Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť HP Inc. predstavila svoju najnovšiu náhlavnú súpravu pre virtuálnu realitu (VR) HP Reverb G2, vyvinutú v spolupráci so špičkami v odvetví, firmami Valve a Microsoft. HP Reverb G2 je náhlavná súprava pre virtuálnu realitu s najväčším rozlíšením medzi hlavnými svetovými dodávateľmi, ktorá ponúka špičkovú optiku, inside-out tracking, priestorové 3D audio, prirodzené pohyby, komfort pri dlhom nosení a plug-and-play podporu pre Windows Mixed Reality a SteamVR.

„V HP Reverb G2 sa plne odráža sila spolupráce. Spoločne s firmami Valve a Microsoft sme vyvinuli náhlavnú sadu pre virtuálnu realitu bez kompromisov, ktorá je imerzívna, komfortná a kompatibilná s Windows Mixed Reality a SteamVR,“ hovorí Spike Huang, viceprezident a globálny riaditeľ VR v spoločnosti HP Inc. „Je čas na virtuálnu realitu – a HP Reverb G2 prináša vysoko kvalitné riešenie s lepším vnorením pre hráčov, s interaktívnymi zážitkami pre tvorcov, zvýšenou angažovanosťou pre spoluprácu a s vyššími mierami retencie pre vzdelávanie a školenie.“

Vývoj novej, lepšej skúsenosti s virtuálnou realitou

Prostredie virtuálnej reality sa mení a spolu s tým sa vyvíjajú aj spôsoby, akými ľudia spolupracujú s technológiou i medzi sebou navzájom. V apríli bolo v SteamVR za mesiac zaznamenaných o takmer milión prihlásených náhlavných sád viac, čím sa strojnásobil predchádzajúci najväčší mesačný prírastok. Očakáva sa, že do roku 2021 bude 25-30 % zamestnancov pracovať niekoľko dní v týždni[i] z domu a hľadať nové spôsoby spolupráce. Preto sa musia vyvíjať aj technológie, aby napĺňali meniace sa potreby zákazníkov s flexibilitou v mnohých rôznych odvetviach a platformách.

Spoločnosť HP na základe úzkej spolupráce s firmami Valve a Microsoft prináša zákazníkom špičkovú zobrazovaciu, audio a pohybovú technológiu spolu s hladkou integráciou platforiem Windows Mixed Reality a SteamVR. Pri zachovaní všetkých osvedčených prvkov z HP Reverb G1, vrátane LCD displejov v ľahkom prevedení s najväčším rozlíšením v odvetví a pri zahrnutí nových aspektov – zorného poľa 114 stupňov pre lepšie vnorenie, vylepšeného audia s novými reproduktormi poskytujúcimi priestorový zvuk, sledovanie pomocou štyroch kamier pre 1,4 krát lepšie zachytenie pohybu a zvýšeného komfortu pre dlhšie relácie virtuálnej reality – je táto náhlavná sada pre virtuálnu realitu bez kompromisov určená pre hranie, tvorbu, spoluprácu a učenie.

Spokojne sledujeme expanziu VR ekosystému spôsobom, ktorý je vynikajúci pre high-fidelity hranie,“ hovorí Jeremy Selan z firmy Valve. „Ponuka ďalšej možnosti voľby kvality pre zákazníkov, ktorá zahŕňa technológie Valve, je dobrou správou pre VR komunitu a my sme radi, že môžeme ponúknuť svoju podporu.“

HP Reverb G2 je úžasné zariadenie, ktoré využíva výhody technológie inside-out tracking vo Windows Mixed Reality pre plný pohyb so šiestimi stupňami voľnosti a priestorový zvuk,“ hovorí Mark Bolas, riaditeľ vývoja vo firme Microsoft. „Vďaka štyrom kamerám pôsobí sledovanie ovládača ešte viac ako predĺženie rúk a vyvoláva oveľa silnejší pocit vnorenia sa do virtuálnej reality.

Kľúčové vlastnosti Reverb G2:

 • Imerzívne zobrazovanie:
  • Nové objektívy navrhnuté firmou Valve zaručujú so svojou optikou fantastické zosilnenie vizuálneho zážitku a obmedzujú plný nástenný RGB prúžok, pričom poskytujú 2K rozlíšenie pre každé oko. Používateľ môže zreteľnejšie vidieť text a štruktúry, čo mu prináša lepší zážitok a umožňuje dokonalejšiu retenciu. Zorné pole 114 stupňov naviac podporuje lepšie vnorenie sa do VR.
 • Zvuk v 3D s priestorovým audiosystémom:
  • Nové reproduktory sú umiestnené 10 mm od uší a ponúkajú vyšší komfort počas nasadzovania a skladania z hlavy. Nové riešenie audiosystému je navyše pripravené na priestorové audio, čo umožňuje používateľovi zažívať pri vnorení do svetov virtuálnej reality naozajstný pocit 3D priestoru – s podporou pre priestorové audio Microsoft a nový formát priestorového zvuku HP Labs, ktorý je súčasťou umelej inteligencie, nového spracovania signálov a psychoakustiky.
 • Prirodzené pohyby:
  • Ovládače sú vybavené novými intuitívnymi ovládacími funkciami, vrátane optimalizovaného usporiadania tlačidiel, vynikajúceho používania a hernej kompatibility, ale aj možnosti predbežného spárovania s Bluetooth® pre jednoduché nastavenie okamžite po vybalení. Modul Windows Mixed Reality so štyrmi kamerami ďalej ponúka 1,4 krát lepšie zachytenie pohybu, zachovanie šiestich stupňov voľnosti a elimináciu potreby vonkajších senzorov alebo svetelných tyčí.
 • Komfort pri dlhom nosení:
  • Náhlavná sada pre virtuálnu realitu HP Reverb G2 je komfortnejšia než predchádzajúca generácia vďaka zvýšenému vankúšu tvárovej masky   pre lepšie rozloženie váhy pri dlhších reláciách virtuálnej reality a tiež vďaka voliteľnému vymeniteľnému tvárovému tesneniu pre jednoduché čistenie medzi reláciami. Používateľ môže pri pohybe tam a späť z virtuálneho do reálneho sveta ľahko obrátiť tvárovú masku o 90 stupňov.
 • Všetko je plynulé:
  • HP Reverb G2 zahŕňa podporu Windows Mixed Reality pre plug-and-play s najnovšími verziami Windows, čo umožňuje rýchle a jednoduché nastavenie a kompatibilitu SteamVR pri prístupe k obľúbeným hrám a aplikáciám komunity.

Dostupnosť:

 • HP Reverb VR G2 bude na Slovensku v predaji od septembra za ceny od 599 eur bez DPH.

[i] Vlastný prieskum HP medzi 1 267 ITDM koncovými užívateľmi zamestnanými na plný úväzok, vo veku najmenej 25 rokov, v USA, Francúzsku a Číne – marec 2020.