Väčšina inteligentných hodiniek je špeciálne navrhnutá pre vybranú platformu. Apple Watch je jediné zariadenie na trhu, ktoré si rozumie iba s iPhonom. Android Wear zatiaľ podporuje iba systém Android. Ten sa teší väčšej podpore aj zo strany ďalších výrobcov. Spomeňme napríklad Samsung so systémom Tizen. Avšak, na trh sa postupne dostávajú hodinky, ktoré sú kompatibilné s oboma platformami.

Pebble Time

Pebble boli prvé hodinky, ktoré priniesli podporu oboch spomenutých systémov. Zároveň naštartovali záujem o segment inteligentných hodiniek, ktorý dovtedy takmer neexistoval. Pebble Time je druhá generácia produktu. Stavia na totožnom koncepte, avšak posúva ho o krok ďalej.

telekom_pebbletime_tip_nowat

V praxi to znamená, že hodinky opäť využívajú displej s technológiou elektronického atramentu. Aktuálne je však farebný. Jeho výhoda spočíva v tom, že Pebble Time ukazujú čas neustále a teda plnia primárny účel každých hodiniek. Druhou výhodou je výborná viditeľnosť na dennom svetle a dlhá výdrž na jedno nabitie. Počas testovania sme hodinky nabíjali raz za 5 až 6 dní, čo je výborná vlastnosť, najmä v porovnaní s konkurenciou. Nabijú sa za 2 hodiny.

Je výborné, že Pebble Time zobrazujú čas aj v prípade, že sa batéria „vybije“. Hoci indikátor ukazuje 0%, hodinky majú určitú rezervu, aby v šetriacom režime zobrazovali čas ešte niekoľko hodín. Vtedy nie je možné využívať ostatné funkcie. Pebble Time nemajú dotykový displej. Ovládajú sa pomocou tlačidiel, ktoré sú umiestnené po oboch stranách. Naľavo je jedno tlačidlo s funkciou späť, napravo sú tri tlačidlá. Tie slúžia na navigáciu a potvrdzovanie voľby.

Pebble má svoj vlastný operačný systém. Systémové aplikácie obsahujú kalendár, predpoveď počasia, prehrávač hudby a budík. Hodinky vás zobudia vibrovaním, intenzitu si nastavíte. K dispozícii je množstvo aplikácií tretích strán. My sme využívali napr. TripAdvisor, ktorý zobrazí reštaurácie a atrakcie vo vašom okolí. Hodinky musia byť spárované s telefónom, aby dokázali určiť vašu polohu. Užitočná je aj aplikácia Misfit, ktorá počíta kroky alebo RunKeeper. Potrebujete mať síce telefón pri sebe, ale na displeji hodiniek vidíte údaje o tom, ako dlho a rýchlo bežíte a akú vzdialenosť ste už prebehli. Aplikácií tretích strán je naozaj veľa a je to jedna z hlavných výhod Pebble Time.

pebble_3_nowat

Hodinky sme si obľúbili, lebo na zobrazené notifikácie môžete reagovať. Platí to v prípade, že zariadenie používate s Androidom. Vtedy môžete reagovať na prichádzajúce správy cez Messenger alebo Hangouts. Po anglicky nadiktujete odpoveď alebo si vyberiete niektorú z vopred pripravených správ, či smajlíkov. V prípade systému iOS môžete notifikácie iba čítať. Hodinky ponúkajú dostatok možností, ako manažovať jednotlivé aplikácie.

Nevýhodou základnej verzie Pebble Time je plastové telo, ktoré pôsobí hračkárskym dojmom. Rozmery a hrúbka zariadenia je dobrá. Hodinky sa pohodlne nosia, nepôsobia masívne a sú vodotesné do 30 metrov. Avšak dizajnovo nepôsobia ako zariadenie, ktorého cena je 249 eur. To je zároveň aj najväčší zápor tohto produktu. K dispozícii je takisto kovová verzia za 299 eur.

Pomer cena/výkon je v prípade niektorých konkurenčných produktov možno lepší, avšak z hľadiska funkcionality si Pebble Time zaslúžia pochvalu. Dôvodom je neustále zobrazovanie času, dlhá výdrž batérie, zabudovaný mikrofón a dobrá podpora aplikácií a notifikácií. Faktom však je, že Android Wear urobil počas posledných mesiacov veľký skok vpred a Pebble Time dnes nie sú natoľko lákavé, ako v dobe svojho uvedenia na trh.

Cena: 249 EUR
Zapožičal: Telekom

 

Alcatel OneTouch Watch

Alcatel vyrobil svoje prvé inteligentné hodinky a osadil ich vlastným systémom, ktorý si rozumie s iPhonom aj Androidom. Keďže vyzerajú ako Moto 360 a predávajú sa za rozumnú cenu, na prvý pohľad sú veľmi lákavé. Kompromisom sa však výrobca nevyhol. V prvom rade, hodinky nepodporujú žiadne aplikácie tretích strán. Operačný systém je uzatvorený a využijete iba tie funkcie, ktoré pripravil Alcatel. A to môže byť problém.

alcatel_3_nowat

OneTouch Watch majú 1,22-palcový IPS displej, ktorý je dotykový a dve tlačidlá. Jedno fyzické, bočné, ktoré slúži na aktivovanie a uspatie displeja. Druhé tlačidlo je dotykové, nachádza sa v oblasti číslice 6 a má funkciu Späť. Zvyšnú interakciu zabezpečuje samotný displej.

K dispozícii sú aplikácie, ktoré zobrazujú predpoveď počasia, počítajú kroky, merajú beh (funguje aj bez telefónu) a srdcový tep. Nechýbajú stopky, kompas a diaľkové ovládanie hudby alebo spúšte fotoaparátu. Ďalšou funkciou je „prezvonenie“ spárovaného telefónu. Hodinky ponúkajú tri softvérové ciferníky, čo je pomerne málo. Pomocou aplikácie si prispôsobíte pozadie (tapetu). Mobilná aplikácia umožňuje nastaviť aj budík.

OneTouch Watch vyzerajú na pohľad elegantnejšie ako plastové Pebble Time. Sú však masívnejšie, hrúbka tela nám trochu prekážala. Hodinky notifikácie len zobrazujú, nie je možné s nimi nijako manipulovať. Nenašli sme ani spôsob, ako notifikácie schovať. Obvykle zmizli, ak ste notifikácie odstránili na telefóne, avšak niekedy ostali zaseknuté. Pomohlo prijatie novej notifikácie pre danú aplikáciu. Na Pebble Time sme ocenili možnosť reagovať na notifikácie priamo z hodiniek, avšak zariadenie od Alcatelu funguje iba ako vzdialený displej. Bez ohľadu na platformu.

Zariadenie vydržalo na jedno nabitie fungovať necelé dva dni. Chválime, že hodinky nabijete za jednu hodinu pomocou USB konektora, ktorý je zabudovaný priamo v remienku. Displej sme používali minimálne, čas sme kontrolovali párkrát za deň. Vtedy je potrebné rukou potriasť alebo zapnúť obrazovku tlačidlom. Trošku nepohodlné je, že hoci vás hodinky upozornia na novú notifikáciu vibrovaním, displej ostane vypnutý. Taktiež teda musíte vrtieť rukou alebo stláčať tlačidlo. Veľkou výhodou Alcatelu je dobrá cena, pekný dizajn a funkcie, ktoré väčšine používateľov pravdepodobne postačia. Používateľský zážitok je však slabší.

Cena: 125 EUR
Zapožičal: Alcatel

Značky: