Ak si túto otázku kladiete aj vy, tak v tomto článku vám na ňu v niekoľkých praktických bodoch odpoviem.

iPhone 11 Pro používam viac ako 2 roky, čo je môj osobný rekord, nikdy som jeden telefón nemal takto dlho (okrem tohto som najdlhšie vydržal s modelom iPhone 7 Plus). iPhone 11 Pro, presnejšie to konkrétne zariadenie, ktoré používam, je z dlhodobého hľadiska najlepší a zároveň najhorší iPhone aký som kedy používal. Prvý rok bol fajn, no následne prišli rôzne problémy a nedostatky v rámci spoľahlivosti, pričom som veľmi často tvrdil a stále tvrdím, že ide o nespoľahlivé zariadenie. Spojenie iPhone a nespoľahlivosť nie je mnohým po chuti, ba je to až prekvapujúco pohoršujúce, ale taká je realita.

iPhone 13 Pro / 11 ProZdroj: Miroslav Illéš
iPhone 13 Pro / 11 Pro

Samozrejme, môže to byť aj daným kusom, lebo mám informácie aj od iných používateľov, ktorý nejaké extra nedostatky nepostrehli, no ak mám písať na rovinu, tak som považoval za nutné to uviesť. Ešte dodám, s úsmevom na tvári, že toľkokrát ako tento iPhone 11 Pro som nereštartoval žiadne iné zariadenie, ani tie s Androidom, ktoré ma jeden čas celkom štvali, no to je dávno za mnou :). Nižšie sa už nebudem zaoberať touto stránkou, nakoľko to môže byť (inak to nebude) chyba konkrétneho kusu. Ak dám tento neduh bokom, tak iPhone 11 Pro je stále výborným zariadením, ktoré dokáže plnohodnotne konkurovať mnohým TOP zariadeniam.

Všeobecná rozprava + displej a dizajnové zmeny

Nedávno som mal na niekoľko dní zapožičaný iPhone 13 Pro, ktorý som zaradil do režimu primárneho zariadenia aby som zistil, či má zmysel upgrade alebo by som si pokojne vystačil ďalší rok s 11 Pro. Základný popis, dojmy a všeobecnú recenziu nájdete na našom webe – TU. Z pohľadu dizajnu ide o, pochopiteľne, zásadnú zmenu, ktorá nastala už v rámci modelovej rady 12. Nový hranatejší dizajn sa mi páči podstatne viac ako zaoblený dizajn modelu 11 Pro, pričom prináša aj niekoľko praktických benefitov, ako napr. možnosť nalepiť ochranné sklo až po hrany oceľového rámu alebo to, že iPhone dokáže v puzdre i bez neho relatívne stabilné stáť na spodnej/vrchnej hrane, čo je možné využiť napr. vtedy ak nemáte stavív a sú na to vhodné podmienky.

Trinástka je úplne inde. Dizajn je skutočne podarený, oceľové šasi vyzerajú výborne a rovnako tak môže niekoho potešiť aj menší výrez v displeji, tzv. notch (viac zobrazených informácií neočakávajte). O samotnom spracovaní celého zariadenia asi nemá zmysel písať, ako vždy je precízne + ponúka odolnosť voči vode a prachu (6 metrov po dobu 30 minút). Avšak, ak ho náhodou utopíte vo vode, ktorá spĺňa všetky chemické atribúty, tak vám to takmer nikto v rámci záruky neuzná, čo je už roky verejným tajomstvom. Ach, Apple…

Okrem dizajnu je zásadnou odlišnosťou aj displej, ktorý je v prvom rade väčší (6,1“ oproti 5,8“), úplne plochý a perfektne čitateľný za každých podmienok – max. jas je až 1000 nitov. Krycie sklo všetkých modelov zo série 13 má už od výroby špeciálnu keramickú vrstvu, ktorá ich chráni pred škrabancami a celkom dobre sa im darí aj v prípade náhodných pádov, ktoré často bolia viac majiteľa ako samotné zariadenie (test odolnosti nájdete – TU). Dôležitou novinkou je ProMotion technológia, čo v preklade znamená, že displej ponúka adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až do 120 Hz.

iPhone 13 Pro / 11 ProZdroj: Miroslav Illéš
iPhone 13 Pro / 11 Pro

V praxi je to vidieť na prvý pohľad – dynamické prechody vyzerajú podstatne lepšie, sú plynulejšie (také smooth.. 🙂 ) a máte skutočne dojem, že po technologickej stránke ide o špičkové zariadenie. Ak vedľa seba položíte iPhone 11 Pro a 13 Pro, tak rozdiel vidíte okamžite, ALE! Aj napriek špičkovým kvalitám displeja a krásnemu dizajnu by som o výmene z tohoto konkrétneho dôvodu nauvažoval, lebo iPhone 11 Pro ponúka tiež výborný displej a viete ako hovorí, čo oči nevidia srdce nebolí, takže.

Výkon a procesy v praxi

Postupne sa dostávam k disciplínam, v ktorých iPhone 11 Pro začína strácať dych. Prečo? Lebo nový iPhone 13 Pro poháňa čipová zostava Apple A15 Bionic (6-jadrový procesor, 5-jadrová grafika, 16-jadrový neural engine), ktorá je vo všetkých smeroch perfektne nadimenzovaná. Nebudem písať o balaste akým sú benchmarky a pod., ale o praktickej stránke.

iPhone 13 ProZdroj: Miroslav Illéš
iPhone 13 Pro

Takže, ak ste používateľ, ktorý využíva iba základné funkcie telefónu a nejako extra nezaťažujete systém, tak si krásne vystačíte aj s A13 Bionic v iPhone 11 Pro, a to ešte niekoľko rokov. Avšak, ak používate trošku náročnejšie aplikácie, upravujete fotky, videá atď., tak veľmi rýchlo prídete na to, že 11 Pro už má svoju slávu TOP výkonu za sebou a 13 Pro je vo všetkých procesoch rýchlejší, čo je nie len pôsobivé, ale hlavne praktické, šetrí to čas a urýchľuje pracovný proces. Osobne neoplývam extra trpezlivosťou, a preto ma dosť štve, keď telefón dlho spracúva nejaký proces, napr. export fotiek, videí a pod.

Veľmi často, takmer denne, používam aplikácie na úpravu fotiek ako PS Express, prípadne Lightroom, v rámci ktorých je vidieť zásadný rozdiel v rýchlosti spracúvania všetkých úprav a následnom exporte. Rovnako tak to platí aj v prípade videí, v rámci ktorých využívam aplikáciu GoPro Quick alebo iMovie. Vo všetkých uvedených a mnohých neuvedených aplikáciách jasne badať, že iPhone 13 Pro je z pohľadu výkonu na inej úrovni.

iPhone 13 Pro / 11 PRoZdroj: Miroslav Illéš
iPhone 13 Pro / 11 Pro

A tu nastáva prvý zlom – áno, ak potrebujete viac výkonu a využívate svoj iPhone aj týmto spôsobom, teda ho pravidelne zaťažujete, tak 13 Pro dáva jednoznačne zmysel. 11 Pro je stále výkonné zariadenie, no logicky o dva roky novšiemu zariadeniu úplne nestíha. Rovnako tak je výhodou nového modelu podpora 5G, čo vám zaručí rýchlejšie spracúvanie procesov, v rámci ktorých ste odkázaní na rýchlosť internetu. A čo ma veľmi teší? Že Apple sa konečne (v prípade Pro modelov už druhý rok) vykašľal na základné 64 GB úložisko, ktoré nahradil 128 GB základom, čo sa dá považovať za prijateľné. 64 GB je žalostne málo a časom to spôsobuje problémy – ak ste nároční na dáta.

Operačný systém, teda iOS 15 ako taký hodnotiť nebudem, nakoľko som o ňom písal už veľa (všetky články nájdete – TU) a v rámci tohto zariadenia neprináša nič extra zásadné, čo by iné zariadenia s iOS 15 neponúkali.

Fotím + natáčam, veľa a za každých okolností 🙂

Ak ste na tom rovnako, tak aj tento odsek čítajte veľmi pozorne. Nový čip a vyšší výkon má vplyv aj na kameru, ktorá pracuje rýchlejšie a interné procesy boli ešte viac prepracované. V prvom rade si treba všimnúť modul trojice zadných snímačov, ktorý je v prípade novinky gigantický a iPhone 11 Pro pri ňom vyzerá ako chudobný príbuzný.

iPhone 13 ProZdroj: Miroslav Illéš
iPhone 13 Pro

Gigantický modul je tu preto, lebo sa nezlepšil iba softvér, ale aj hardvér – snímače sú fyzicky väčšie. Mne takto vystupujúce fotoaparáty nevadia, lebo je to znakom toho, že ten stroj niečo dokáže. Podrobné špecifikácie rozoberať nebudem, nájdete ich – TU, no zásadné rozdiely spomenúť treba.

