Nová zostava operačných systémov pre jablčné zariadenia bola iba nedávno predstavená a už sa objavujú novinky, o ktorých sa na WWDC 2020 vôbec nehovorilo.

Tento trend je známy a opakuje sa každý rok. Na vývojárskej konferencii WWDC sa oficiálne predstaví iba to „najlepšie“ z pohľadu Apple, ale noviniek je omnoho viac, pričom sa objavujú postupne. iOS 14 nás natoľko zaujal, že sme už dva dni po konferencii inštalovali Developer Beta verziu, ktorá je síce (zatiaľ) stabilná, no neodporúčame ju inštalovať na primárne zariadenie, aby ste predišli možným problémom.

iOS _ prístupnosť

iOS _ prístupnosť

iOS _ prístupnosť

iOS _ prístupnosť

Okrem „XY“ noviniek, o ktorých sa rozpíšeme v samostatnom článku, nás veľmi zaujala funkcia, vďaka ktorej sa stáva iPhone ešte efektívnejším nástrojom. V rámci sekcie prístupnosť, resp. položky dotyk (zadné klepnutie) si môžete nastaviť rôzne akcie, ktoré spustíte dvojitým alebo trojitým poklepaním po zadnej časti iPhonu – v okolí jablka. V praxi to znamená, že dvojitým poklepaním spustíte jednu akciu a trojitým druhú – odlišnú. Funguje to veľmi dobre a túto funkciu sme si okamžite obľúbili.

Základné možnosti ponúkajú rôzne praktické akcie, no až využívaním skratiek sa dostane k takmer všetkému, čo iOS ponúka. Jednoducho si vytvoríte skratku, tam sa nič nemení a následne ju nájdete v spodnej časti tejto ponuky. Dvojitým, resp. trojitým klepnutím po jablku tak môžete spustiť napr. zadávanie hlasovej poznámky, navigáciu domov, prehľad počasia, svetlo a pod., možností je strašne veľa.

iOS _ prístupnosť

iOS _ prístupnosť

iOS _ prístupnosť

iOS _ prístupnosť

Aby to bolo jasné, tak ešte raz dodajme: ku každej položke je možné pridať iba jednu akciu – dvojitým klepnutím spustíte jednu akciu a trojitým inú. Výborná novinka, ktorá má reálne využitie! Ak sa pýtate, či to bude fungovať na všetkých zariadeniach, ktoré dostanú iOS 14, tak odpoveď nevieme. Veríme, že áno, ale isté to nie je.

Prečítajte si aj:

Používate iOS skratky? Ak nie, tak im dajte šancu, je to extra praktická súčasť systému (stiahnite si nami najpoužívanejšie)

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
Svet technológií a automobilov je to, čo ma baví a napĺňa. Vo voľnom, ale i pracovnom čase rád fotografujem, cestujem a testujem.