Honor 8 získava oficiálne aktualizácie operačného systému Android aj používateľskej nadstavby EMUI.

Používatelia si tak po automatickom stiahnutí môžu užívať výhody Androidu 7.0 Nougat a EMUI 5.0. Všetky telefóny by sa mali aktualizácie dočkať do konca mesiaca.

Android 7.0 Nougat: systém multi-window alebo zmeny v notifikáciách

Jednou z noviniek, ktoré so sebou aktualizácia operačného systému prináša je tzv. multi-window view, čiže rozdelenie displeja do dvoch častí, pričom na každej z nich je spustená iná aplikácia. Obe aplikácie je možné samostatne ovládať, nie je teda nutné medzi nimi prepínať. Modelovým príkladom môže byť napríklad spustený Skype hovor v jednej a čítanie správ v druhej časti displeja. Medzi oboma časťami je tiež jednoduché kopírovať texty alebo obrázky.

Ďalšími užitočnými zmenami prešlo notifikačné centrum a notifikácia samotná. Jednak je po novom možné ľubovoľne upraviť poradie zástupcov rýchleho nastavenia podľa počtu používania (napr. Wi-fi, bluetooth, nastavenie zvuku, automatické otočenie obrazovky, režim lietadlo). Novinkou je tiež možnosť odpovedať na textové správy priamo v notifikácii. Nie je teda potrebné aplikáciu spúšťať. Doteraz to bolo možné len u aplikácií Hangouts a Messenger.

Nielen kozmetickou, ale tiež praktickou zmenou je potom zhlukovanie notifikácií jednotlivých aplikácií k sebe. Takže už sa neradia len chronologicky. Oznámenia o správach, emailoch tak budú pokope. V prípade emailov sa potom delia aj podľa jednotlivých adries, pokiaľ ich používateľ používa viac.

Medzi ďalšie zmeny potom patrí napríklad vylepšený systém šetrenia mobilných dát aj výdrže batérie, rýchle preklikávanie dvoch naposledy používaných aplikácií pomocou tlačidla spustených aplikácií alebo ľahší spôsob blokovania nežiadúcich telefónnych čísel. Stačí číslo blokovať len v rámci hovorov a systém to následne skopíruje do všetkých ďalších aplikácií.

EMUI 5.0: zjednodušený dizajn, operácie alebo nové usporiadanie aplikácií

Obľúbená používateľská nadstavba EMUI prináša pár zmien v notifikáciách. Kozmetickou zmenou je ich biely podklad, takže sú čitateľnejšie. Ďalšou zmenou je zlúčenie notifikácií a zástupcov rýchleho nastavenia do jednej ponuky, nie je už teda nutné medzi nimi preklikávať.

Pomerne zásadnou novinkou je možnosť výberu medzi dvojitým usporiadaním aplikácií. Buď je tu existujúca možnosť umiestnenia aplikácií priamo na plochu, alebo novo vytvorenie klasickej „zásuvky“ s aplikáciami na hlavnej ovládacej lište.

Vďaka lepšiemu usporiadaniu dát v pamäti RAM i ROM je systém rýchlejší. Taktiež prišlo na zjednodušenie pri dokončovaní operácií. 90 % kľúčových operácií teraz používateľ dokončí behom troch krokov. To sa prejavilo napríklad u novej možnosti mazania SMS jej posunutím vľavo.

Funkcia App Twin umožní používateľovi prihlásiť sa na dva rôzne  Facebook či WhatsApp účty.

Užitočnou úpravou je redukcia nežiadúcich dotykov na displeji. Systém rozpozná, ktoré dotyky boli zrejme nechcené a nereaguje tak na nich. Patrí medzi nich napríklad dotyk dlane pri vytáčaní čísla, fotenie alebo písanie textu.

Praktickou novinkou je aplikácia Phone Clone na zálohovanie telefónu. Funguje nielen naprieč starými a novými telefónmi, ale aj naprieč operačnými systémami. Nie je teda problém si do nového Honoru 8 previesť zálohu zo systému iOS.