Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podľa OSN bude ničivých požiarov pribúdať a krajiny na to nie sú pripravené. Spoločnosť Huawei v spolupráci s Nova-Wind predstavili pilotné technologické riešenie na ich detekciu. Projekt využíva systém včasného varovania pomocou senzorov a dronov na identifikáciu extrémnych udalostí. Lesné požiare posledné roky sužujú aj Grécko, kde tento projekt spustili.  

Nie len Grécko, ale aj Česko, Francúzsko a aj Slovensko toto leto bojuje s ničivými požiarmi. Tie majú závažné sociálne, environmentálne a ekonomické dopady. Projekt využíva technológiu založenú na 5G, špeciálne algoritmy, umelú inteligenciu a drony.

Základom systému testovaného v Grécku sú senzory inštalované v bodoch strategicky umiestnených naprieč celou plochou územia. Senzory sú prepojené s dronmi a platformou pre správu incidentov. V prípade, že senzor vyšle upozornenie riadiacemu centru, do oblasti vyrazí prieskumný dron, ktorého zábery analyzuje umelá inteligencia. Ak je na záberoch vyhodnotený dym či oheň, na miesto sú okamžite privolaní hasiči. Následne dron ostáva vo vzduchu monitorovať situáciu, vďaka čomu majú záchranné zložky prehľad o správaní ohňa či vzniku ďalších ohnísk.   

Výsledkom je okamžitá identifikácia miesta vzniku požiaru, monitorovanie vzdialených oblastí v reálnom čase, včasná vizuálna detekcia dymu a požiaru a v konečnom dôsledku ochrana ľudského života. Bežným problémom, najmä v odľahlých oblastiach, je spozorovanie požiaru až vo chvíli, keď je široko rozšírený. Plamene sa takto môžu rozširovať dlhé hodiny, ale pokojne aj niekoľko dní, kým vôbec dôjde k zásahu hasičov.

Nikos Lazaris, výkonný riaditeľ spoločnosti Huawei, zdôraznil:„V Huawei Grécko pevne veríme, že špičkové technológie môžu pomôcť lepšie chrániť občanov a životné prostredie. Ako oficiálni podporovatelia iniciatívy Elevate Greece ministerstva rozvoja a investícií už sme finančne pomohli startupom pôsobiacim v sektore technológií štvrtej priemyselnej revolúcie a teraz podporujeme PROBOTEK financovaním tohto pilotného programu preventívnej detekcie požiaru. Tešíme sa na budúce partnerstvá so startupmi v kľúčových technologických sektoroch v prospech celej spoločnosti a prírodného bohatstva krajiny.“

Prostredníctvom programu Elevate Greece, ktorý je iniciatívou Ministerstva rozvoja a investícií Elevate Greece, s cieľom identifikovať sľubné startupy a podporiť ich rast, sa Huawei spojil so spoločnosťou PROBOTEK a prevzal financovanie pilotného projektu. Nova-Wind je v tomto projekte telekomunikačným poskytovateľom pokrytia konektivity a startupová spoločnosť PROBOTEK ponúka riešenie systému včasnej detekcie.

Značky: