Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Plne elektrický „hyper hatch“ od Hyundai, IONIQ 5 N, odštartoval svoj vstup na trh veľkolepým spôsobom. Na tohtoročných oceneniach TopGear.com Awards 2023 mu odborná porota udelila titul Auto roka (Car of the Year).

IONIQ 5 N sa verejnosti po prvý raz predstavil na júlovom Festivale rýchlosti v Goodwoode, kde bol veľmi pozitívne prijatý ako nová a vzrušujúca alternatíva pre automobilových nadšencov v ére elektrifikácie.

Prvý vysokovýkonný elektrický model divízie Hyundai N využíva výhody elektrickej globálnej modulárnej platformy (E-GMP) štandardného modelu IONIQ 5 a kombinuje ich s technológiami a odbornými znalosťami značky N z motoristického športu. A práve jednoznačné zameranie na poskytovanie maximálneho potešenia a vzrušenia z jazdy presvedčilo aj odborný tím porotcov TopGear, aby toto vozidlo vyhlásili za najlepšie auto za uplynulých 12 mesiacov.

„Inžinieri v Hyundai si stanovili za cieľ vytvoriť IONIQ 5 N tak, aby vyvolával rovnaké pocity ako športové auto s benzínovým motorom, no zároveň ukázali, čo dokáže elektrifikácia. Využili silné stránky digitálnych systémov elektrických vozidiel, aby poskytli obrovskú škálu nastaviteľných parametrov. Výsledkom je, že auto na ceste a pretekárskom okruhu robí niečo, čo by ste od veľkého elektromobilu nikdy nečakali – ohromným spôsobom prekonáva očakávania. Zabudnite na vysvetľujúce dodatky typu „na elektromobil“ – je to jednoducho obrovská zábava. Toto auto otvára novú kapitolu v oblasti elektromobilov, čo zároveň znamená aj novú kapitolu pre autá všeobecne,“ povedal Paul Horrell, redaktor portálu TopGear a porotca ankety Car of the Year.

IONIQ 5 N je druhým modelom značky Hyundai N, ktorý získal ocenenie Auto roka v ankete TopGear. Už v roku 2021 sa rovnakej pocty dostalo modelu i20 N.

Ocenenie Car of the Year 2023 od portálu TopGear.com je dôkazom našej vášne pre inovácie a záväzku voči zákazníkom, ktoré sú pre značku Hyundai N typické. IONIQ 5 N posúva hranice technológií, výkonu a elektrifikácie. Ponúka nielen vzrušujúce zážitky na pretekárskej trati a mimo nej, ale tiež čisto elektrickú jazdu plnú emócií. Sme veľmi hrdí, ale zároveň zostávame odhodlaní aj naďalej prinášať vysokovýkonne modely pre všetkých,“ povedal Till Wartenberg, viceprezident a vedúci značky N a divízie motoršportu v Hyundai Motor Company.

IONIQ 5 N je prvým plne elektrickým vysokovýkonným modelom značky Hyundai N. Ponúka pohon 4×4, pri aktivovanej funkcii N Grin Boost výkon až 650 konských síl a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 260 km/h. Je tiež vybavený množstvom unikátnych N technológií a funkcií, ktoré z neho robia ideálneho parťáka pre šantenie na okruhoch, ale aj športové auto na každý deň. Jeho cena začína na sume 75 490 € a je možné si ho už teraz predobjednať u všetkých autorizovaných predajcov Hyundai na Slovensku.   

Značky: