Vitajte pri oddychovom článku ideálnom na víkend. Dnes sa pozrieme na druhý koniec sveta, do Universal Studios v Hollywoode. Je to miesto, ktoré je často navštevované turistami, my sa v tomto videu pozrieme na tie najzaujímavejšie atrakcie. Ako turista máte možnosť prezrieť si niektoré štúdiá, zistíte, ako sa tu vyrábajú filmy. Je to v podstate fabrika na sny, všetko je dotiahnuté tak, aby sa na jednom mieste dali vyrábať filmy zasadené do rôznych geografických prostredí a aj rôzneho času. Nie je vôbec problém dostať sa do Bieleho domu, reflektory a obsluha vám pritom pripravia scénu, akú len potrebujete. Osvetlenie je k dispozícii aj zvonka, zavesené kulisy na stenách potom pôsobia z vnútra miestnosti na nerozpoznanie od skutočnosti.

Hollywood-2
Hollywood

Rastliny celkom blízko pri oknách sú síce umelé, ale nie sú nakreslené, to by už bolo v záberoch vidieť. Nakrúcanie filmu je v podstate také premyslené klamanie očí. Steny, kde nie sú umiestnené kulisy vyzerajú veľmi industriálne, všetko je tu robené predovšetkým na efektivitu a možnosť prispôsobenia. Priestory sú dokonale odhlučnené, keď je natáčací deň, doprava je presmerovaná mimo okolia štúdia. Režiséri a hlavní hrdinovia môžu v priestore štúdia aj bývať.

Hollywood-4
Hollywood-3

Pozrite sa, ako je to s kulisami mesta New York, Los Angeles alebo Chicago, čo producenti potrebujú, to tu aj nájdu. Automobily sú skutočné, v štúdiovej garáži sa nájde veľa veteránov. Vo veľkom sklade nájdete všetko od špendlíku po lokomotívu úplne všetko. Poriadna evidencia je základom toho, že sa veci nestratia. Niektoré kulisy sa vyrábajú špeciálne pre konkrétny príbeh, znak Beverly Hills bol napr. použitý v seriáli inšpektor Colombo. V štúdiu nájdete aj scény, ktoré umožňujú preniesť sa s kamerou do Európy, do miest ako je Paríž, Londýn alebo Berlín.

Hollywood-5
Hollywood-6

Postupne sa prenesieme do zábavnej časti tohto centra. 3D predstavenie s dinosaurami síce vyžaduje mať nasadené okuliare, ale je to veľmi verný zážitok. Cez obyčajnú kameru sa to žiaľ nedá dobre sprostredkovať.

Hollywood-7
Hollywood-8
Hollywood-9
Hollywood-10

Pozrite si výstavu automobilov použitých v sérii Flinstonovci alebo do Jurského parku. V Hollywoode je síce obyčajne slnko, ale v štúdiu nie je problém urobiť aj ozajstnú prietrž mračien s následnou záplavou. To bolo naozaj veľmi verné. Chcete vidieť zemetrasenie v San Franciscu a vyskúšať si, ako to vyzerá pri požiari kamióna? Tu to nie je problém, zohrejete sa a následne aj ochladíte vodou z prasknutého potrubia.

Nielen kulisy ale aj zábavné atrakcie

Kto by nepoznal legendárne Čeľuste? Tu si môžete tento film pripomenúť aj s blízkym pohľadom na žraloka. Naživo je pomerne jasne vidieť, že je to maketa, ale filmoví tvorcovia to urobia tak, že v kine či televízii vyzerá ako živá. A chcete sa preniesť do sveta rozprávky a Vianoc? Je to len pár minút cesty autobusom.

Hollywood-11
Hollywood-13

Zamrazí vás aj v hitchcockovom horore Psycho pri jednej z rozhodujúcich scén. Uvidíte vernú kulisu, kde sa film natáčal.

Hollywood-15
Hollywood-14

Po technickej scéne bolo vrcholom skutočné lietadlo, ktoré bolo dovezené do tohto parku a upravené tak, aby to vyzeralo ako po leteckej katastrofe. Scéna síce bola použitá len v jednom filme, ale láka obrovskú pozornosť návštevníkov. Veď kto by sa nepozeral na prierez skutočného lietadla zblízka. A upravené sú aj okolité domy, aby to vyzeralo ako po leteckom nešťastí. Fakt verné spracovanie.

Hollywood-17
Hollywood-16

Viac v našom videu:

V Hollywoode sídlia viaceré filmové štúdiá, ak budete mať príležitosť, návštevu Universal Studios vám rozhodne odporúčame.

Viac o tomto tématickom parku nájdete na tejto stránke

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.