Nový iOS 11 prináša množstvo praktických zmien, ktoré používatelia už dlho očakávali. Zmeny nastali aj vizuálne, pričom sa zmenil vzhľad viacerých ikon, ovládacieho centra, ale aj zobrazenie udalostí v notifikačnej lište. Najviac praktických, ale aj vizuálnych zmien sa týka iPadov, z ktorých sa v kombinácii s iOS 11 stáva takmer plnohodnotný pracovný nástroj.

O tom však inokedy, v tomto prípade sa venujeme primárne iOS 11 pre iPhone. Môžeme spomenúť aj citáciu samotnej spoločnosti Apple, ktorá naráža na nový iOS 11 a znie takto: „Obrí krok pre iPhone. Monumentálny krok pre iPad.“. Samozrejme, ako vždy ide o najlepší a najoptimalizovanejší systém pre tieto zariadenia, veď ako inak. Z nového iOS 11 sa môžete tešiť už v septembri, keď čítate tento článok. Chceme vám pritom pomôcť rýchlejšie sa adaptovať na nové funkcie a možnosti.

 

iOS 11 bude dostupný pre množstvo zariadení, nie však pre všetky

 

Začiatky nie sú nikdy ľahké a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Keďže sme pre vás testovali beta verziu iOS 11, ktorá bola a aktuálne aj je plná rozličných nedostatkov, tak nám to dalo zabrať. Navyše sme nový iOS 11 testovali na primárnom zariadení, ktoré používame dennodenne a skutočne intenzívne. Zažívali sme tak zaujímavé chvíle a pocity s chuťou ten iPhone ROZBIŤ, aj keď on za to vlastne nemohol. Začali sme s verziou iOS 11 Public Beta 3 a aktuálne máme nainštalovanú verziu Public Beta 6. Do oficiálneho predstavenia zostáva v čase tvorby tohto článku ešte niekoľko týždňov. Očakávame tak ešte aspoň dve verejné Beta verzie, kým sa všetko doladí do posledného detailu.

Najzaujímavejšie novinky, ktoré iOS 11 ponúka

Ovládacie centrum – To je asi najvýraznejšia zmena, na ktorú čakalo množstvo používateľov. Ovládacie centrum malo doposiaľ napevno zadefinované možnosti, čo kritizovali mnohí používatelia, vrátane nás. Apple si asi nechal poradiť (čo sa nestáva často) a ovládacie centrum je po novom prispôsobiteľné. Môžete si tam pridať presne tie skratky k nastaveniam a funkciám, ktoré najčastejšie používate a môže ich byť skutočne veľa. Ak máte ovládací panel preplnený, subjektívne vyzerá ako neprehľadné smetisko.

Vzhľad nového ovládacieho centra

Ovládacie centrum môže obsahovať až 18 skratiek, z ktorých sme najviac očakávali rýchly prístup k aktivácii mobilných dát a k zdieľaniu internetu. Stále nám však chýba ikona aktivácie GPS. Z noviniek je tu rýchly prístup k poznámkam, diktafónu, hodinám, funkcii nerušiť v aute a k spusteniu nahrávania obrazovky. Rýchly prístup získate aj k aplikácii Apple HomeKit, o ktorej sa viac dozviete v inej časti tohoto vydania.

Z pohľadu 3D Touch využijete rozšírenú ponuku k takmer všetkým položkám v ovládacom centre, stačí pritlačiť prst a ihneď sa vám zobrazí rozšírená ponuka. Staršie modely iPhonov, bez 3D Touch, by to mali mať riešené dlhým podržaním prsta na ikone. Najpoužiteľnejšie je to v položkách konektivita a hudba, kde môžete napr. rýchlo prepínať výstupné zariadenie, cez ktoré má byť prehrávaný zvuk. Vďaka vylepšenému AirPlay2 je možné spárované audio zariadenia konfigurovať súčasne alebo nezávisle na sebe. V praxi to znamená napr. spúšťanie hudby na všetkých zariadeniach synchronizovane.

3D Touch je teraz použiteľný všade, výnimkou nie je ani ovládacie centrum

 

Nahrávanie obrazovky je úplná novinka, ktorú vítame. Ak chcete ukázať známym, ako sa čo nastavuje, jednoducho zapnete nahrávanie obrazovky, predvediete a video následne pošlete. Toto je využiteľné aj v rôznych prezentačných videách.

Apple Music – ak už neviete, akú hudbu máte počúvať, sledujte vašich priateľov. V Apple Music si môžete vytvoriť profil, kde uvidíte vaše, ale aj iné zdieľané playlisty, albumy, ako aj stanice, z ktorých sa môžete inšpirovať.

Apple Mapy prinášajú navádzanie do jazdných pruhov, ktoré je efektne graficky spracované a pomôže vám v jednoduchšej orientácii na diaľničných križovatkách a miestach s viacerými jazdnými pruhmi. Druhou novinkou sú interiérové mapy, čo znamená, že si budete vedieť pomerne presne zistiť, čo sa nachádza napr. na letiskách, resp. v ich interiéri. Táto funkcia je ešte obmedzená a v ponuke je iba málo podporovaných miest. Neprehliadnite ani 3D prehliadky rôznych svetových metropol, ale aj menších miest, ktoré sú v Apple mapách označené ikonou 3D. Po kliknutí na ikonu si môžete mesto prezrieť v živom 3D náhľade alebo spustiť automatickú prehliadku mesta, kde sa vám predstavia tie najzaujímavejšie miesta.

Novinky v Apple mapách ocení každý cestovateľ

Fotoaparát – v tejto sekcii pribudli rozšírené možnosti Live Photos, kde si môžete vybrať jednu najlepšiu fotografiu z celej nasnímanej sekvencie, a taktiež pribudnú dve nové funkcie – odrážanie (živá fotka sa bude pohybovať tam a späť) a dlhá expozícia. Napokon pribudli aj nové obrazové filtre a možnosť zvoliť si, v akom formáte budú fotografie ukladané, čo má prispieť k šetreniu pamäte. V nastaveniach si môžete vybrať z dvoch režimov: vysoko efektívny a najkompatibilnejší. Prvý bude zmenšovať fotografie/videá na formát HEIF/HEVC, čím vo výsledku ušetríte dosť pamäte. Druhý režim zachová kvalitu fotografie/videa, teda vždy použije formát JPEG/H.264.

Nové formáty s výraznejšou kompresiou fotografií a videí potešia najmä používateľov s menšími pamäťovými variantami iPhonu

Panel notifikácií – Ten zostáva relatívne nezmenený, trošku sa však zmenila jeho funkčnosť a je totožný s obrazovkou uzamknutia. Potiahnutím z horného okraja displeja sa vám zobrazia vybrané notifikácie, pričom úplne všetky zobrazíte potiahnutím prsta zo spodnej polovice nahor, to všetko na totožnej obrazovke. Notifikácie môžete v rámci jedného dňa odstrániť hromadne alebo jednotlivo. Každá notifikácia má tri možnosti. Posunutím doprava ju otvoríte celú / posunutím doľava otvoríte jej rýchly náhľad alebo ju vymažete.

Vynovený notifikačný panel

Nerušiť počas šoférovania – funkciu s ikonou mesiačika asi predstavovať netreba, odstaví buď všetky oznámenia a hovory alebo iba tie, ktoré nechcete, resp. sa vám dovolajú iba tie kontakty, ktoré máte v sekcii obľúbené. Teraz však pribudla novinka – nerušiť v aute, ktorá má zamedziť rozptyľovaniu počas šoférovania. Ak túto funkciu aktivujete a iPhone rozpozná, že ste v aute, vypne všetky oznámenia, pričom sa vám nikto nedovolá.

Ak sa o to bude niekto pokúšať, iPhone mu odošle automatickú správu, že práve šoférujete. Ak to však bude naliehavé, stačí do správy zakomponovať slovo „urgent“. Táto fráza obíde systém a správa sa vám zobrazí. Aktivácia novej funkcie môže byť automatická (pripojenie telefónu k Bluetooth handsfree v aute / automatické rozpoznanie, čo je menej presné a má nevýhody) alebo manuálna. Ak pripojíte telefón k Bluetooth handsfree, telefonické hovory prijímať môžete.

 

Novinku v podobe „nerušiť počas šoférovania“ budete buď milovať alebo nenávidieť, za vyskúšanie však určite stojí.

 

Systémová aplikácia Súbory bola očakávanou novinkou, ktorá zmení spôsob práce s iPhonom. Nie je to však v štýle Android zariadení a úplný prístup k pamäti zariadenia nedostanete. Je to ale aplikácia, s ktorou sa dá dobre pracovať. Získate jednoduchší prístup k rôznym položkám, súborom z aplikácií a cloudových služieb. Ak používate viacero Apple zariadení, súbory z iCloud Drive tu uvidíte tiež a môžete s nimi pracovať.

V ponuke sa vám zobrazí len to, čo si sami zvolíte. Môže to byť prístup ku cloudovým službám, rôznym súborom z podporovaných aplikácií alebo k nedávno vymazaným súborom. To všetko prehľadne a na jednom mieste. Užitočným doplnkom je možnosť prideľovať súborom farebné značky, podľa čoho veľmi rýchlo vyhľadáte súbory jednotného typu. Súbory spravili z iPhonu univerzálnejší nástroj, ale plnohodnotne využijú túto novinku iba používatelia iPadu, kde pripomína Finder z macOS.

Systémovú aplikáciu súbory sme očakávali už dlho a aj keď nie je presne podľa predstáv, pracovať sa s ňou dá dobre

 

App Store sa zmenil po vizuálnej stránke a má aj nové položky. Po otvorení sa vám zobrazí ponuka „dnes“, kde je výber tých najlepších aplikácií a hier pre konkrétny deň. Generované je to na základe toho, čo je v aktuálnu dobu najpopulárnejšie. Ďalšie položky v spodnom rade zostali zachované – hry, aplikácie, aktualizácie a vyhľadávanie. Výrazne sa však zmenil ich vzhľad a rozloženie. Celé prostredie, ako aj úvod je maximalizovaný a jednotlivé položky pôsobia chaoticky.

Dizajn a zmeny v App Store nás neohúrili

Klávesnica umožní jednoduchšie písanie jednou rukou. Ak podržíte prst na ikone smajlíka, zobrazí sa vám možnosť posunúť klávesnicu vpravo alebo vľavo. Po zadaní smeru sa klávesnica zmenší a posunie bližšie k vášmu palcu, čím sa bude jednoduchšie zadávať text. Klávesnica získala rozšírený prístup k rôznym aplikáciám, z ktorých môžete zdieľať cez správy vašu aktuálnu polohu, počasie, súbory z cloudu alebo rôzne zábavné videá, emotikony a pod.

Písanie jednou rukou je najmä pri „pluskových“ verziách problém. Ale už nie nadlho, klávesnicu si v iOS 11 posuniete bližšie k palcu a budete písať pohodlnejšie

 

Poznámky – Pomerne jednoduchá aplikácia dostala vylepšenia, vďaka ktorým sa stáva multifunkčnou a konkurencieschopnou. Po aktualizácii dokáže skenovať dokumenty za pomoci fotoaparátu, môžete do nej vkladať obrázky, videá alebo aj kresby. V ponuke pribudli aj jednoduché tabuľky.

Natívna aplikácia Poznámky dostala mnohé vylepšenia a dá sa s ňou veľmi dobre pracovať

Siri je ešte múdrejšia, začo vďačí synchronizácii položených otázok a dotazov naprieč celým iCloudom. Samozrejme, v šifrovanej podobe. Týmto spôsobom bude rýchlejšie a presnejšie reagovať na vaše dotazy. Okrem toho je možné so Siri komunikovať pomocou textu, a tiež bude vedieť prekladať v reálnom čase z angličtiny do čínštiny, francúzštiny, nemčiny, taliančiny a španielčiny. Každopádne, Siri stále po slovensky nevie, ale v zariadení zastáva dôležitú rolu.

Siri je opäť múdrejšia, pričom s ňou môžete komunikovať aj formou textu

Snímky obrazovky (Screenshots) – na prvý pohľad nič dôležité, no ak robíte screenshoty často, novinku oceníte. Ak spravíte snímku obrazovky, zobrazí sa vám jej miniatúra v ľavom rohu a kliknutím na ňu ju môžete okamžite upraviť. Môžete ju orezať, pridať text, kresliť na ňu, zvýrazniť detail lupou, pridať geometrický útvar alebo podpis, ktorý si vytvoríte. Ak vytvoríte viacero snímok obrazovky za sebou, môžete ich upravovať súčasne, stačí medzi mini prechádzať.

Úplne nové možnosti pri vytváraní snímok obrazovky nás potešili a sú skutočným prínosom

Za zmienku stojí aj synchronizácia správ naprieč iCloudom a posielanie peňazí cez správy za pomoci platobného systému ApplePay (u nás však zatiaľ nedostupné).

iOS 11 celkovo prináša slušnú optimalizáciu systému, ktorú určite pocítite, aj keď v našom prípade je ešte stále vidieť miernu nestabilitu. To je dané Beta verziou iOS 11, ktorý bude vo finálnej verzii plne stabilný. V oficiálnej verzii môže byť oproti Beta verziám niekoľko odlišností, tie by však nemali byť veľké. Toľko z našich postrehov z iOS 11, ktorý zmení pohľad na iOS zariadenia. Už to nie je úplne obmedzený systém, aj keď si stále zachováva svoju tvár a sústreďuje sa na bezpečnosť.

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE