Spoločnosť LG je v televíznom svete známa hlavne svojimi pôsobivými OLED televízormi. Drvivá väčšina predaja je však zatiaľ na strane LCD, a preto sme sa rozhodli otestovať zástupcu aj z tejto kategórie.
Vybrali sme si 65-palcový LG 65SK9500 Super UHD, čo je cenovo relatívne dostupný televízor, teda v porovnaní s vlajkovými loďami od LG. Samozrejme, ponúka rozlíšenie 4K (3840 × 2160), vynikajúcu podporu HDR (HDR10, HLG, Dolby Vision, Technicolor HDR), fantastický zvuk a celý rad inteligentných funkcií. Je jasné, že také farby, na aké sme zvyknutí z OLED modelov tu nedosiahnete, ale K9500 obstál veľmi dobre.
Dizajn
Kovový stojan na televízore 65SK9500 je s oblúkovitou základňou a zlatou povrchovou úpravou. Vo výsledku zaberá na stolíku trochu viac miesta ako ostatné stojany, ale televízor drží stabilne. Ak chcete, môžete statív celkom vynechať a televízor namontovať na stenu pomocou 300 × 300 mm VESA držiaka.
Možnosti prepojenia
65SK9500 má porty na zadnej a bočnej strane. Celkovo tu nájdete štyri porty HDMI (jeden s podporou ARC), tri porty USB, RF konektor pre anténu a kábel, digitálny audiooptický výstup a port Ethernet, z bezdrôtového napojenia je tu Wi-Fi 802.11ac. Ak ste sa rozhodli namontovať tento TV na stenu, môže byť o niečo komplikovanejšie pripojiť k televízoru anténu.
Inteligentné funkcie
Rozhranie webOS od LG predstavuje výrazný pruh, na ktorom sú umiestnené ikony aplikácie a tiež si tu vyberáte vstupy. K dispozícii sú všetky bežné televízne aplikácie vrátane populárnych ako Netflix, VOYO či YouTube. Vyberať si môžete z celkovo 200 aplikácií, ktoré sa tu dajú nainštalovať.
V tomto roku sa spoločnosť LG zamerala aj na platformu ThinQ AI. Je to umelá inteligencia, ktorá kombinuje hlasové príkazy, vyhľadávanie obsahu a asistenta od Google. V minulosti bola hlasová interakcia u LG obmedzená na zmenu kanálu, nastavenie hlasitosti, prípadne jasu či kontrastu. Teraz televízor reaguje na otázky položené bežnou formou tak, ako sa zvyknú zhovárať ľudia.
So službou Google Assistant môžete vyhľadávať informácie na webových stránkach, pýtať sa na počasie, overiť si športové výsledky, objednať si pizzu, a to všetko z pohovky pred televízorom. Televízor sa tiež integruje s ďalšími inteligentnými zariadeniami v domácnosti, ako sú napr. žiarovky Philips Hue. Samozrejme, toto pri slovenčine zatiaľ nefunguje a hlasové povely musia byť v jednom z podporovaných svetových jazykov – u nás teda najčastejšie v angličtine či nemčine.
Ďalšie vylepšenia
Novinkou je režim šetriča obrazovky, ktorý zobrazuje na displeji umelecké diela. Tie sa zobrazia vtedy, ak nemáte žiadny aktívny vstup alebo televízor dlho neovládate. Umelecké diela pochádzajú od umelcov ako sú Renoir, Monet či Vincent van Gogh. Ak nemáte práve náladu na umenie, môžete si sem stiahnuť vlastné fotografie alebo kolekcie od LG vrátane zaujímavostí od Tripadvisor.