Tohtoročný iPhone Pro (Max) prináša evolučné hardvérové zlepšenia a zopár inovatívnych zmien.
iPhone 14 Pro (Max) je na pohľad takmer identický iPhone ako pred rokom… a ako pred dvoma rokmi. Pri pohľade na dizajn si výraznejšie zmeny nevšimnete. Displej je stále plochý a hrany sú hranaté. Akurát zadný fotoaparát je každým rokom väčší a viac vystupuje. V prípade modelu iPhone 14 Pro Max vystupuje o takmer 5 mm. Pre porovnanie, iPhone 13 Pro Max má vystúpenie fotoaparátu na úrovni 4 mm.
Hmotnosť iPhonu 14 Pro Max sa nezmenila, je stále na úrovni 240 gramov. Po roku používania 13-ky ma to už neprekvapilo, avšak pokiaľ budete prechádzať z menšieho a ľahšieho telefónu, budete si chvíľu zvykať. Platí to aj pre uchopenie telefónu v jednej ruke – tohtoročný model je o 0,5 mm užší (77,6 mm) a o 0,2 mm hrubší (7,85 mm), avšak pokiaľ nemáte dostatočne veľkú dlaň, odporúčam ho držať v dvoch rukách.
Jasnejší displej s novým výrezom…
Hlavná zmena z hľadiska dizajnu sa odohrala na displeji. Tradičný výrez nahradila nová pilulka, ktorá je o niečo menšia, a vďaka ktorej okamžite odlíšite iPhone 14 Pro v oboch veľkostiach od predchádzajúcich generácií.
Oceňujem, že Apple dokázal vynovený výrez vhodne využiť a vytvoril prvok s názvom Dynamic Island, vďaka ktorému premenil čiernu plochu, ktorá zavadzia pri pozeraní videa alebo fotiek, na praktický ovládací prvok. Ten zobrazuje užitočné informácie a to v závislosti od toho, akú aplikáciu používate.
Pri prehrávaní hudby sa výrez premení na miniatúrny prehrávač, keď budete používať stopky, tak získate okamžitý prehľad o zostávajúcom čase, a keď sa budete navigovať cez Apple Mapy, tak si cez výrez môžete kedykoľvek skontrolovať najbližší navigačný pokyn a vzdialenosť od neho. Výborné je, že zároveň môžete iPhone naplno používať a pracovať s ostatnými aplikáciami.
Sám som zvedavý, ako dokážu vývojári využiť potenciál vynoveného výrezu. Faktom je, že som si ho okamžite obľúbil, nakoľko uľahčuje prácu s telefónom v určitých situáciách a často si to ani neuvedomíte.
Výrez podporuje zobrazovanie až dvoch kompatibilných aplikácií súčasne, pričom platí, že ťuknutím naň sa prepnete do danej aplikácie a podržaním prsta sa výrez zväčší a zobrazí sa widget s rýchlymi akciami. Preferoval by som, ak by to bolo naopak a ťuknutie by aktivovalo widget, resp. ak by som si to mohol nastaviť, ako chcem.
… a Always-on displejom
Kľúčovou novinkou je aj Always-on displej. Apple ho priniesol po X rokoch čakania. V prípade Android telefónov ide o funkciu, ktorá sa stala samozrejmosťou aj v segmente nižšej strednej triedy. Používatelia iPhonov však museli čakať doteraz. Na druhej strane, Apple vymyslel skutočne unikátny Always-on displej, ktorý sa výrazne odlišuje od všetkého, s čím som sa doteraz stretol.
Always-on displej v prípade iPhonu 14 Pro (Max) je možné najlepšie definovať pojmom „stmavený displej“. Znamená to, že na Always-on displeji vidíte celú vašu uzamknutú obrazovku iPhonu v stmavenom režime. Vidíte aktuálny čas, widgety na uzamknutej obrazovke a takisto aj notifikácie v plnej veľkosti, ako vám nabiehajú.
Viackrát som sa pristihol pri tom, že som chcel notifikáciu odstrániť pohybovým gestom, avšak to nefungovalo, nakoľko bol displej v Always-on režime. Bolo teda potrebné najskôr na displej ťuknúť a až potom odstrániť notifikáciu. Treba si na to zvyknúť a niekomu to môže prekážať.
Predpokladám, že Always-on displej v iPhone 14 Pro (Max) rozdelí ľudí do dvoch skupín. Prvá skupina ho bude zbožňovať, pretože takýto AOD režim neponúka žiaden iný telefón. Druhá skupina bude kritizovať to, že Always-on displej pôsobí až moc rušivo, alebo, že je až moc jasný. Faktom však je, že napríklad v režime spánku sa automaticky vypne.
Apple treba objektívne pochváliť za to, že podporu pre AOD režim zakomponoval aj do viacerých svojich aplikácií. Odporúčam to otestovať v aplikácii Mapy alebo Diktafón, prípadne počas telefonovania. Displej stmavne, avšak kľúčové informácie máte stále k dispozícii. Je to podobné ako v prípade AOD režimu na hodinkách Apple Watch.
Medzigeneračné zlepšenia
Displej iPhonu 14 Pro Max je o niečo jasnejší v porovnaní s predchodcom. Štandardný maximálny jas dosahuje 1000 nitov, avšak novinka dokáže pri sledovaní HDR obsahu dosiahnuť jas až 1600 nitov (nárast z 1200 nitov), resp. až 2000 nitov na priamom slnečnom svetle vonku. Vonkajší režim som nemal možnosť počas testovania naplno otestovať, treba si počkať na ďalšie leto.
Apple mierne zvýšil aj rozlíšenie displeja a to na 2796 × 1290 pixelov, avšak rozdiel si reálne nevšimnete. Obnovovacia frekvencia je dynamická a dosahuje až 120 Hz. Vďaka novému výrezu sa mierne zmenil dizajn horného reproduktora, avšak reprodukcia zvuku je rovnako hlasná. Celkové podanie zvuku sa mierne odlišuje a závislosti od konkrétnej pesničky alebo scény vo filme som preferoval iPhone 14 Pro Max alebo iPhone 13 Pro Max.
Procesor Apple A16 Bionic prináša nárast výkonu na úrovni cca 8 % pre jednojadrový test v aplikácii Geekbench a 14,6 % nárast pre viacjadrový test v danej aplikácii. Nárast grafického výkonu je najvýraznejší a dosahuje až 21,5 % v teste 3DMark Wild Life Extreme. Z praktického hľadiska si však veľká väčšina používateľov bohato vystačí s výkonom minuloročného procesora A15 Bionic.
Veľkosť operačnej pamäte sa nezmenila, je na úrovni 6 GB RAM. Operačná pamäť je o trošku rýchlejšia. Úložisko začína na úrovni 128 GB a v tomto smere treba Apple skritizovať – je to drzosť dať do telefónu za cenu od 1300 eur, resp. od 1450 eur a vyššie (Pro Max) iba 128 GB úložisko. Chápem, prečo to Apple robí, avšak nepáči sa mi to.
Rovnako kritizujem zachovanie Lightning konektora. Tento konektor má 10 rokov a hoci svojho času predbehol dobu, dnes už pôsobí zastarane – najmä z hľadiska pomalého prenosu dát na úrovni USB 2.0. Dvojnásobne to platí, ak budete fotiť 48 Mpx fotografie v Apple ProRAW režime, ktoré majú cca 75 MB každá.
Zlepšený fotoaparát
Fotografickým zlepšeniam medzi iPhone 14 Pro (Max) a iPhone 13 Pro (Max) som sa detailne venoval v samostatnom fototeste. Odporúčam, aby ste si ho pozreli, pokiaľ vás zaujímajú detaily v tomto smere.
iPhone 14 Pro (Max) má nasledujúcu zostavu fotoaparátov:
- 48 Mpx hlavný fotoaparát, f/1.8, 24 mm, 1/1,28″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 2× bezstratový zoom
- 12 Mpx teleobjektív, f/2.8, 77 mm, 1/3,5″, PDAF, OIS, 3× optický zoom
- 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, f/2.2, 13 mm, 120˚, 1/2,55″, 1.4µm, dual pixel PDAF
- 12 Mpx selfie fotoaparát, f/1.9, 23 mm, 1/3,6″, PDAF
Hlavný rozdiel medzi iPhonom 14 Pro Max a 13 Pro Max spočíva najmä v odlišnom podaní niektorých farieb (modrá v prípade oblohy, zelena v prípade trávy), v zlepšenom vyvážení bielej farby v prípade tohtoročného modelu a takisto aj vo vernejšom podaní pleti v prípade portrétov a selfie fotografií (tieto fotky nájdete na druhej strane fototestu).
iPhone 14 Pro Max si takisto lepšie poradí v náročných scénach s protisvetlom a v niektorých prípadoch má o niečo lepšie fotografie z teleobjektívu. V prípade fotenia v rozlíšení 48 Mpx si všimnete viditeľne viac detailov, avšak tie sa naplno prejavia na veľkom monitore a pri priblížení fotografie. Keď fotku nahráte na Instagram alebo iné sociálne siete, tieto extra detaily sa často stratia.