iPhone 13 Pro disponuje troma zadnými snímačmi – hlavný s clonou f/1.5, ultraširokouhlý s clonou f/1.8 (120° záber + vie zaostrovať) a teleobjektív s clonou f/2.8. V praxi to znamená lepšie výsledky v horšom svetle, zoom s lepším dosahom (3x optical zoom in, 2x optical zoom out, 6x optical zoom range) a vďaka ultraširokouhlému snímaču so zaostrovaním aj možnosť zhotoviť krásne makro fotografie, ktoré žiadny predošlý iPhone nedokáže. Okrem toho je zásadne lepšia aj stabilizácia obrazu, ktorá funguje na princípe posunu senzora, čo v praxi poznať. Nový model má aj Lidar, ktorý urýchľuje proces zaostrovania ako aj zhotovovania portrétov (popredie je od pozadia oddelené vernejšie).

iPhone 13 ProZdroj: Miroslav Illéš
iPhone 13 Pro

Ďalšie plusové body získava novinka za nočný režim v rámci snímania portrétov a za špičkový ultraširokouhlý snímač, ktorý dokáže zaostrovať, načo sa viaže nová možnosť snímania makro fotografií. Okrem toho je v tomto prípade možnosť vytvárať snímky vo formáte ProRAW, čo taktiež 11 Pro natívne nevie. Poslednou novinkou v rámci fotiek je možnosť využívať fotografické štýly, ktoré si môžete upraviť podľa potrieb a kedykoľvek využiť.

Z pohľadu videa je na tom iPhone 13 Pro rovnako dobre, pričom ponúka úplne nový kino režim, ktorý veľmi pekne rozostruje pozadie, pričom dokáže reagovať na scénu a preostrovať v nej tak, aby to malo filmový efekt. V jednoduchosti je to vylepšený portrétny režim v rámci videa. Rovnako tak poteší aj možnosť natáčať časozberné videá v nočnom režime.

Predná kamera je papierovo rovnaká v oboch modeloch, no Apple predsa len sprístupnil pre novinku viac možností. Okrem pokročilejšieho spracovania obrazu je možné v rámci prednej kamery využiť nočný mód, fotografické štýly, a taktiež je možné nahrávať video v novom kino režime.

Ľudia sa pýtajú – je 13 Pro lepší, podstatne výkonnejší, fotí lepšie? A ja môžem s kľudom odpovedať, že určite áno! Ale netreba zabúdať ani na konkurenciu, ktorá toho ponúka tiež veľmi veľa, niekedy aj viac.

Aká je prax? Lebo to je skutočne dôležité!

Jedným slovom – výborná, no musím to trošku rozvinúť. Snímače ako také majú všeobecne lepšie parametre a lepšiu svetelnosť, čo spozorujete veľmi rýchlo. Výsledky počas dňa, resp. dobrého svetla sú výborné v rámci oboch modelov, no 13 Pro ponúka trošku viac detailov, väčší zásah HDR a intenzívnejší postproces v rámci každej fotky. To spoznáte tak, že ihneď po nasnímaní fotky otvoríte galériu, kde uvidíte ako sa ešte cca. 1 až 2 sekundy fotka doupravuje, aby bolo čo najlepšia. Počas dobrého svetla rozdiely vidieť, ale nie sú zásadné.

To sa ale mení podvečer a večer, kedy sa prejaví lepšia svetelnosť i pokročilé spracovanie obrazu. Kde potrebuje 11 Pro v rámci nočného režimu 1 až 2 sekundovú expozíciu, tam 13 Pro sníma okamžite, bez čakania a s lepším výsledkom. Ak potrebuje 11 Pro 5 až 7 sekundovú expozíciu, tak 13 Pro sa zaobíde s 2 až 3 sekundovou expozíciou a vo výsledku ponúkne krajšiu fotku. V praxi to znamená, že čím kratší čas snímate (z ruky), tým bude fotka ostrejšia. Okrem toho starší model niektoré večerné scény až príliš presvetľuje (občas sa to stáva aj novinke – viď fotky pouličného osvetlenia nižšie), čo sa mi úplne nepáči, nie je to prirodzené.

Teleobjektív ponúka lepšie priblíženie (+ 1 stupeň oproti 11 Pro), čo je ihneď poznať (viď. foto) a rovnako tak sú detaily v rámci priblíženia a výrezu podstatne lepšie. Posunul sa aj portrétny režim, ktorý dokáže lepšie orezať scénu od pozadia, no stále to nie je úplne ideálne. Posun vidieť na prvý pohľad, ale chcelo by to malé softvérové doučovanie u vývojárov zariadení Google Pixel :).

Najviac využívam ultraširokouhlý fotoaparát, či už v rámci fotenia alebo videí a tu nastal tiež zásadný posun. V prvom rade je nový snímač svetelnejší, takže aj v šere vyzerajú zhotovené zábery dobre a hlavne použiteľne. 11 Pro má fajn širokáč, ale v slabom svetle to nie je nič vábne, skôr nepoužiteľné a plné šumu.

Nový snímač zaberá viac zo snímanej scény, pričom efektívnejšie pracuje so skreslením na okrajoch, tieňmi a svetlom, čoho výsledkom je úplne iný dojem z fotky (viď. porovnanie nižšie). Plusom je aj to, že širokáč v 13 Pro dokáže konečne zaostrovať, čím sa otvorili dvierka pre makro fotografie.

Ak si zvyknete na veľmi zvláštny, resp. svojvoľný systém prepínania snímačov po priblížení sa k objektu (hlavný sa po priblížení k detailu prepne na širokáč, bez toho aby ste to vedeli ovplyvniť a nie vždy je to žiadúce), čo môže niekoho veľmi hnevať, tak dokážete, ideálne v dobrom svete, vytvoriť skutočne krásne a pútavé makro fotografie. Takto nedokázal a ani nedokáže fotiť žiadny predošlý iPhone.

Na margo toto svojvoľného prepínania na makro režim musím dodať ­– v čase testu sa to nedalo nejako ovplyvniť, no verím a nie som sám, že sa to zmení a systém sa vás opýta, či chcete prepnúť na makro režim. Nič silené nie je dobré, všakže?

Počas fotenia môžete využiť aj novú funkciu – fotografické režimy – ktorých je niekoľko, sú prednastavené, no vy si ich môžete prispôsobiť podľa seba a využiť kedykoľvek to uznáte za vhodné. Napr. ak chcete fotiť prírodu tak zvolíte výraznejšie farby, teplejší tón a pod. Táto funkcia sa mi páči a rovnako tak si pomaly zvykám aj na natívny editor fotiek, ktorý má aj 11 Pro + iné modely a funguje výborne. Odporúčam vyskúšať – stačí v galérii kliknúť na upraviť fotku.

Fotky z 13 Pro sú v každom režime a čase o výrazný krok pred tými z 11 Pro, a to je ďalší dôvod, prečo má upgrade zmysel. Ak by som porovnával 12 Pro a 13 Pro, tak by som zrejme dodal, že to nie je nutné a ani potrebné, ale v rámci dvojgeneračného rozdielu to je úplne inak.

Rovnako to platí aj o videu, ktoré je opäť úplne bezkonkurenčné – dokonalá stabilizácia, pekné preostrovanie, celkom verné podanie farieb a špecifické možnosti robia z tohoto telefónu perfektú vreckovú kameru. Ak vás baví fotenie a natáčanie videa, tak vám 13 Pro môžem odporučiť, budete určite spokojní.

Batéria / výdrž

Výdrž batérie je fajn, ale reálne by sa dalo o batérii niečo povedať až po niekoľkých mesiacoch, aby to bolo relevantné. Po pár dňoch môžem konštatovať iba to, že výdrž je v rámci krátkodobého používania výborná, no veľmi záleží na tom, akým spôsobom telefón používate. Ja som nabíjal vždy ráno a občas som mu musel večer ešte trošku dopomôcť, aby som zbytočne nedrvil baterku. V bežnom režime používania to je jednodňový telefón. Nezabúdajte, že v balení nie je nabíjačka, iba kábel (USB-C/Lightning). iPhone 11 Pro mal aj nabíjačku, no 13 Pro má zas MagSafe :).

iPhone 13 ProZdroj: Miroslav Illéš
iPhone 13 Pro

Vymeniť iPhone 11 Pro za 13 Pro alebo nie?

Ak nie ste náročný používateľ, fotíte sporadicky, fotky neupravujete a telefón využívate predovšetkým na komunikáciu a bežné pracovné činnosti, tak upgrade veľký zmysel nemá (pokiaľ to nie je vyslovene o tom, že chcem). iPhone 11 Pro je stále výborné a výkonné zariadenie, ktoré ešte nejaký čas dobre poslúži. Naopak, ak ste náročnejším používateľom, ktorý si potrpí na kvalitu fotiek, videa a extra výkon v rámci všetkých, aj náročnejších operácií, tak iPhone 13 Pro dáva jednoznačne zmysel. Dizajn a krásny ProMotion displej je bonus, základom je extra výkon a špičkové snímače. Z môjho pohľadu je už iPhone 11 Pro nedostatočný v mnohých situáciách a je potrebná obmena.

Zariadenie na test zapožičala spoločnosť: Telekom

Prečítajte si aj:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE