Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na tohtoročných majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji odohralo 16 tímov spolu 64 zápasov. 35 z nich si mohli v priamom prenose pozrieť aj diváci a poslucháči RTVS. Signál z Prahy a Ostravy sa na Slovensko prenášal cez špeciálnu prenosovú sústavu. Pripravené boli záložné linky a v teréne bol nasadený tím technikov. Prenos signálu už piaty rok zabezpečila slovenská telekomunikačná spoločnosť BENESTRA.

Hokej_prenos_nowat

Televízny signál sa prenášal vo vysokom rozlíšení HDTV zo štadiónov O2 Aréna v Prahe a ČEZ Aréna v Ostrave do strediska Slovenskej televízie v Bratislave. BENESTRA prepojila aj obe arény navzájom. „Priame prenosy zo zápasov sú na Slovensku priam sviatočnou udalosťou a tisíce ľudí pred televízormi sa spoliehajú na to, že si ich s nami vychutnajú. Keď ideme naživo, potrebujeme si byť istí, že signál k nám príde bez prerušovania a v bezchybnej kvalite,“ Andrej Doležal, Technický riaditeľ RTVS. Spoločnosť BENESTRA zabezpečovala pre RTVS prenosy z hokejových majstrovstiev už piaty rok po sebe.

Fyzicky bola celá prenosová trasa postavená na optickej technológii. Časť prenosového pásma bola vyčlenená ako záložné pripojenie. Všetky linky boli fyzicky monitorované 24 hodín denne pracovníkom BENESTRA. Počas prenosov boli v každej aréne aj dvaja technici. „Pre RTVS sme zabezpečili službu v takom rozsahu a kvalite, aby boli hokejoví fanúšikovia spokojní a nedostali infarkt, keby signál v kritický moment vypadol. Šampionát ukázal, že na Slovensku máme k dispozícii špičkové technológie pre podobné typy udalostí,“ povedal Piotr Sieluk, generálny riaditeľ spoločnosti BENESTRA. „Vďaka dôkladnej dvojmesačnej technickej príprave na šampionát a najmä skúsenostiam z prenosov z predchádzajúcich štyroch majstrovstiev sveta sme dokázali pripraviť našu sieť na päťkrát väčšiu kapacitu. Zvládnutie takejto enormnej záťaže bolo podmienené využitím našej 100G technológie v našej hlavnej sieti, ako aj zariadení, ktoré sú schopné takéto kapacity prenášať,“ dodal Augustín Revák, Technický riaditeľ BENESTRA.

Zápasy bolo možné sledovať aj prostredníctvom internetu. Najväčšia záťaž bola podľa údajov Slovenského peeringového centra (SIX) zaznamenaná počas zápasu Slovensko : Rusko (93,7 Gbit/s v smere prichádzajúcej dátovej prevádzky a 93,6 v smere odchádzajúcej dátovej prevádzky). Spolu išlo až o takmer 62 000 užívateľov. Z hľadiska dátovej prevádzky na slovenskom internete išlo dokonca o nový rekord.

Okrem uplynulých piatich majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji zabezpečovala BENESTRA pre RTVS napríklad aj televízne prenosy počas zimných olympijských hier v Soči 2014.

 

Značky: