IBM vyrobilo prvý 2nm čip. Do výroby pôjde o niekoľko rokov

0

Nová generácia procesorov bude schopná akcelerovať aplikácie v oblasti umelej inteligencie, edge computingu, autonómnych systémov a ďalších oblastí.

Spoločnosť IBM uviedla, že vytvorila prvý testovací polovodič s 2 nanometrovou technológiou, ktorého výsledkom bude menšia energetická stopa. 2nm procesor oproti 7nm čipom zlepší výkon o 45 %. V prípade rovnakého výkonu sa spotreba energie zníži až o 75 %. Na čip, ktorý je veľký ako necht na ruke, sa zmestí 50 miliárd tranzistorov.

Viceprezident spoločnosti pre hybridný cloud Mukesh Khare uviedol, že spoločnosť IBM vyrobila 2nm technologický míľnik na 300 mm silikónovej doštičke vyrobenej v závode v Albany.

Podľa IBM budú 2nm procesory schopné akcelerovať aplikácie v oblasti umelej inteligencie, edge computingu, autonómneho systému ale aj ďalších oblastí. IBM uviedlo, že bude používať túto technológiu vo svojich systémoch IBM Power Systems a IBM Z, ako aj v ďalších systémoch.

2nm technológiou sa začne masovo vyrábať koncom roka 2024.

Zdroj: Zdnet

Prečítajte si aj:

Čaro návrhu procesorov včera aj dnes

Značky:

O autorovi

Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web. Zaujímam sa o smartfóny, aplikácie, gadgety, nositeľnú elektroniku a technologické vízie. Medzi moje najobľúbenejšie voľnočasové aktivity patrí šport, hudba a moje štyri dcéry.

Pridaj komentár