Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pozor na únavu a nepozornosť. Ak na dovolenku cestujete autom, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.

Máte pred sebou dlhú cestu autom?  Ak má byť bezpečná, určite sa na ňu treba pripraviť nielen kontrolou technického stavu vozidla, ale aj po fyzickej stránke. Obdobne isté pravidlá treba dodržiavať aj počas celej jazdy. „Keďže dlhá cesta autom býva zväčša únavná, potrebné je vo všetkých ohľadoch dbať nielen o bezpečnosť vodiča, ale zároveň aj celej posádky vo vozidle,“ upozorňuje Vladimír Guštafik, Team Manager Operations Services Business Lease Slovakia. Spoločnosť je poskytovateľom komplexnej mobility a operatívneho lízingu. Tu je niekoľko rád, čo neopomenúť.

  1. Auto musí byť fit

Auto vás na ceste nesmie zradiť. Jeho technickému stavu tak venujte pozornosť pred každou dlhšou či náročnejšou cestou. Predovšetkým skontrolujte funkčnosť bŕzd – brzdového obloženia, doštičiek aj tlmičov, stav autobatérie, ďalej funkčnosť svetiel, stieračov či stav prevádzkových kvapalín. „Tlak v pneumatikách treba prispôsobiť záťaži vozidla, keďže väčšinou na dovolenky sú vozidlá plne obsadené a naložené. Správne nahustenie pneumatík nemá vplyv iba na ich životnosť, ale aj na bezpečnosť jazdy. Nezabúdajte tiež na kontrolu stavu náhradných žiaroviek, náhradnú pneumatiku alebo opravnú sadu, počet reflexných viest podľa smerníc jednotlivých krajín, ale aj dátum expirácie lekárničky a kompletnosť povinnej výbavy,“ radí Vladimír Guštafik. Ak ste si na jar nedali skontrolovať funkčnosť a stav klimatizácie, určite tak urobte teraz, horúčavy v aute počas jazdy vás vedia veľmi vyčerpať.

  1. Plánujte od A do Z

Určite má aj dobrodružná cesta svoje čaro, no ak cestujete s deťmi, prípade do neznámej oblasti, preštudujte si všetky potrebné informácie, aby ste si cestu bezpečne naplánovali. Zistite si, aké sú poplatky za diaľnicu, či medziročne, alebo v top sezóne nezdražejú, ako je to napríklad v Chorvátsku, aká je sieť čerpacích či dobíjacích staníc a kde sa vám oplatí výhodnejšie tankovať. „Pri jazde elektromobilom je zas potrebné si cestu naplánovať už s ohľadom na nabíjacie stanice a vyplnenie času počas nabíjania vozidla,“ podotýka odborník. Určite nezabudnite aj na nevyhnutné množstvo peňazí v danej mene. „Pred cestou si rovnako skontrolujte aj platnosť bielej a zelenej karty a na jej zadnej strane si pozrite aj zoznam, či platí v krajine, do ktorej cestujete. Ak nie ste majiteľom vozidla,  napríklad ho máte na operatívny lízing, v krajinách mimo EÚ vyžadujú notársky overené splnomocnenie na používanie vozidla. V Business Lease ho vydávame na vyžiadanie,“ podotýka Guštafik.

  1. Predvídajte

Hoci človek nikdy nevie, čo sa môže stať, mal by predvídať. „Po ruke treba mať príslušné tlačivá a kontakty v prípade poistnej udalosti. Už vopred si zistite, aký je rozsah vašich asistenčných služieb v prípade, že potrebujete náhradnú mobilitu kvôli nehode, nepojazdnosti, či krádeži vozidla a podobne,“ vysvetľuje. Všetky kontakty, vrátane asistenčnej služby či slovenského konzulárneho úradu pri cestách do zahraničia, majte vždy na dosah. V prípade využívania operatívneho lízingu je výhodou nepretržitá asistencia po celej EÚ, kedy má vodič nárok na náhradnú mobilitu. Ak v prípade nevyhnutnej opravy v servise v zahraničí náklady nepokrýva cestná asistencia, je nevyhnutné všetko zdokumentovať, skontrolovať správnosť a kompletnosť fakturačných údajov servisu a vyžiadať si schválenie nákladov u lízingovej spoločnosti. Pri cestách do obľúbených destinácií nie sú ničím výnimočné aj niekoľko hodinové zápchy. Treba si uvedomiť, že pri využívaní klimatizácie vo vozidle s naštartovaným motorom má vozidlo určitú spotrebu paliva aj keď stojíte. Preto nejazdite s palivom v nádrži tak povediac na doraz, lebo nikdy neviete, či nebudete nútení dlhšie stáť v kolóne bez možnosti dotankovať vozidlo, čo vám môže znemožniť včasný dojazd po najbližšiu čerpaciu stanicu.

  1. Myslite na pitný režim a prestávky

Zásobte sa dostatočným množstvom tekutín, prípadne aj malým snackom, najmä ak by ste sa dostali do kolóny bez možnosti dať si pauzu na občerstvenie. Pitný režim je dôležitý aj z hľadiska udržania si koncentrácie a zdravotnej kondície. Samozrejme, počas jazdy neužite žiaden alkohol. Ohrozili by ste nielen seba, ale aj celú posádku. Okrem toho, v prípade poistnej udalosti by to bol dôvod odmietnutia poistného plnenia zo strany poisťovne. Počas dlhšej jazdy si určite robte prestávky. V prípade pocitov únavy okamžite zastavte, vždy však každé dve hodiny aspoň na 15 minút. V noci zastavujte len na dobre osvetlených parkoviskách a odpočívadlách. Pozor na pouličných či parkoviskových predajcov. Vždy skontrolujte, či ste pri opustení vozidlo zamkli, nenechávajte v ňom cenné predmety a nezabúdajte ani tašky na jeho streche. „Pri opustení vozidla aktivujte všetky spôsoby zabezpečenia, ktoré vozidlo má. V prípade krádeže vecí vo vozidle platí, že poisťovňa preplatí škodu len vtedy, ak veci neboli voľne pohodené a viditeľné,“ upozorňuje odborník.

  1. Jazdite bezpečne

Počas jazdy vždy používajte bezpečnostný pás a ubezpečte sa, že pás použijú aj spolucestujúci. Nepodceňujte to najmä v prípade detí. Ich vymrštenie v prípade prudkého nárazu auta by mohlo skončiť s fatálnymi následkami. Hneď na začiatku si nastavte sedadlo a opierku tak, aby ste mali chránenú hlavu aj krk. „Na ceste dodržujte bezpečnú vzdialenosť, ako aj povolenú rýchlosť. Vždy sa koncentrujte. Moment nepozornosti vás môže stáť život,“ upozorňuje. V žiadnom prípade nechoďte do rizika. Obdobne už vopred myslite na to, ako deti v aute zabaviť. Pripravte im maľovanky, dobrú knihu či hru, alebo hru prispôsobte pozorovaniu okolitej krajiny. Zamestnajte ich vždy tak, aby nerušili či neznervózňovali vodiča. Pozrite si pre istotu vopred aj možné destinácie, kde by ste v prípade potreby mohli prespať, prípadne zaujímavé miesta, ktoré by ste v rámci pravidelnej prestávky mohli vidieť. Ak patríte k „nočným cestovateľom“ s deťmi, nevydávajte sa na dlhú cestu bez predošlého niekoľkohodinového spánku. Počas jazdy neposielajte správy cez telefón, ani netelefonujte. Ak potrebujete telefonovať, použite hands-free zariadenie. A, samozrejme, predvídajte, pozorujte a buďte na ceste riadne osvetlení aj vy.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.