V rámci nočných fotiek sú rozdiely o niečo menej viditeľné, avšak aj v prípade týchto fotiek som si všimol zlepšenú kvalitu fotiek z teleobjektívu (česť zriedkavým výnimkám), čo môže byť dané zdokonaleným zaostrovaním. Takisto treba pochváliť lepšiu uniformitu farieb naprieč všetkými fotoaparátmi – minuloročný iPhone v tomto smere niekedy zaostáva.
iPhone 14 Pro Max ponúka aj lepší záznam videa. Apple zvýšil rozlíšenie filmového režimu na 4K pri 24/25/30 fps a zdokonalil stabilizáciu obrazu. Tú naplno využijete v novom akčnom režime – záznam videa je v tomto prípade v rozlíšení 2,8K a akčný režim vyžaduje k svojmu fungovaniu veľa svetla.
Galéria fotiek, ktoré som odfotil iPhonom 14 Pro Max
Nižšie nájdete výber fotiek, ktoré som odfotil iPhonom 14 Pro Max. Ďalšie fotografie a porovnanie s iPhonom 13 Pro Max nájdete v samostatnom fototeste.
Verdikt
iPhone 14 Pro Max prináša viacero medzigeneračných zlepšení. Podobne ako pred rokom, Apple opäť zlepšil displej, výkon a fotoaparát. Výdrž batérie v prípade môjho používania ostala prakticky nezmenená a to na úrovni cca 1,5 dňa s približne 5 hodinami aktívneho používania – a to so zapnutým Always-on displejom.
Zlepšenia fotoaparátu budú pre niekoho iba kozmetické, náročnejší používatelia však ocenia vernejšie podanie farieb a vyváženie bielej. A tí úplní fajnšmekri vyťažia hardvér na maximum v 48 Mpx ProRAW režime. V tejto súvislosti opäť pripomínam kritiku na 128 GB úložisko v prípade základného modelu a obmedzené rýchlosti Lightning portu. To však ľudia, ktorí žijú v ekosystéme Applu, asi riešiť nebudú.
Hlavným lákadlom modelov 14 Pro (Max) je Dynamic Island a Always-on displej. Z pohľadu používateľa iPhonu 13 Pro Max zatiaľ nevidím dôvod na prechod na 14 Pro, avšak už teraz sa teším na to, keď o pár rokov prejdem na nový iPhone a budem mať k dispozícii práve tieto dve novinky, ktoré prišli s iPhonom 14 Pro (Max). Sám som zvedavý na to, ako, resp. či ich využijú aj vývojári tretích strán.
Cena: od 1449 eur
Zapožičal: Telekom
Páči sa nám
- Špičkový displej s vysokým maximálnym jasom
- Výborný používateľský zážitok
- Medzigeneračné zlepšenia fotoaparátu dávajú zmysel
- Dynamic Island je výborná inovácia, ktorá má veľký potenciál
- Unikátne spracovanie Always-on displeja
- Vynikajúca stabilizácia v akčnom režime
- Bezkonkurenčná výdrž batérie medzi smartfónmi
Nepáči sa nám
- základná verzia začína na úrovni 128 GB
- pomalé prenosové rýchlosti Lightning portu
- Always-on displej bude časť používateľov možnože iritovať
- Medzigeneračné zdraženie v Európe (je to však dané poklesom hodnoty eura)
Technické špecifikácie a porovnanie s iPhonom 13 Pro Max:
Výkon | iPhone 14 Pro Max | iPhone 13 Pro Max | Nárast výkonu v percentách |
AnTuTu | 886064 | 750839 | 18,00985298 |
3DMark – Wild Life Extreme | 2908 | 2394 | 21,47034252 |
3DMark – stabilita | 89,60% | 79,80% | N/A |
Geekbench – single-core | 1852 | 1714 | 8,05134189 |
Geekbench – multi-core | 5348 | 4664 | 14,66552316 |
Geekbench – GPU | 15550 | 14486 | 7,345022781 |
Displej | iPhone 14 Pro Max | iPhone 13 Pro Max |
Uhlopriečka | 6,7″ | 6,7″ |
Rozlíšenie a frekvencia | 2796 × 1290 px, až 120 Hz | 2778 × 1284 px, až 120 Hz |
Always-on displej / Dynamic Island | Áno / áno | Nie / nie |
Maximálny jas (typický) | 1000 nitov | 1000 nitov |
Maximálny jas (HDR) | 1600 nitov | 1200 nitov |
Maximálny jas (vonku) | 2000 nitov | 1000 nitov |
Nabíjanie (štart pri 17 %) a výdrž | iPhone 14 Pro Max | iPhone 13 Pro Max |
Kapacita batérie po 15 minútach | 44% | 44% |
Kapacita batérie po 35 minútach | 73% | 73% |
Kapacita batérie po 60 minútach | 90% | 90% |
Prehrávanie videa | Až 29 hodín | Až 28 hodín |
Streamovanie videa | Až 25 hodín | Až 25 hodín |
Počúvanie hudby | Až 95 hodín | Až 95 hodín |
Prečítajte si aj: