Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Motorola je na čele odvetvia mobilných komunikácií od roku 1973 a je zodpovedná za niektoré z najvýznamnejších technológií, patentov a inovácií meniacich pravidlá, vďaka ktorým je moderné mobilné zariadenie tým, čím je. Od prvého volania cez mobil, po prvý „véčkový“ smartfón na svete, sa priekopnícky duch spoločnosti Motorola ukázal byť rozhodujúcou súčasťou pokroku v tomto priemysle tam, kde je dnes.

Tento rok spoločnosť Motorola oslavovala Národný deň vynálezcov, ktorý sa konal 11. februára v domovskom meste spoločnosti v Chicagu a vyzdvihla niektoré z jedinečných technológií a ľudí stojacich za nimi, ktorých Motorola hrdo nazýva svojimi.

Vynález č. 1: Vytvorenie intuitívnejšieho a prirodzenejšieho spôsobu interakcie so smartfónom

Inovácie v spoločnosti Motorola prichádzajú vo všetkých veľkostiach a všetky majú spoločné to, že riešia konkrétne problémy spotrebiteľov. Z tohto dôvodu spoločnosť Motorola uviedla „Moto Experiences“. V roku 2014 výskumníčka Lexi Valasek a jej tím v oddelení Zákazníckej podpory spoločnosti Motorola zistili, že pre používateľov bolo nepríjemné, ak mali nedostatok jednoduchého alebo rýchleho prístupu k funkcii baterky (svetla).

V tom čase boli aplikácie tretích strán povinné a ich používanie nebolo vždy praktické, preto tím vyvinul nový a ľahký spôsob, ako povoliť a zakázať funkčnosť baterky telefónu. Jednoduchým dvojitým mávnutím ruky mohli používatelia rýchlo spustiť a vypnúť baterku. „Bol to neuveriteľný inžiniersky počin, ktorý prešiel vylepšeniami, testovaním použiteľnosti a rôznymi aktivitami, aby bolo možné zabezpečiť, že funguje správne a tak, ako to používatelia očakávali a chceli,“ uviedla Valasek. „Pre mňa je to fenomenálny príklad toho, ako sa môžu inovácie zrodiť z nenaplnenej potreby spotrebiteľa.“ Od roku 1973 spoločnosť Motorola našla spôsoby, ako čo najlepšie využiť dostupné technológie na riešenie problémov vrátane zdanlivo takých jednoduchých, ako je tento.

Za posledných pár rokov spoločnosť Motorola pridala ďalších 15 Moto Experiences, ktoré zjednodušujú používateľskú skúsenosť. Patria sem jedinečné gestá, ako napríklad Rýchla snímka (na obrázku nižšie), Snímka obrazovky tromi prstami a Stlmiť zvonenie po zdvihnutí, aby prestal zvoniť. Dnes, v závislosti od modelu, asi 80 % používateľov používa aspoň jedno gesto každý mesiac.

Vynález č. 2: Posunutie hraníc možností inteligentných telefónov pomocou Moto Mods (a ďalších!)

Mobilný priemysel bol roky obmedzovaný prírastkovými aktualizáciami softvéru a hardvéru. Keď spoločnosť Motorola v roku 2016 uviedla na trh rad inteligentných telefónov a Moto Mods v rámci série Moto Z, snažila sa rozbiť vzorec v priemysle pomocou modulárnych zariadení, ktoré boli esteticky a technologicky úžasné. V tom istom čase, ako tu bol najtenší prémiový smartfón na svete, najväčšou odlíšiteľnosťou Moto Z smartfónov bola ich schopnosť transformovať sa do  niečoho úplne nového jednoduchým nasadením jedného z mnohých Moto Mods. Od snímania krištáľovo čistých fotografií na diaľku s 10-násobným optickým zväčšením pomocou Hasselblad True Zoom Mod (prvý svojho druhu v priemysle) až po premietanie videa pomocou projektora Moto Insta-Share Projector; príležitosti pre smartfóny série Moto Z s Moto Mods nemali obmedzenia.

V čase, keď sú technológie nevyhnutné pre tých, ktorí pracujú a učia sa z domu, si spoločnosť Motorola kladie za cieľ dodávať transformačné technológie, ktorá naďalej posúvajú výkon smartfónu, avšak novými spôsobmi a niektoré z nich bude Motorola zdieľať už v nasledujúcom roku.

Vynález č. 3: Pokrok v oblasti mobilného pripojenia, generácia za generáciou

Spoločnosť Motorola bola pri každom kroku v tejto oblasti. Od prvého verejného telefonovania s mobilným telefónom na svete v 70. rokoch až po uvedenie prvého komerčne dostupného smartfónu kompatibilného s 5G na svete v roku 2018, Moto Z séria zostáva v spoločnosti Motorola lídrom v pokroku v oblasti konektivity, generácia za generáciou, rok čo rok.

