, ale tiež pri online zábave z domu.

Zaujímavým dielčim trendom, ktorý pozorujeme v súvislosti s prechodom na štandard WiFi 6, je dôraz na zabezpečenie dát a súkromie. Lepšiu ochranu hľadajú najmä malé organizácie a podniky, zatiaľčo individuálni spotrebitelia sa stále viac zaujímajú o to, ako sú monitorované a sledované ich online aktivity.3 Veríme, že tento trend bude v roku 2023 ďalej zosilňovať vďaka nástupu riešení pre užívateľsky ústretovú ochranu všetkých zariadení a užívateľov pripojených k sieti. Takým riešením je napríklad služba Connect & Protect od spoločnosti Zyxel, ktorá vďaka preddefinovaniu všetkých bezpečnostných nastavení umožňuje sieťové zariadenia jednoducho a na diaľku konfigurovať a spravovať pomocou jednej cloudovej platformy. Tieto riešenia tak predstavujú ideálnu voľbu pre malé organizácie a prevádzkarne typu penziónov a malých kaviarní, ktoré ponúkajú WiFi hotspot, ale nemajú zavedené bezpečnostné opatrenia.

Filtrovaním škodlivých internetových stránok a ďalšieho nebezpečného obsahu na internete dokážu tieto bezpečnostné riešenia pre prístupové body zabrániť narušeniu zabezpečenia a únikom osobných alebo firemných dát. Služba Connect & Protect naviac zahŕňa prehľadné vizuálne reporty o online aktivitách a poskytuje anonymizované údaje pre ochranu súkromia užívateľov WiFi pri prístupe na internet prostredníctvom verejných hotspotov a sietí pre hostí.

  1. https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS49259922
  2. https://commercialobserver.com/2022/12/office-workers-wifi-flex-space/
  3. https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2022-05-31-gartner-identifies-top-five-trends-in-privacy-through-2024

Značky: