A možno nebudete musieť meniť dosku.

Nové čipy sú kompatibilné so súpravami Intel 600 a 700. Firma vo svojej prezentácii ukázala nové desktopové procesory. Možno ste postrehli komentovanie okolo nových CPU, kde sa hovorilo či najmä nelichotivo konštatovala pôvodná architektúra. Ak niečo funguje, netreba to zakaždým meniť. Toto si pravdepodobne povedali v Inteli a sústredili sa na viac jadier a vyššie frekvencie. Šesť nových CPU z architektúry Raptor Lake budú zaradené do sérií Core i5, i7 a i9.

intel prezentacia 14gen cpuZdroj: Intel

Zabudnúť nesmieme ani na nové možnosti pretaktovania. Vďaka novým vlastnostiam Intel XTU (Intel Extreme Tuning Utility) dosiahnete ešte vyšších výkonov. Výrobca hovorí až o 18 % zvýšení výkonu. Súčasťou prezentácie, na ktorú sa odkazujeme v úvode, je na konci množstvo textu s mikro veľkosťou fontu. Áno, je to závislé od okolností. A hoci sa hovorí, že o jednojadrový výkon nie je nič svetoborné, na prvé testy si musíme ešte počkať.

Budú podporovať pripravovaný štandard Wi-Fi 7, to len ako zaujímavosť. Na uvedenie tejto verzie bezdrôtovej siete si musíme ešte niekoľko mesiacov počkať. Výrobcovia však už teraz hlásia pripravenosť, pravdepodobne cez SW update.

Najvybavenejšie procesory budú mať až 24 jadier a výrobca nezanedbáva ani efektivitu. Tú chce dosiahnuť rozšírením počtu E-jadier, teda efektívnych. Prvé predstavené modely sú odomknuté na pretaktovanie a každý variant je vo verzii s alebo bez grafickej karty. AI asistent pretaktovania je zatiaľ dostupný len pre variant série Intel Core i9-14900. Všimnite si aj benchmarky, ktoré firma poskytla. Firemné sú teda k dispozícii, zostáva si počkať na testovanie hráčmi a ostatnými používateľmi.

intel prezentacia 14gen cpuZdroj: Intel

Zdroj: Intel

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.