Keďže je pokrytie 5G sieťou čoraz viac dostupné, v roku 2020 spoločnosť Motorola rozšírila ponuku svojich zariadení tak, aby bola 5G dostupnejšia a dodala 5G sieť do rúk viacerých spotrebiteľov. Úloha spoločnosti Motorola v demokratizácii 5G siete však presahuje rámec výroby kompatibilných zariadení. Tímy spoločnosti Motorola v Chicagu viedli výskum a štandardizáciu riešení siete 4G LTE, ktoré dnes fungujú popri rozvoji siete 5G. „Nikto v tomto priemysle si nemôže nárokovať skúsenosti a dedičstvo, ktoré prinášame pri prechode z generácie na generáciu,“ uviedol Mags Abdul-Gaffoor, výkonný riaditeľ vývoja hardvéru v spoločnosti Motorola. „Máme šťastie, že máme v našom priemysle veľa skúseností v tejto kategórii, vďaka ktorej sme sa stali lídrom nielen v oblasti 5G.“

Vynález č. 4: Optimalizácia zážitku z fotoaparátu

Kvalitný fotoaparát smartfónu je pre mnohých dnešných spotrebiteľov nevyhnutný. Inžinieri a výskumní pracovníci spoločnosti Motorola neustále hľadajú spôsoby, ako inovovať a vylepšovať fotografický zážitok. Napríklad Motorola razr 5G umožňuje používateľom využívať dve nové funkcie, jedinečné pre spoločnosť Motorola. Prvou je externý náhľad, ktorý zrkadlí hľadáčik na displeji Quick View, takže fotografované osoby uvidia fotografiu ešte pred jej nasnímaním. Druhou je fotoaparát s funkciou „Cartoon“, ktorá pomáha udržiavať zaostrenie objektu zobrazením zábavnej animácie na displeji Quick View, zatiaľ čo je aplikácia fotoaparátu otvorená na hlavnom displeji Flex View. „Tieto dve funkcie, ktoré vidíme na najnovšom zariadení razr, sme vytvorili špeciálne kvôli optimalizácii zážitku z kamery a kvôli vyriešeniu problémov spotrebiteľov,“ uviedol Rahul Desai, riaditeľ sekcie Smart Camera and Imaging spoločnosti Motorola. „Pri každom vynáleze alebo inovácii, ktoré v spoločnosti Motorola skúmame, sa vždy snažíme dosiahnuť tri prvky: účel, jednoduchosť a bohatosť. A práve tieto funkcie to spĺňajú.“

Vynález č. 5: Opätovné objavenie ikony

Spoločnosť Motorola v priebehu rokov stála za mnohými ikonickými produktmi – asi najpozoruhodnejšia bola verzia RAZR V3 uvedená na trh začiatkom roku 2000. Najnovšia verzia legendárneho „véčka“, motorola razr 5G, bola navrhnutá a skonštruovaná ako prvý „véčkový“ telefón na svete a využíva najpôsobivejšie dizajnové prvky pôvodného telefónu RAZR – vrátane pántu, spodnej „brady“ a sekundárneho (Quick View) displeja. Bolo vytvorených viac ako 20 prototypov tohto nového dizajnu, pričom do nového moderného zariadenia boli implementované ikonické prvky verzie RAZR V3. Nové moderné zariadenie dokáže dnešné technológie priblížiť pre súčasné potreby spotrebiteľov popri zachovaní funkcií, vďaka ktorým bol razr takým rozpoznateľným zariadením.

Tím vyvinul IP patentovaný chránený pánt s nulovou medzerou, aby poriadne uzavrel zariadenie, vďaka čomu sú obe strany dokonale v jednej rovine, zároveň chránia displej a vytvárajú ešte tenší a kompaktnejší dizajn. „Spoločnosť Motorola navrhuje skladacie telefóny už 30 rokov, ale pri novom razr sme museli prehodnotiť, ako skonštruovať telefón,“ uviedol Glenn Schultz, viceprezident pre inovácie a vývoj produktov. „Náš pánt s nulovou medzerou nám umožnil uviesť na trh zariadenie, ktoré sa dá úplne zložiť na polovicu. Mnohí neverili, že to dokážeme, ale poviem vám, je zábavné pracovať na niečom, o čom si každý myslí, že je nemožné.“

Rovnako ako ikonická „brada“ modelu RAZR V3, aj brada moderného razr umožnila tímu nenápadne umiestniť kľúčové komponenty telefónu pri zachovaní plynulého moderného dizajnu. Externá obrazovka pôvodného modelu razr je rovnako dôležitá ako pri novom modeli razr a vytvára tak jedinečný displej s rýchlym náhľadom. Tento jedinečný displej Quick View, ktorý bol vytvorený pomocou najmodernejšieho softvéru, umožňuje nový spôsob interakcie s upozorneniami a aplikáciami vášho telefónu, ako sú hudobné prehrávače, mapy a fotoaparát, bez toho, aby ste zariadenie vôbec otvorili.

Spoločnosť Motorola zohrávala ústrednú úlohu pri napredovaní v tomto odbore a tak skoro sa ani nezastaví: rok 2021 prinesie do sveta ešte viac vzrušujúcich inovácií od spoločnosti Motorola.

Značky: