Náramok z honosným názvom T2 Fitness Bluetooth 4.0 Smart Bracelet Watch (skrátene T2) predstavuje rozšírenie smartfónu o možnosť vidieť priamo na ruke základné informácie ako je čas, prichádzajúce hovory, SMS, ale zároveň aj sledovať svoje zdravie.
Keď sa T2 pozrite z diaľky, inšpiračný vzor je jasný – Samsung Gear Fit ako vymaľovaný. Ten však stojí podstatne viac a zároveň funguje len zo Samsung Galaxy zariadeniami. T2 má aplikáciu pre Android aj iOS prístrojmi, cena je tak tretinová a kolíše podľa výberu predajcu. Keď sa na T2 pozriete bližšie, zistíte, že nemá na spodnej časti snímač tepu srdca, ako je to v prípade Samsung Gear Fit. Činnosť srdca teda priamo pomocou T2 monitorovať nemôžete, ale stále je to zariadenie, ktoré pri nasadení na ruku vyzerá celkom moderne. Jeho základom je ohnutý OLED displej s uhlopriečkou 0,91 palca.
Náramok T2 sme skúšali spojiť so zariadením Samsung Galaxy Note 4 a Sony Xperia Z2 mini, chcete to trochu trpezlivosti, ale podarí sa to. Ideálne je, ak viete čítať po čínsky, lebo aplikácia bola vytvorená práve tu a preklad do angličtiny je taký „voľnejší“. Aplikáciu Hifit nájdete aj na Google Play, ale s čínskym popisom a musíte veriť, že je to tá pravá. Prípadne si zájdete na túto stránku a skúsite ju nainštalovať mimo obchodu (s nevyhnutným povolením na inštaláciu aplikácií mimo oficiálneho obchodu). Na spojenie telefónu a smartfónu sa používa Bluetooth.
Nabíjacia kolíska je presne takého dizajnu, ako je to v prípade Gear Fit, bez kolísky hodinky nenabijete. Na jedno nabitie vám vydržali až na 10 dní prevádzky. Displej totiž nie je farbený a tiež je väčšinu času vypnutý. Údaj sa na displeji zobrazí pomerne krátko, nenašli sme nastavenie, kde by sa tento čas dal používateľsky zmeniť. V hodinkách môžete plávať a sprchovať sa, udávaný stupeň krytia je IPX6. Celé ovládanie je potom o dotyku alebo dvojitom poklepaní prstom na displeji.
Pokiaľ máte šťastie, náramok naozaj ukáže prichádzajúci hovor, telefónne číslo a meno. Nám sa to pri Note 4 nepodarilo, pri Xperia Z2 mini áno. V každom prípade však máte na ruke informácie o dátume a čase, ďalej o prejdenej vzdialenosti, spotrebovanej energii, plnení cieľov a pod. Priamo v aplikácii máte ďalšie možnosti, treba však povedať, že jej ovládanie je také čínske. Na jednom mieste niečo nastavíte, na inom to musíte uložiť, neoplatia bežné voľby na krok spať a pod. Pri prvotnom zadávaní profilu chce aplikácia od vás údaje o hmotnosti v librách a výške v stopách. Zmeniť jednotky sa dá až neskôr a aj to vtedy, keď prídete na to, ako si nastavené jednotky zapamätať. Ale dá sa na to zvyknúť, ak to naozaj chcete.
S aplikáciou môžete potom zadávať jedlá, aké práve konzumujete. Podnadpisom aplikácie je „naštartujte zdravý život“, ale preddefinované jedlá pochádzajú zo site KFC, McDonalds a Starbucks 🙂 Samozrejme, jesť a zadať si môžete presne to, čo naozaj konzumujete. Jedlo si môžete aj odfotiť a tiež sa dajú načítať čiarové kódy z jedla. Ďalšia možnosť v aplikácii je monitorovanie spánku a tiež v prípade sedavého zamestnania pravidelné zatrasenie rukou, aby ste sa konečne poprechádzali. To je celkom efektné a účinné. Dokonca je vytvorená aj sociálna sieť majiteľov týchto hodiniek a môžete sa porovnávať so svojimi kolegami. V aplikácii si pekne v grafoch pozriete históriu vašich výkonov. Samozrejmosťou je alarm, ktorý vás bude budiť trasením ruky.
No čo povedať na záver? Hodinky Samsung Gear Fit z toho nebudú ani náhodou. Ale dosť sa im, hlavne teda dizajnovo, podobajú. Páčila sa nám dlhá výdrž na batériu, čo je dané pomerne strohým zobrazovaním údajov v zelenej farbe. Hlavný problém vidíme v softvérovej výbave, ktorá evidentne pochádza od iného vývojára ako je výrobca T2 a je myslený skôr univerzálne pre rôzne nositeľné zariadenia. Chcelo by to teda poriadny update, hlavne nám chýbala možnosť vidieť prichádzajúce hovory.
Hodinky sme zakúpili cez internetový obchod Aliexpress. Viac informácií o hodinkách nájdete tu.