Apple má v aktuálnej ponuke relatívne veľa „nových“ iPadov, čo nie je pre túto spoločnosť úplne bežné a otázkou je, pre koho sú tieto zariadenia vlastne určené.

Základ ponuky tvorí minuloročný iPad 2018 a iPad Pro v dvoch veľkostiach (11“ a 12,9“). K tejto trojici sa pridáva tohtoročný iPad Mini a nami testovaný iPad Air. Táto novinka bola predstavená v marci, a to prekvapivo v úplnej tichosti. Bolo to asi preto, že až tak veľa inovácií nové modely reálne neponúkajú.

O čom nový iPad Air je?

Nový Air (3. generácia) je reinkarnovaný iPad Pro z roku 2017, ktorý má nové vnútornosti, ale slabší fotoaparát. O výkon sa stará už známy procesor A12 Bionic so 64-bitovou architektúrou, ktorému sekunduje Neural Engine a koprocesor M12. Procesoru napomáha aj 4-jadrová grafika. Bodkou je aktuálne najnovší iOS 12.3.1. Interná pamäť je dostupná v dvoch kapacitách, 64 a 256 GB. Nami testovaný iPad je základný Wi-Fi model so 64 GB pamäťou.

Aktuálna ponuka iPadov je obsiahla. Pri výbere sa pravdepodobne aj zapotíte!

Výkon tohto modelu je predimenzovaný a väčšina používateľov jeho potenciál nikdy nevyužije. To by museli fičať na najnovších AR aplikáciách, byť vývojármi alebo ho aktívne zapájať do práce. To posledné je najčastejšie využitie tohoto modelu. Samozrejme, v spojení so zábavou. Takto sme to mali aj my, pričom sme ani raz nepostrehli nedostatok výkonu. Nový Air disponuje 10,5“ IPS Retina displejom s rozlíšením 2224 x 1668 px (264 ppi), ktorý síce má rámiky, ale nejak to pri používaní neprekáža.

Pod displejom je aj rýchly snímač odtlačkov prstov. Samozrejmosťou je True-Tone technológia, široký farebný rozsah (P3), jas na úrovni 500 nitov a podpora Apple Pencil (1. generácie). To je výborná správa, nakoľko toto zariadenie využijú aj kreatívni ľudia, ktorí potrebujú k práci pero. My sme ho počas testu používali tiež. Nie však Apple Pencil, ale Logitech Crayon. Písanie, kreslenie a zapisovanie pripomienok je aj s týmto perom bezproblémové. Na profi kreslenie a návrhy však bude ideálnejšia originálna ceruza, ktorá má menšiu latenciu a vyššiu presnosť.

Z pohľadu dizajnu ide o podarené zariadenie s rozmermi: 250,6 x 174,1 x 6,1 mm a hmotnosťou 456 gramov. Vďaka týmto proporciám dobre sadne do rúk, ktoré sa pri pozeraní seriálu v posteli až tak rýchlo neunavia. V ponuke sú dve farebné prevedenia – šedá a zlatá. Hliníkové telo je perfektne spracované a zadná strana úplne hladká –  nič z nej nevytŕča. To je dané optikou fotoaparátu, ktorá je jednoduchšia ako v prípade staršieho modelu Pro. Hlavný fotoaparát (8 Mpx – f/2.4) dokáže nahrávať Full HD video so 60 fps a spomalené video s 240 fps. Predná FaceTime HD kamera má rozlíšenie 7 Mpx (f/2.2) a dokáže nahrávať video v max. rozlíšení Full HD/30 fps. Potešia aj dva výkonné stereo reproduktory, ktorým sekundujú dva mikrofóny.

Nový iPad Air je reinkarnovaný iPad Pro z roku 2017. Má však nové vnútornosti, ktoré sú hodnotnejšie a z dlhodobého hľadiska perspektívnejšie.

Z pohľadu konektivity tu nájdete všetko, čo budete potrebovať – Bluetooth 5.0, Wi-Fi (2,4/5 GHz), HT80 s MIMO, GPS + GLONASS, 3,5 mm audiokonektor a nechýba ani smart konektor na pripojenie ochranného puzdra s klávesnicou. Samozrejmosťou sú aj základné ovládacie prvky po bokoch zariadenia.

Batéria

Integrovaná 30,2 Wh batéria má výbornú výdrž, ale to nie je žiadnou novinkou. Všetky iPady sú vďaka iOS veľmi dobre optimalizované. Táto disciplína je zároveň veľmi individuálna, nakoľko každý používa zariadenie inak, od čoho sa odvíja aj samotná výdrž. Apple deklaruje výdrž počas prezerania multimédií a počúvania hudby okolo 10 hodín. To nám vychádza a vo výsledku to znamená niekoľkodňovú výdrž. Ak ho budete používať na aktívnu prácu, tak počítajte s plnohodnotným pracovným dňom, pričom si ešte večer pozriete film.

Pre koho je nový iPad Air určený?

Air je výborné zariadenie, ktoré však nemá úplne nízku cenu. Je to dané tým, že ponúka naozaj dostatok výkonu, ktorý využijete aj na náročnejšiu prácu, resp. procesy. Samozrejme, iba ak viete iPad skutočne do vášho workflow zapojiť a pracovať aj s Apple Pencil. Na multimédiá je skvelý, ale za tú cenu ho na seriály asi nekúpite. Ak teda nepotrebujete USB-C, lepšiu kameru, 4 reproduktory a beštiálny výkon iPadu Pro, tak Air je dobrá cesta. Príchodom nového iPadOS to bude ešte použiteľnejšie zariadenie.

Zapožičal: www.istores.sk

Cena zariadenia: 549 €

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE