Moderné technológie zasahujú aj do oblastí, kde by ste to možno nečakali. Éra digitálnych technológií prináša zásadné zmeny aj pri starostlivosti o pôdu, a to nielen pre záhradkárov, ale aj poľnohospodárov.
Tradičné záhradkárčenie a poľnohospodárstvo sa tak mení na presne vypočítaný súbor krokov, kde prakticky každé rozhodnutie môže byť podložené reálnymi dátami. Moderné pôdne senzory premenia záhradu či ornú pôdu na inteligentný ekosystém, podobne ako napríklad bioklimatické pergoly prinášajú celkom nový zážitok z vonkajšieho posedenia.
Precíznym meraním k dokonalej úrode
Čoraz extrémnejšie prejavy počasia sú pre poľnohospodárov aj záhradkárov postrachom a dokážu poriadne ubrať z úrody. Jednou zo zbraní sú aj inteligentné senzory, ktoré menia spôsoby, ako rozumieť aktuálnym potrebám pôdy. V reálnom čase dokážu merať vlhkosť, teplotu, pH hodnotu a množstvo živín. Vďaka týmto údajom môžete presne určiť, kedy je potrebné zavlažovať, hnojiť alebo upraviť kyslosť pôdy. Nejde však iba o čo najlepšiu výnosnosť, ale pre záhradkárov aj o vizuálny efekt. Dokonca aj náročná tráva so špeciálnymi potrebami môže byť pestovaná s nebývalou presnosťou.
Komunikácia so smartfónom a ďalšími zariadeniami
Moderné pôdne senzory komunikujú priamo s mobilnými zariadeniami, prípadne elektronikou v traktore či kombajne. Prostredníctvom aplikácií dostávate notifikácie o potrebách plodín, rastlín, predpovede počasia a ďalšie odporúčania pre optimálnu starostlivosť. Systém dokáže automaticky spustiť závlahu alebo upozorniť na blížiace sa mrazy. Spracovávať navyše dokáže veľké množstvo dát, ktoré by poľnohospodár vlastnými silami ani nemal šancu spracovať.
Na akom princípe pôdne senzory fungujú?
Za pôdnymi senzormi nie je žiadna alchýmia, existuje samozrejme viacero rôznych modelov, avšak vo všeobecnosti senzory využívajú špecializované mikroelektródy a polovodičové snímače. Vlhkosť sa meria pomocou kapacitných senzorov, ktoré detegujú zmeny v dielektrickej konštante pôdy v závislosti od obsahu vody. pH hodnoty merajú senzory prostredníctvom iónovo-selektívnych elektród, zatiaľ čo množstvo živín sa stanovuje pomocou elektrochemických senzorov merajúcich vodivosť pôdneho roztoku.
Všetky namerané údaje sa potom zdigitalizujú pomocou prevodníkov, spracované mikroprocesorom a následne bezdrôtovo prenášané cez IoT modul do cloudu alebo priamo do smartfónu či iného kompatibilného zariadenia.