Canon EOS 5D sú dlhodobo najpoužívanejšie profesionálne fotoaparáty. Ako sa Canonu vydarila najnovšia generácia Mark IV?

EOS 5D je vo svete fotografie pojmom. Pre dôkaz netreba chodiť ďaleko, stačí pozrieť napríklad na súťaž World Press Photo, kde je medzi finalistami rok čo rok najpoužívanejším modelom práve najnovší variant 5D. Aj v minulom roku jasne dominovala značka Canon, zo 45 fotografií 28 pochádzalo z ich fotoaparátov, z toho 15 bolo vytvorených pomocou 5D Mark III a dokonca 4 pomocou staršieho 5D Mark II.

Fotoreportéri majú jasno

Pokiaľ sa práve pýtate, prečo je to tak, iste nie ste sami. Veď 5D Mark III je postarší model, prekonaný mnoho konkurentmi v obrazovej kvalite aj v rôznych ďalších parametroch. Ale Canon má svoje výhody a zďaleka medzi nimi nie len tá, že je to silná a stabilná značka. Má napríklad výbornú ponuku natívnych objektívov, vlastne sa dá argumentovať, že najlepšiu vôbec. A samotné EOS 5D sú univerzálne modely, vhodné do každej situácie, odolné a s dlhou výdržou, so silnou kombináciou obrazovej kvality, rýchlosti, a spoľahlivosti.

Canon posledné tri generácie 5D vypustil do sveta vždy tesne pred letnými olympijskými hrami (toto platí od Mark II, ktorý vyšiel tri roky po prvom 5D), no my sme sa k podrobnejšiemu testu dostali až neskôr, zato však ho prinášame po dlhších skúsenostiach, po hlbšom vyhodnotení všetkých vlastností fotoaparátu viacerými redaktormi. Aj v internetovom svete fotografie sa už ustálili názory, sadol prach na kedysi ohnivé internetové diskusie a je k dispozícii mnoho hĺbkových technických analýz a hodnotení po dlhodobejšom používaní 5D MkIV. Skrátka, na kvalitu tohto veľmi kľúčového modelu už existuje mnoho triezvych a objektívnych názorov.

Casa Milá – Gaudího budova v Barcelone. Záber po západe slnka, JPG z fotoaparátu je v podstate bez úprav.

Očakávania

Predstavte si, že ste profesionálny fotograf a posledné 4 roky pracujete s 5D Mark III. Konkurenti od Nikonu majú svoj dva roky starý D810 s vyšším rozlíšením aj dynamickým rozsahom a vy sa neviete dočkať na upgrade svojho modelu, aby ste ich predbehli v obrazovej kvalite. Takže odpočítavate dni do oznámenia Mark IV a viete, že ak by vás náhodou sklamal, ďalšieho sa dočkáte až za 4 roky. Ako veľmi by vás nahnevalo, ak by očakávania nenaplnil? Tu už ide o zásadné kariérne rozhodnutia.

Veľmi závisí aj od toho, čo ste očakávali. Ak zásadný upgrade o nejaké nečakané technológie, budete sklamaní, Canon vždy kráčal skôr smerom postupného vylepšovania. To znamená, že sme sa nedočkali splnenia tajných túžob v podobe stabilizácie obrazu pohybom snímača, či nebodaj vysnívaného hybridného hľadáčika, prepínateľného medzi optickým a elektronickým zobrazením, ako to vedia niektoré modely Fujifilm.

Zato sme dostali o tretinu lepšiu obrazovú kvalitu oproti 5D Mark III, čo je dôležitejšie než vysnívané funkcie z mirrorless fotoaparátov. A dostali sme toho aj ďaleko viac:

  • 4K video
  • 30 MPx dual pixel snímač
  • Wi-Fi s NFC
  • GPS
  • 61-bodové zaostrovanie z 1D X Mark II

Detailné predstavenie všetkých parametrov nájdete na produktovej stránke spoločnosti Canon.

Ale všetko poporiadku, na ďalšej strane začneme podrobné predstavenie tým dôležitým: novým 30 MPx snímačom s dual pixel technológiou.

1. strana: predstavenie Canon EOS 5D Mark IV
2. strana: technické vlastnosti: snímač 
3. strana: technické vlastnosti: zaostrovanie a video
4. strana: osobné dojmy
5. strana: hodnotenie

9.7 Povinný upgrade

Modelom Canon EOS 5D sa hovorí švajčiarsky nožík. Sú stavané tak, aby ste ich mohli zobrať všade, aby prežili aj tvrdé podmienky a aby boli použiteľné takmer na všetko. Rovnako aj 5D Mark IV, s jeho ideálnym rozlíšením, výbornou kvalitou obrazu, veľmi slušnou rýchlosťou ostrenia aj snímania, a zaujímavými možnosťami videa. To všetko v odolnom a premyslene vytvorenom tele. Dual Pixel zaostrovanie je úžasná vec, ktorá robí z dotykovej obrazovky silného pomocníka, skoro až ďalšieho člena tímu. Len na veľmi málo špecifických situácií by ste mohli potrebovať iný fotoaparát. Najpoužívanejší profesionálny fotoaparát sa týmto o triedu zlepšil, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzeralo. Povinný upgrade.

  • Obrazový výstup 9.8
  • Vyhotovenie 10
  • Výkon 9.8
  • Video 9
1 2 3 4 5