Viac ako 2 týždne máme v iPhone XR nainštalovaný iOS 14, ktorý prináša viacero noviniek a zaujímavostí, o ktorých vám v tomto článku povieme viac.

Hneď v úvode musíme poznamenať, že najviac sme si želali stabilitu a návrat (takmer) bezchybného UX, no reálne tento fakt v rámci aktuálneho iOS 14 zhodnotiť nevieme, nakoľko ešte nie je dostupná ani verejná beta verzia a už vôbec nie finálny produkt. V testovacom zariadení máme nainštalovanú developer betu, v rámci ktorej nám dnes prišla nová aktualizácia, no stále má svoje nedostatky.

Stabilita je zatiaľ v poriadku, no displej občas zobrazuje všetky farby úplne inak, akoby s filtrom „röntgenu“, čo je celkom nepríjemné, a preto neodporúčame inštalovať developer betu na primárne zariadenie – späť sa vrátiť dá, ale môžete prísť o nejaké dáta. Ak chcete iOS 14 vyskúšať, tak treba počkať minimálne na verejnú beta verziu, ktorá by mala byť už ako tak vychytaná – dostupná bude v priebehu júla. Toľko k úvodu, teraz sa pustime do najzaujímavejších noviniek.

Widgety (používatelia Android zariadení sa už smejú?)

Najviditeľnejšou zmenou dizajnu a novinkou súčasne sú widgety priamo na domovskej obrazovke. V iOS 13 sú widgety súčasťou postranného panela (vľavo), no v iOS 14 si ich môžete umiestniť priamo na plochu, a to hneď niekoľko – podľa veľkosti. Widgety sú pekne zakomponované a nám sa táto zmena veľmi páči. Plocha je zrazu prehľadnejšia a vidíte rôzne údaje bez toho, aby ste museli otvárať nejakú aplikáciu a pod. Widget môže byť buď malý štvorec alebo veľký obdĺžnik – zobrazovať môže jedinečnú informáciu, prípadne si môžete zvoliť dynamickú sadu, kde toho uvidíte podstatne viac.

kliknutím na galériu zobrazíte pôvodnú veľkosť snímok obrazovky

Celkovo nám tento prvok dáva zmysel, a to aj napriek tomu, že sa to trošku podobá na Android. Nezabúdajte však, že Apple nie je Google, takže sú stále prítomné striktné pravidlá. Aktuálne je nevýhodou iba to, že widgety ešte nepodporujú aplikácie tretích strán – iba natívne Apple aplikácie. Treba tak počkať na vývojárov, kedy a ako sa stým popasujú. Každopádne to bude zaujímavé.

„Apple musí byť predsa iný, a preto je v ponuke aj inteligentný widget, ktorý sa dokáže prispôsobovať vašim návykom podľa dennej doby a pod. Konečne je domáca obrazovka živšia!“

Pokračovať musíme knižnicou aplikácií, ktorá je taktiež novinkou. Svajpovaním po ploche smerom doľava sa dostanete k tejto knižnici, kde sú zoskupené všetky nainštalované aplikácie, pričom sú prehľadne delené podľa zamerania. Dôležité je však to, že už nemusíte mať všetky aplikácie na ploche – môžete ich dať do knižnice a spúšťať cez vyhľadávanie, pričom samotná plocha bude podstatne prehľadnejšia. V nastaveniach pribudla samostatná položka – plocha – kde si môžete nastaviť, či sa má nová aplikácia po stiahnutí pridať priamo na plochu (ako doposiaľ) alebo iba do knižnice aplikácií. Taktiež môžete nastaviť, či sa majú v knižnici na jednotlivých aplikáciách zobrazovať odznaky hlásení.

 kliknutím na galériu zobrazíte pôvodnú veľkosť snímok obrazovky

Jedna z TOP noviniek: Spúšťanie akcií poklepaním po jablku na zadnej strane iPhonu

V rámci sekcie prístupnosť, resp. položky dotyk (zadné klepnutie) si môžete nastaviť rôzne akcie, ktoré spustíte dvojitým alebo trojitým poklepaním po zadnej časti iPhonu – v okolí jablka. V praxi to znamená, že dvojitým poklepaním spustíte jednu akciu a trojitým druhú – odlišnú. Funguje to veľmi dobre a túto funkciu sme si okamžite obľúbili.

Základné možnosti ponúkajú rôzne praktické akcie, no až využívaním skratiek sa dostane k takmer všetkému, čo iOS ponúka. Jednoducho si vytvoríte skratku, tam sa nič nemení a následne ju nájdete v spodnej časti tejto ponuky. Dvojitým, resp. trojitým klepnutím po jablku tak môžete spustiť napr. zadávanie hlasovej poznámky, navigáciu domov, prehľad počasia, svetlo a pod., možností je strašne veľa. Veľmi užitočná novinka, ktorá uľahčí mnohé úlohy.

Rozpoznávanie zvukov  

Ďalšia novinka v rámci prístupnosti dokáže za pomoci citlivých mikrofónov a umelej inteligencie v iPhone rozpoznávať zvuky a upozorniť vás na tento stav v reálnom čase. Ak netrpíte poruchou sluchu, tak je to skôr otravné, ale občas sa to môže hodiť – najmä v spojení so skratkami, kde by sa z toho dala vytvoriť zaujímavá automatizácia. Systém dokáže rozpoznať 13 rôznych zvukov, pričom si sami určíte, na ktoré má reagovať. Dodajme, že táto detekcia je v praxi prekvapivo presná.

Obraz v obraze

Táto novinka v nás vyvoláva otázniky. Nie, nebojte sa, funguje dobre, akurát sa pýtame, bude to niekto na iPhone využívať? Dajte nám vedieť v komentároch :). V našom „workflow“ si táto funkcia miesto (pravdepodobne) nájde, len to bude chvíľu trvať. Ak napr. sledujete video cez prehliadač, tak si ho môžete jednoducho minimalizovať na plochu a venovať sa inej činnosti – zapisovaniu poznámok, pridávaniu udalostí do kalendáru a pod.

kliknutím na galériu zobrazíte pôvodnú veľkosť snímok obrazovky

Minimalizovať viete aj FaceTime hovor, čo je celkom užitočné, lebo nie vždy ho potrebujete mať na celej ploche. V rámci YouTube to funguje tiež, ale iba keď máte platenú verziu PREMIUM. Veľkosť obrazu v plávajúcom okne môžete prispôsobovať, no max. zaberie 1/4 plochy. Video viete aj jednoducho posunúť na bok, pričom ho schováte + pozastavíte a následným kliknutím na šípku ho vyrolujete. Dodajme, že obraz môžete v rámci plochy presúvať, ale zostane iba v definovaných zónach.

Zobrazovanie prichádzajúcich hovorov v „bubline“

Plávajúce okno sa netýka iba videí, ale aj prichádzajúcich hovorov. V nastaveniach si môžete zvoliť, či sa má prichádzajúci hovor zobrazovať na celej ploche (ako doposiaľ) alebo v kompaktnom plávajúcom okne vo vrchnej časti zobrazovacej plochy. Ak zvolíte druhú možnosť, tak v rámci prichádzajúceho hovoru môžete pokračovať v práci, napr. v písaní poznámky a pod. Ak na kompaktnú bublinu kliknete a potiahnete dole, tak sa vyroluje klasická obrazovka prichádzajúceho hovoru.

kliknutím na galériu zobrazíte pôvodnú veľkosť snímok obrazovky

Pinovanie v (správach) iMessage  

Možno sa vám občas stáva, že vám niekto napíše správu a vy si poviete, že neskôr odpoviem, no medzi tým príde ďalších „XY“ správ a na tú dôležitú zabudnete. To sa už nestane, ak budete používať pinovanie správ. Jednoducho si danú správu po prijatí pripnete na vrch a vždy po otvorení aplikácie správy ju uvidíte. Pripnutie je praktické, stačí na danej správe potiahnuť prstom doprava.

