Internet Archive zatvorí svoju on-line knižnicu. Podané sú žaloby na súde

0

Podľa tretích strán ide o porušenie autorských práv a duševného vlastníctva.

Internet Archive sa tri mesiace dozadu v súvislosti s koronavírusom rozhodol vytvoriť National Emergency Library. Knižnicu s voľne dostupným obsahom, kde by si používatelia našli cez 1,4 milióna kníh z každej mysliteľnej oblasti a mohli si ich na 14 dní požičať.

internet archive

Vydavatelia pôvodného obsahu však hovoria o úmyselnej krádeži autorských práv v masovom rozsahu. Na tému upozornil server BetaNews.

Pointa bola v tom, aby si pravdepodobne najmä študenti mohli požičať knihy, ku ktorým stratili prístup. Knižnice boli totiž jednou z inštitúcií zatvorených kvôli obmedzeniu rizika pandémie. Projekt internetového požičiavania kníh sa skončí 16. júna, teda o dva týždne skôr, ako sa pôvodne plánovalo.

Vyjadrenie je aj priamo z organizácie Internet Archive. Brewster Kahle povedal, že ide končia s predstihom kvôli súdnym žalobám. Zároveň však dodáva, že mali dohodu s akademickými vydavateľmi o poskytnutí ich kníh v rámci National Emergency Library. Takisto stále dúfa, že vydavatelia stiahnu svoje žiadosti o súdne procesy, ktoré by boli iba zbytočne nákladnými útokmi na organizáciu Internet Archive.

Zdroj: BetaNews

Prečítajte si aj:

Mišo odporúča: Elektronické knihy čítam na smartfóne

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Pridaj komentár