Keď správu vybavíte, tak ju „odopnete“ dlhším podržaním, pričom vyskočí kontextová ponuka, kde zvolíte možnosť „odopnúť správu“. Všetko funguje dobre, je to praktické, ale pripnuté správy by mohli byť zobrazené aj inak – to sa však ešte môže zmeniť. Uvidíme, aký bude dizajn tejto funkcie vo finálnej verzii iOS.

kliknutím na galériu zobrazíte pôvodnú veľkosť snímok obrazovky

Tlmočník: aj Apple ponúka natívny prekladač

Áno, Google prekladač dostal konkurenciu, ale zatiaľ veľmi slabú. Apple ponúka v rámci iOS 14 natívnu aplikáciu prekladač, resp. tlmočník, ktorá však nepozná slovenčinu (ani češtinu). V ponuke je 12 svetových jazykov, pričom môžete využiť aj off-line prekladanie – stačí si potrebné jazyky v rámci aplikácie stiahnuť. Ak otočíte telefón horizontálne, tak sa automaticky spustí funkcia tlmočník – obojstranný prekladač, ktorý funguje rýchlo a relatívne presne. Vyskúšali sme napr. Angličtinu – Španielčinu. Výborný doplnok na cestovanie – veľmi rýchlo sa budete vedieť dohodnúť. Ak časom pribudne aj slovenčina, v čo dúfame, tak Google bude mať reálne silnú konkurenciu. Zatiaľ to využijú iba používatelia, ktorí ovládajú napr. angličtinu a chcú sa jednoducho dorozumieť v španielsku, taliansku alebo v číne.

Siri vie viac, je kompaktnejšia, ale po slovensky stále nevie

Ak ohlásite vašu Apple asistentku, tak sa nezobrazí na celej ploche, ako je tomu teraz, ale iba ako malá bublina v spodnej časti, čo sa nám páči – je to minimalistické a vyzerá to futuristicky. Siri vás pekne počúva, aj diktovať jej môžete, ale slovenčine stále nerozumie. Slovenské diktovanie tak môžete využívať iba v rámci klávesnice, kde to funguje veľmi precízne. Cez Siri to zatiaľ nejde, aj keď sa hovorilo, že by malo. Uvidíme, či sa v rámci diktovaných poznámok niečo zmení.

Apple sa vždy chváli, že je bezpečnejší ako konkurenčné OS

To je asi aj pravda, čo vy na to? Dobre, teraz k veci – iOS 14 ponúkne (nie len) jeden zaujímavý bezpečnostný prvok. Ak spustíte nejakú aplikáciu (tretej strany alebo natívnu), ktorá bude používať mikrofón alebo kameru, tak sa v pravom rohu displeja objaví malá gulička, ktorá vás na tento fakt ihneď upozorní. Ak bude oranžová, tak aplikácia využíva iba mikrofón. Zelená znamená, že je používaný mikrofón + kamera. Výborný bezpečnostný prvok!

Ešte máme niečo v zásobe, ale to si necháme na neskôr, lebo…

Lebo napr. praktické App Clipy sa ešte nedali úplne použiť, musíme počkať na ďalšie aktualizácie. Tejto funkcii sa budeme venovať aj samostatne, nakoľko prináša veľa benefitov. Taktiež sme vyskúšali nový Apple Car Play, ktorý má inovované pozadie, čo vyzerá dobre, ale všetky nové funkcie sa ešte nezobrazili, takže musíme chvíľu počkať. A napokon sú to Apple Mapy, ktoré sa snažia dohnať Google Mapy, pričom pribudli viaceré možnosti, ako napr. navigácia pre cyklistov alebo navigácia pre elektromobily. Navigácia pre cyklistov u nás nefunguje a plánovanie pre elektromobily ešte nie je spustené. Škoda :(. iOS 14 testujeme aj naďalej a o každej novinke vás budeme čo najskôr informovať. V rámci leta vám poskytneme ešte jedny aktualizované dojmy, ktoré by mali obsahovať pár zmien a noviniek, nakoľko vývojárska beta verzia neponúka úplne všetko – najmä nie 3 týždne po oznámení nového iOS.

Bonus v podobe ranných a večerných oznámení s rýchlymi skratkami sa nám tiež pozdáva 🙂

Ak vás ohľadom iOS 14 niečo zaujíma, kľudne nám zanechajte váš dotaz v komentároch pod článkom.

Prečítajte si aj:

Apple Car Key: Už onedlho budeme autá otvárať a štartovať s iPhonom (všetko, čo potrebujte o tejto novinke vedieť)

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE